Afirmácia fyzického

Jedna z techník pre liečenie koreňovej čakry…

Prvá čakra predstavuje našu fyzickú realitu. Keď je poškodená je poškodený aj náš vzťah k fyzickému svetu. Tým pádom aj v prípade nadbytku a nedostatku energie v prvej čakre uzdravenie nastáva cez vytvorenie nového vzťahu s fyzičnom – s našim telom, zemou, našim okolím. Toto môže byť činom opätovného spojenia, či bádanie úžasného zázraku.

Pre schizoidnú štruktúru s nedostatočnou prvou čakrou sú dotyk a vyživovanie  kľúčové na rozvinutie vzťahu k telu ktorý je afirmujúci a príjemný. Pravidelná masáž a fyzické cvičenie sú nepostrádateľné. Masáž pomáha nalámať stiahnutý telesný pancier a súčasne poskytuje vyživujúci a príjemný zážitok pre telo. Cvičenie vlastne pumpuje energiu cez telo a vytvára silu, napomáha pocitu spojenia a hrdosti.

Ako už bolo skôr spomínané, je dôležité pravidelne poukazovať klientom na telesnú skúsenosť. „Čo sa deje vo Vašom bruchu keď sa rozprávate o tomto incidente?“ „Cítite zmenu vo Vašom dýchaní keď rozprávate o svojej matke?“ Ak klient oznamuje že sa cíti nervózne, vystrašene či nahnevane, podporme ho v ukotvení týchto pocitov v tele opýtaním sa na fyzické pocity. „Čo cítite v tele keď ste nervózny?“ Odpoveďou môže byť, „Mám motýliky v bruchu, môj dych je plytší, stiahnem plecia.“

Každý pocit má fyzický vnem. Keď sa fyzická odpoveď vyčistí, pocit sa môže prehĺbiť zveličením tejto odpovede, či jej znížením pomocou vytvorenia opačného pocitu v rovnakej miere. „Stiahni plecia a zoslab dych ešte viac.“ Zintenzívnenie pocitu môže dopomôcť k jeho prenosu z nevedomého vnímania do vedomého, kde môže byť znovuutvrdený, preskúmaný či vyjadrený. Toto je veľmi dôležité pri práci so znecitliveným telom, kde fyzické vnemy musia byť zveličené na to aby boli spozorované.

Negatívny pocit sa môže zmierniť tým že klientovi dáme pokyn na vykonanie protikladného pohybu. Napríklad Joanie, ktorá bola fyzicky zneužívaná ako dieťa má nevedomú reakciu na bolestivé udalosti, a to pritiahnutie nôh k telu a kolien ku hrudi. Keď som ju poprosila aby tento pocit zveličila, stiahla sa do klbka, ako keby sa chcela skryť. Keď toto robí, pociťuje intenzívny strach, ktorý spoznáva ako častý pocit z detstva. Aby som ju posmelila k narovnaniu, požiadala som ju aby dýchala hlbšie, položila chodidlá na zem a vyvíjala na ne tlak svojim telom. Toto dáva Joanie pocit vlastnej pôdy a miesto skadiaľ môže afirmovať nový spôsob bytia vo vlastnom tele.

Niekedy zmena pohybov tela týmto spôsobom privolá katarzné uvoľnenie, ktoré môže, no nemusí byť vhodné závisiac od hĺbky traumy. Je potrebný opatrný postup. Keď je trauma vážna, aktivácia uvoľnenia môže zavaliť systém, hlavne keď je slabé uzemnenie. Keď sa na predchádzajúcich schôdzkach primerane vyvinulo uzemnenie, spolu so silnou dôverou v terapeutickom vzťahu jemné uvoľnenie môže priniesť úľavu – vybitím pocitov držaných v telesnom pancieri a umožňujúc novým pocitom vstúpiť.

Aby si Joanie udržala svoju uzemnenú pozíciu a cítila sa pritom pohodlne, musí si zreorganizovať jej zvyčajný spôsob riešenia vecí. Nie je ľahké energeticky opustiť situáciu, keď sú chodidlá pevne na zemi. Aby sa podporila nová štruktúra, musí Joanie namiesto toho konfrontovať, povedať nie, nahnevať sa či sa brániť. Túto reakciu je potrebné podnecovať  ale z takej telesnej pozície, ktorá ju podporuje v malých, zvládnuteľných krokoch.

Emocionálne a fyzické štruktúry sú na sebe závislé. Zmena vo fyzickej štruktúre pomáha podporiť novú emocionálnu odpoveď a zmena v emocionálnej reakcii napomáha podpore nových fyzických pozícií. Na oboch stranách sa musí pracovať súčasne, ale emócie sú vhodnejšie pre svet druhej čakry, takže tu sa zameriame na fyzično.

16 thoughts on “Afirmácia fyzického

  • Plus som si uvedomila ešte jedno – to, čo popisuješ v článku (to stiahnutie pliec, pritiahnutie nôh – “zhrbenie sa”) je typická reakcia na stres – tým, že zväčšíš svoju “tvrdú” plochu – chrbát, rebrá, lopatky – a zmenšíš svoju “mäkkú” plochu – krkavice, brucho, genitálie – sa chrániš pre prípad útoku. Ja už na všetko reagujem stresovou reakciou a keď som si to uvedomila, natrénovala som si uvoľňovanie ramien, krčného svalstva a svalstva čeľuste priebežne hocikedy cez deň, keď sa nájde chvíľka času. Pomáha to znova rozprúdiť krv i energiu.

   Páči sa mi

   • Ja mám tiež s masážami problém! Každý chce aby som ho masíroval, lebo mám ževraj “zlaté ruky” a nikto nechce potom masírovať mňa!! Myslím si že tá metafora lámania panciera sa naozaj viac hodí na masáž – pri tanci mám skôr pocit mäknutia panciera (samozrejme pokiaľ máš 50cm pancier z olova, sem-tam môže nastať aj to lámanie 😛 )
    To s tou stresovou polohou tela – ja si častokrát cez deň uvedomím, že mám plecia stiahnuté príliš vpredu, akoby som bol ježko v obrannej polohe a vtedy si tiež pekne vypnem plecia dozadu, čím si vlastne otvorím hruď a hneď mi je lepšie…(možno zo seba vylúdim aj nejakú láskyplnú emóciu 🙂 )

    @Matrioshka – samo-masáž a masáž lávovými kameňmi určite má svoje benefity ale myslím že sa na liečenie koreňovky v zmysle afirmácie fyzického nehodí – pripadá mi to ako keby si chcela sama seba štekliť. Tam ide doslova o dotyk inej osoby, ktorý má z časti nahrádzať dotyky matky v detstve, má byť vyživujúci a fyzický.

    Páči sa mi

   • Gildor, ja tu prvu cakru chapem tak ze tam ide skor o ukotvenie vo svojom vlastnom tele, obratenie pozornosti na telo v hmote, nadviazanie vztahu so svojim vlastnym telom. Vztah k druhym ludom mi tu nepride az tak podstatny. Z tohoto hladiska sa mi zda samomasaz celkom dobra metoda, dokonca aj masaze v tej aktivnej pozicii, ked nie nas masiruju, ale my masirujeme inych. V tej aktivnej pozicii si taktiez musis uvedomovat co sa deje s telom, sice v prvom rade s tym druhym, ale ono to potom podvedome aplkujes aj na vlastne…povedzme vidis u niekoho stuhnute krcne svaly, uz to ze obracias pozornost tam, venujes sa tomu, rozmasirovavas, podvedome riesis aj tie svoje (aspon taka je moja skusenost)…

    Páči sa mi

  • Ja som tiež nebol veľmi otvorený cudzím dotykom. Tá Bowenova masáž sa mi ale osvedčila, ale je možné, že než som sa prepracoval až sem, bolo treba najprv pouvoľnovať iné, aby som sa otvoril tomuto. Samozrejme, môžeme začať diskutovať o tom, kto je cudzí a do kedy sa v tomto chlieviku nachádza, lebo momentálne je moja liečitelka pre mňa doslova rodina 🙂

   Páči sa mi

 1. Gildor spýtam sa ťa ako by si opísal prvú čakru, ak je spolštená do oválu, nevychyluje sa ani doprava ani doľava, len sa netočí v kruhu. Včera som hľadala popis, mám len v knihe od Barbary Brenam,ale tam je to dosť komplikovano písané. Nemáš typ na knihu, kde by bol lepší popis na diagnostiku čakier?

  Páči sa mi

  • Nie som sice Gildor, ale dovolim si zateoretizovat 🙂
   Splasnuta korenova mi pripada ako keby stratila kontakt so zemou. T.j. neprijima a ani neprepusta energiu. Tym ze ju tam este vidis, znamena to ze nie je uplne rozbita, takze ju staci rozprudit.

   Páči sa mi

   • Áno má celkom normálny tvar, nie je málo otvorená, len je sploštená. Barbara tiež píše, že sa bráni stretu s inými energiami.
    Ak vidím, že čakra nemá normálny, tvar snažím sa v nej krištáľom energiu rozprúdiť, alebo vyčistiť, ak tam je energia nahustená, či točí sa prirýchlo.
    Tinka ďakujem.

    Páči sa mi

  • Sploštená do oválu horizontálne? To znie ako keby jej chýbala energia…
   Brenam pracuje s vizuálnym vnímaním čakier? Lebo to mi nie je moc blízke, resp. to by malo byť toľko techník na diagnostiku koľko je liečiteľov. Na Anodeovej Judith sa mi páči práve to že pracuje s prejavmi pozorovateľnými aj na fyzickej úrovni, resp. jej metódy sú také “hmatateľné” (och, to teraz zniem ako ezo-skeptik 😀 ).
   Pokiaľ vieš po anglicky, tak by ti možno pomohla práve kniha z ktorej sú tieto články – Eastern body, western mind; okrem tej má Anodea Judith ešte jednu čakrovskú (okrem iných), a to: Wheels of Life: a User’s Guide to the Chakra System.
   Ešte by som dodal že nie som žiadny liečiteľský expert – ja liečim (vedome 🙂 ) iba seba :D, takže asi ti viac dá Tinin komentár 🙂

   Páči sa mi

  • Ja síce čakry nevidím, ale ak použijem logiku/analógiu, tak: 1. ak je sploštená vodorovne, teda menšia nahor a nadol, môže byť potlačená, nad ňou môže byť príliš aktívna sakrálna čakra a “tlačí” ju nadol; 2. ak je sploštená do bokov, teda vyššia ako širšia, môže to byť naopak, že je človek príliš zakotvený v hmote a má slabú sakrálnu čakru, slabý prejav tvorivého ducha, ktorý potom umelo vyťahuje energiu koreňovej navrch. Ak existuje niečo ako “čakrová mechanika” 😉 , mohlo by to byť tak.

   Nezabúdaj, že čakry sú poprepájané kanálikmi a to, čo vidíš ako “vyšišenie”, môže byť príliš aktívny kanálik (pokiaľ to vyšišenie je zvislé) alebo zaprasený kanálik (pokiaľ to vyšišenie je vodorovné).

   Páči sa mi

   • V tomto prípade išlo o obe čakry aj prvú a druhú, že boli sploštené , rovnako veľké. Ak sú elipsy vertikálne, máš pravdu vtedy sa človek tiahne viac k spiritualite, teda nahor, aby napravil vzťahy s ľudmi a viac im porozumel. Jedine , že by 3 čakra následkom stresu a svojej ťažoby na ne pôsobila a tak ich stláčala. Len sťaženú energiu som u nej v 3 čakre necítila. No skorej si myslím, že je to neprístupnosťou k energiam, ktoré pôsobia v daných čakrách. Takže asi sa viac zakotvuje v hmote ako píšeš. 😉 Kanáliky som neskúmala 🙄

    Páči sa mi

  • Priznám sa že o danej metóde som ešte nepočul, tak som to išiel vygúgliť – podľa opisu ide o jednoduchú, účinnú, pomerne rýchlu a lacnú metódu – umývanie pohlavných orgánov so studenou vodou pomocou hubky, ale pri jednej vete som sa musel pousmiať:
   “Trenie hubkou má byť jemné (asi ako jazyk mačky) ”
   Opísať jazyk mačky by sa dalo všelijakými prídavnými menami, ale slovo jemné by ma nenapadlo 🙂 To len v rámci vtipu 😀

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s