Nagual je most

No dobre, priznávam sa, že keď som to včera čítala, chichúňala som sa celkom neskromne. 😀 Kedysi som povedala, že sama seba vnímam ako “most”, po ktorom môžu iní prejsť… A všetci, kto sa teraz zdvíhate, aby ste hlasno a rozhorčene poukázali na moju sebadôležitosť, zhlboka sa nadýchnite… Vtedy som totiž povedala aj to, že každý z nás je mostom pre iných. V inom mieste, ponad inú roklinu a pre inú skupinu ľudí… ale každý z nás je mostom. Aspoň podľa mňa.

No a keď som včera čítala tento úryvok z Felixa Wolfa (=sedela som zas raz v čakárni u lekára), tak mi dobre pomastilo bruško to, čo tam stálo… Nebudem sa tváriť; aspoň na 5 sekúnd som si prichodila nesmierne dôležito. Potom som si spomenula na celý ten zvyšok môjho príbehu o mne a sebadôležitosť spľasla, ale tých 5 sekúnd stálo za to… 🙂

OK, tak teraz úryvok (voľný preklad):

Čo sa týkalo nášho sveta, termín “nagual” mal tak osobný, ako aj neosobný význam. Na osobnej rovine bol Nagual sprievodca a učiteľ. Na neosobnej rovine sa termín “nagual” vzťahoval na aspekt univerza bez konkrétnej formy, na nekonečnosť univerzálneho vedomia, na realitu nedefinovanú priestorom a časom, na neprejavené, na ducha, na Úmysel.

Prejavený a konkrétny svet foriem, náš každodenný svet definovaný časom a priestorom, sa nazýval tonal a tak sa nazývali aj forma sveta a zhmotnenia konkrétnej osoby.

Naguala potom bolo možné považovať za most medzi konkrétnym a abstraktným, za sprievodcu, ktorý tým, že umožňuje premenu vedomia, vedie ľudí z hmotného do nezhmotneného, zo skúsenosti priestoru a času do skúsenosti večnosti (nekonečnosti a nadčasovosti), zo sveta predstáv do zažívania ducha.

Zažívanie ducha je majstrovstvo umenia navigácie. Spočíva v tom, že žijeme tú podstatnú časť života, “jadro” života.

Aby dokázal naplniť túto úlohu, potrebuje Nagual reprezentovať oba konce mosta – potrebuje mať normálnu, jasne definovanú svetskú osobnosť a potrebuje byť nedefinovaným kanálom, oknom a sprostredkovateľom večnosti.

Rozhodnutie viesť iných nie je na Nagualovi. Osobné ambície neprichádzajú do úvahy. Bolo by asi najsprávnejšie povedať, že nezhmotnené používa Nagualovu energetickú zvláštnosť na to, aby posúvalo informácie zhmotnenému. Jediná premenná, ktorú môže Nagual kontrolovať, je jeho alebo jej stupeň bezchybnosti.

Pre mňa tento text je udička ako hrom, pretože predvčerom som našla od Female Warrior nový článok vyslovene o tom, že bezchybnosť je vhodné používanie energie. Takže neviem, koho bezchybnosťou sa idem zaoberať, ale z bezchybnosti sa stáva znova téma. 🙂

Ale uznajte, že svojich 5 sekúnd slávy som si fakt smela vychutnať. (Alebo aj neuznajte; nič to nezmení na tom, že 5 sekúnd som sa cítila ako pán kráľ… ovšem nepýtajte sa ma, čoho… 😆 )

6 thoughts on “Nagual je most

  • 🙂 Možno je… alebo aj nie. 🙂

   Nie je to jedno? Minule som mala sen: niekomu, kto spadol, som podávala ruku a pomáhala na nohy. Pozrel na mňa a pýta sa: “Kto si?” A ja na to s úsmevom od ucha k uchu: “No, niekto už len budem.” A vtedy som si uvedomila, že som na zlomok sekundy zahliadla svoje ideálne ja – to, ktoré vie odlíšiť to podstatné od toho zvyšku.

   Už sa tam len dohrabať. 😀

   Páči sa mi

  • Pretože potom všetko, čo ty myslíš, vnímaš a cítiš je nepomerne dôležitejšie ako hocičo iné. Bráni ti to vidieť svet v jeho podstate. Ty ho potrebuješ vidieť taký, aby ti potvrdzoval tvoju dôležitosť. Na to spotrebovávaš energiu – a tú by si mohol použiť na prechod do stavu “bezchybnosti”.

   Sebadôležitosť pestuje emocionálne poryvy. Emocionálne poryvy prichádzajú a odchádzajú a my sme ich otrokmi. Nezvažujeme; reagujeme. Nulová možnosť voľby. Existencia z autopilota.

   Asi som ešte na nejakých 12 vecí zabudla… 😛 Treba pokračovať?

   P.S.: Eeeeeehm… Ďakujem za lekciu… 😳 Sebadôležitosť nie je “zlá”. Sebadôležitosť je. Pre niektorý účel vyhovuje, pre iný účel nevyhovuje. Závisí od toho, čo za cieľ maš. 🙂 Díky, Wolf. 🙂

   Páči sa mi

 1. Podla mna je sebadolezitost je zbytocny vynalez mysle. Byt mostom nie je pozicia nad inymi. Je rovnako dolezita, ako byt clovekom ktory po moste kraca. Opusteny most je zbytocny. Clovek, ktory nemoze prejst na druhu stranu, lebo mu chyba most, tiez nedojde k cielu.

  Páči sa mi

 2. Mno, ja teraz čítam ešte stále toho Drunvala M. a on píše stále dokola o tom, že na svet sa pozeráme cez optiky našich čakier. Podľa toho kďe vo vývoji (v ktorej čakre) sa nachádzame, tak vnímame náš svet. Stačí už len kuknúť, ktorá čakra čo riadi 🙂 Takže nič zlé a nič dobré, len aktuálny stav vývoja. Ak sme už hotoví v bode “x” a presúvame sa do bodu “y” meníme optiku vnímania. Dokonca Drunvalo píše v rámci Egyptského 13 čakrového systému o 2 srdcových čakrách. 1 má na starosti našu lásku “v hmote” a tá 2. tú univerzálnu a bezpodmienečnú 😀

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s