Keď svet stráca svoju jednoznačnosť

Dnešný článok bude voľný preklad celej jednej pasáže z knihy Felixa Wolfa. Hovorí v nej o návšteve u kamaráta Davida v svojom niekdajšom byte nejaký čas po Castanedovej smrti. Počas tejto návštevy sa podozvedal všelijaké techtle-mechtle medzi jednotlivými bezchybnými bojovníkmi i samotným Castanedom a jeho bosorkami, ktoré z nich robili trochu menej ako vysnívané vzory. Keďže mám kdesi pocit, že som podobnú situáciu už niekedy zažila, ale neviem si ju vybaviť, celá pasáž a Wolfova reakcia na mňa dosť silne zapôsobili. Takže tu je:

Moje stretnutie s Davidom bolo kolosálnym zážitkom. Veci sa navzájom podopĺňali tak perfektne, že vytvorili najväčšiu kognitívnu disonanciu v mojom živote. Jej následkom stratila moja myseľ pôdu pod nohami a už nikdy nebude to, čo predtým. Žiadne z Davidových odhalení nebolo v skutočnosti naozaj prekvapujúce. Bola to ostrosť a precíznosť a predovšetkým načasovanie a umiestnenie celej udalosti, ktoré ju robilo takou magickou a mocnou. Dobre som vedel, že Nagual udržiaval intímne a sexuálne styky s väčšinou svojich blízkych ženských družinníkov a pritom nám kázal o abstinencii a celibáte. Vždy som predpokladal, že veľká časť jeho príbehu obsahovala povážlivé množstvá kreativity a umeleckého rozletu, aby vylepšil fakty. A mal som osobné problémy s niektorými jeho zvláštnosťami a s menej transcendentálnymi časťami jeho činností. Ale pokiaľ všetky tieto veci boli len v polohe predpokladov, špekulácií a občasných nesúladov, dali sa ľahko potlačiť a zabudnúť.

Avšak keď to David celé vyskladal  a doplnil faktmi a podrobnosťami, stal sa z toho absolútne platný a vierohodný samostatný príbeh. V tomto príbehu boli sústavne porušované etické konvencie a z konvenčného hľadiska nemohlo vzísť veľa dobrého zo spojenia s Carlosom Castanedom. Bodka.

Z praktického hľadiska Davidov príbeh o svetskejších aspektoch Nagualovho sveta bol pravdivý. Ale rovnako pravdivý bol príbeh mojich vlastných skúseností, rokov vdychovania mágie, praktickej hodnoty rekapitulácie, Tensegrity, bezchybnosti, úmyslu a predovšetkým vzrušenia a radosti z navigovania v harmónii s univerzom. Samotný byt bol ešte stále plný nespočetných hodín cvičenia Magických prechodov a bosoráckeho divadla. Ešte stále z neho vyžarovala vôňa rokov nezlomného úmyslu a mojej hlbokej túžby po transformácii. A úžasný vychádzajúci mesiac ako láskavé gesto ducha všetko zosilnil, akoby to bol výkričník, ktorý upozornil na túto jedinečnú príležitosť a držal ju pre mňa otvorenú.

Bola tu príležitosť, tak cudzia našej dualistickej mysli, uznať obe pravdy ako pravdy a vzdať sa istoty; urobiť z týchto dvoch nezosúladiteľných príbehov stĺporadie vedúce do ticha a slobody. A prejsť ním. Koniec príbehu.

Priznám sa, pri spracovávaní úryvku som znova mala zimomriavky a pochopila som, prečo je Wolfov príbeh pre mňa taký “osobný”… pretože to je presne to, čo je. Osobný. Došla som na to, keď som ako posledný hľadala názov pre článok. Aj ja mám v živote “dva svety”, z ktorých jeden je v dosť príkrom rozpore s druhým – a učím sa s tým žiť. Je upokojujúce vedieť, že niekto touto cestou už prešiel a zvládol to. Ak si najbližšie budete myslieť, že vám už snáď šibe, tak sa len spýtajte, či nečelíte práve takejto kolosálnej kognitívnej disonancii – a nemusíte tvrdo odolávať nutkaniu rozhodnúť sa pre jednu z verzií, keď obe sú rovnako platné… Potom snáď aj pre vás zastane čas. 🙂

3 thoughts on “Keď svet stráca svoju jednoznačnosť

 1. dieťa 😀
  “slnečnicový olej je zo slnečníc…”
  “olivový olej je z olív…”
  “repkový olej je z repky …”
  “detský olej je…pre boha, z čoho je detský olej? 😕 hm 😀 😛

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s