O obmedzujúcich presvedčeniach

V posledných dňoch prebehol na webe hromadný nábor na teleseminár o zhmotňovaní, ktorý vedie Natalie Ledwell  z MindMovies. Keď už som bola bombardovaná informáciami sprava-zľava, išla som si pozrieť aspoň náborové video, lebo jeden z propagujúcich napísal, že spočiatku všeobecné bla-bla-bla a po piatej minúte skutočne zaujímavé infošky. Tí pred ním to nenapísali a tak som okolo druhej minúty vypla s komentárom “všeobecné bla-bla-bla”. 🙂 Tentokrát som sa nakrútila na piatu minútu a čakala som… a dočkala som sa.

Tu je výpis z toho videa od piatej minúty. Je to o tom, prečo sa nám niekedy nedarí zhmotniť si to, čo chceme – o tom, ako funguje náš mozog, o obmedzujúcich presvedčeniach a ako vznikajú.

V oblasti sebarozvoja existuje koncepcia, o ktorej sa stále hovorí – ale väčšinou sa celkom nesprávne poníma. Ide o obmedzujúce presvedčenia. Ak túto koncepciu nepoznáte, tak napríklad pre oblasť peňazí takým obmedzujúcim presvedčením môže byť, že “peniaze sú zlé” alebo že “peňazí nie je nikdy dosť”. Obmedzujúce presvedčenie pre zdravie môže byť “nezaslúžim si byť štíhla” alebo “zdravá výživa je nudná”. Množstvo guruov sa s dobrým úmyslom snaží pomôcť ľuďom prekonať obmedzujúce presvedčenia pomocou vizualizácie či afirmácií, ktoré možno posunú veci dopredu, ale samy o sebe takmer neúčinkujú. A to má jeden veľmi dôležitý dôvod:

Do veku nejakých 6 rokov (a možno už pred narodením) nasávame do seba milióny informácií z nášho prostredia. Na Zemi sme úplnými nováčikmi a naša najvyššia priorita je naučiť sa nástroje života na Zemi – spôsob, akým veci fungujú a aký to má dopad na naše prežitie. Napríklad sa naučíte o zemskej príťažlivosti a tak nespadnete z budovy alebo viete, že čo vyhodíte do vzduchu, padne v najbližšom okamihu nadol. Potom to už nespochybňujeme.

Čiže ako malé dieťa sa naučíme nielen o fyzikálnych zákonoch, ale aj o tom, ako fungujú peniaze či ako by sa ľudia mali mať radi či kto si čo od života “zaslúži”. Ešte dôležitejšie – naučíme sa, aké je naše miesto na tomto svete, čo sa od nás očakáva a čo my môžeme očakávať. Kedy sa máme cítiť zle a kedy sa máme cítiť dobre. Naši rodičia sa možno z celej sily snažili naučiť nás pozitívne myslenie v oblasti peňazí či úspechu, ale je pravdepodobné, že urobili aj zopár chýb. Ak naši rodičia neboli nijako mimoriadne pozitívne naladení alebo úspešní, mohli na nás dokonca preniesť celkom nevhodný systém presvedčení. Nezabudnime – oni fungovali s programom, ktorý sa naučili ako deti od svojich rodičov. Ale aj keby sme hneď mali “perfektných” rodičov, mohli sme pochytiť niečo od príbuzných či susedov, z televízie alebo od iných ľudí, napríklad od učiteľov.

Prečo sa na nás tieto presvedčenia chytajú tak ľahko v prvých rokoch života? Je to viac než len mladosť a ľahká ovplyvniteľnosť. Je to tým, že náš mozog v prvých rokoch života frčí na úplne inej frekvencii ako mozog dospelých.

Ako dieťa fungujeme prevažne v stave, kedy naše mozgové vlny sú v delta stave. Je to podobné ako keď spíme hlbokým bezosným spánkom. Nemáme takmer nijaké filtre, ktoré by obmedzovali to, čo vchádza do nášho podvedomia. Takže akékoľvek presvedčenie pred nami opakujú často alebo s vysokou intenzitou, to my preberieme naveky. Dokonca aj keď sme v miestnosti s inými ľuďmi, podvedome registrujeme, čo sa deje mimo nás a ovplyvňuje nás to.

Vo veku od 2 do 6 rokov je náš mozog prevažne v stave theta. To je stav, v ktorom sa nachádzame pri hlbokej hypnóze alebo pri snívaní. Budhistickí mnísi tento stav dosahujú pri hlbokej meditácii. A v theta stave sme mimoriadne otvorení pre návrhy.

Ako štvorročné deti rozumieme väčšinu toho, čo sa deje okolo nás, hoci to nevieme artikulovať vlastnou rečou. Ale s mozgom v theta stave nasávame presvedčenia z nášho okolia ako špongia – nezávisle od toho, či sú dobré alebo zlé.

Keď prekročíme vek 6 rokov, nakmitá sa náš mozog na alfa stav (relaxácia) a beta stav (aktivita) a kmitá hlavne medzi týmito dvoma. Oba stavy sú absolútne v poriadku a pre život normálne a potrebné, majú len jednu nevýhodu – v tomto bode už sú vybudované bariéry voči novým myšlienkam. Vaše podvedomie rozhodlo, že vo veku 7 rokov už viete všetko podstatné pre prežitie na Zemi – a tak od tohto veku ďalej už vzdoruje ďalším zásadným zmenám. Len čo doložíme, že s naším nastavením dokážeme žiť, podvedomie si povie “ak to nie je pokazené, nebabri” – a ustrihne ďalšie zmeny. Už dokonca ani nie je ochotné špekulovať, či by sme neboli šťastnejší alebo bohatší s inou sadou presvedčení… Od tohto okamihu jeho jedinou starosťou je udržiavať nás v “bezpečí”, čo značí “vo vychodených starých koľajach”.

Irónia v tom celom je, že ako dospeláci zisťujeme, aké presvedčenia by sme mali mať – a už sme takmer neschopní zmeniť ich. Preto niektorí ľudia musia afirmácie robiť tisícky razov, aby aspoň trochu zmenili spôsob fungovania svojho mozgu.

Našťastie, existujú spôsoby, ako dostať mozog späť do theta stavu, kedy sme schopní absorbovať želateľné presvedčenia a zbaviť sa obmedzujúcich presvedčení. Ak totiž chceme do mozgu nainštalovať  program “perfektne tvarované telo”, potrebujeme najprv dosiahnuť, aby náš mozog bol pre toto presvedčenie prístupný.

Ledwellová pokračuje potom propagáciou svojho webináru. Síce je zadarmo, ale byť hodinu na telefóne do Ameriky tiež nie je celkom za babku, takže si budeme asi musieť pomôcť inak…

Tak po prvé: theta stavy. Existujú nahrávky, ktoré mozog dostanú do theta vĺn ( napr. tu, tu, tu alebo tu). Takže by som povedala, že je vhodné nájsť si nejakú nahrávku, nechať ju asi 10 minút bežať len ako podmaz a potom do toho nahovoriť presne tie presvedčenia, ktoré chceme do mozgu nainštalovať.

Ak trpíte ADHD, nezaťažujte sa vôbec theta vlnami a choďte radšej hneď do delta stavu. Zistila som, že aspoň u mňa to funguje, že v beta stave som nervózna ako fras, v alfe som ako-tak sústredená, v thete konečne relaxujem a až v delte začínam fungovať. 🙂

Ale pretože to ešte nijako neruší naše obmedzujúce presvedčenia, siahla by som ešte predtým po EFT a trochu by som ich odblokovala. 🙂

16 thoughts on “O obmedzujúcich presvedčeniach

 1. Ja som naposledy isla do theta a chytila som panicky atak. Dusenie, tlak na hrudi a v krku a skoro som odpadla. Vsetci ostatni relaxovali (alebo aj zaspali ;)) len ja som mala pocit, ze tymto moja sucasna put na zemi konci 😀 Tak som velmi opatrna a radsej idem len do alfy, kym neodblokujem to, co v tom krku je 🙂

  Páči sa mi

  • A vieš, čo si spomínam? Tie čakry sú nejako poprepájané a mám taký ciťák, že hrdlo je spojené so sakrálnou… Možno ti táto informácia pomôže. Najlepšie by bolo, keby niekto urobil šamanskú cestu za tým dôvodom. Normálne by som ti ponúkla, že to urobím, ale momentálne som tak energeticky na dne, že dnes už som musela 10 minút oddychovať, než som dokázala vyjsť hore schodmi vzpriamene ako človek. Zdá sa, že doba trvanlivosti vypršieva. 😛

   Páči sa mi

   • ahoj, su poprepajane, budem sa musiet na tu samansku cestu vybrat 🙂 Ja som tiez teraz energeticky down, takze by sme boli dobra dvojka 😆 A dakujem 🙂

    Páči sa mi

  • Takéto stavy si osobne sám navodzujem, a používam na to inú techniku. A čo sa deje presne – je to narazenie BLOK NEGATÍVNEJ energie, ktorá je uložená v tele. Táto negatívna energia vznikla na základe EMOCIONÁLNE SKUSENOSTI počas vášho života a nebudete veriť, ale aj minulých životov. Ale zatiaľ myslím, že postačuje vedomosť, že sa jedná o stav, ktorý ste emocionálne už zažili v minulosti a vaše podvedomie ho VYVOLALO (resp. postupnou cestou k prameňu životnej energii NARAZILO na túto prekážku). Tému prarmeňa životnej energie teraz nebudem vysvetľovať, pretože by to bolo dlhšie odbočenie. Vo vašom prípade, keď sa dostanete do tejto situácie, klaďte si otázku: Kedy som sa už tak cítila? Kde som bola? Bol tam ešte niekto? Čo sa stalo? Musím povedať, že V TEJTO fáze, každá myšlienka, ktorá vám pride do mysle je SPRÁVNA. Postupne prídu viac a viac myšlienok, až vznikne situácia. A tu situácie potrebujete si pozitívne vyriešiť, takto znegujete negatívnu energiu, ktorá sa uloží do neutrálne resp. pozitívnej energie. Osobne som napr u priateľky upravil jej obmedzujúcu situáciu z detstva, pretože pri nadmernom strese mala problém so žalúdkom. Vlastne ja som ju iba viedol, ona sama si to upravila. Trvalo to nejakých 40 minút. Inak krásny článok. Je to zosumarizovanie vecí, ktoré som si ja prácne a postupne hľadal k výchove vlastných detí. Pekný deň ešte prajem.

   Páči sa mi

 2. Milá Helar, nepisem k tebe, ale pisala som Vam ohladom astralneho cestovania, boli tam len stare prispevky a moj novsi, neviem ani ci je schvaleny, ale chcela by som sa s vami o tom porozpravat a aj nieco o anjelskej energii, predvcerom som videla anjela 🙂 chcela by som Vam o tom povedat, kde spolu mozme komunikovat ? Dakujem Livia

  Páči sa mi

   • Dobrý večer Helar, takže moja prvá otázka, kt. som pridala na túto stránku do sekcie astrálne cestovanie – otázky bola presne táto :
    Milá Helar, chcem Ťa poprosiť o pomoc, pri zodpovedaní na moju otázku.
    Už viac ako dva roky lucídne snívam, vždy to bolo sprevádzané spánkovou paralýzou, meravením tela a sťaženým dychom.
    Počas dvoch minulých mesiacov, to však nadobudlo iné rozmery. Pri lucídnom snívaní a paralýze, som akoby opustila telo, prešla som sa po byte a potom som navštívila rodinného príslušníka ( v inom meste, videla som čo robí, potom som si overila, že to naozaj robil). Ale posledný mesiac sa mi stáva iné opúštanie tela, už nepocitujem paralýzu, všetko to ide samovoľne, zatial som to umelo ešte v tomto živote nevyvolávala – ani lucídne snenie ani AC. Opustím telo, predým mam pocit ako meravenie tela, pištanie v hlave už bez paralýzy, štažený dych, tzv. lapanie po dychu a následne opustenie tela, pri tom všetko vnímam. Naposledy ako som opustila telo, som sa ocitla mierne vyvýšená pri skrinke zavesenej na stane, vznášala som sa, vedľa som som videla vznášať sa šiltovku – neviem čo to malo znamenať, zrazu mi napadlo, že opustím byt balkónom a polietam si. Náhle zapojenie rozumu, zamyslenie sa či naozaj je to len duša, či naozaj snívam a či náhodou ked opusťím balkón nespadnem – strach – zobudenie sa.
    Dnes sa mi stalo – opustenie tela – zámerne som to zastavila, ale ešte pred tým som pocítila ako keby som kričala, ale hlas som nevydala – teda neviem či som kričala nejako v duchu, alebo kričal niekto iný.
    Prečo mám také stavy, je to dar ? čo znamená kričanie ? a čo strach z toho či je to naozaj alebo v sne, ja síce viem že sa odpojila iba duša, veď to vedome pociťujem, ale predsa pri riskantných veciac (zatiaľ) 🙂 ako opustenie bytu z výšky sa vždy zamyslím a poviem si : Lívia ale čo keď tam naozaj si, dávaj si pozor.

    No a v utorok v noci som videla anjela, taká sivý, nie okrúhly, skôr oválny tvar, cez ktorý presvitali také svetielka, ja som nevedela čo to je … a teraz keď na to myslím, tak sa riadne smejem, lebo keď som ho uvidela, tak som vyskočila na frajera a vraj som povedala, zlatko, tam niečo vzlietlo a potom, keď som sa trochu upokojila som zobrala mobil a svietila som si, aby som našla to čo som videla, lebo som mala pocit, že to na mňa padá, až na druhý deň som sa dozvedela, že to mohol byť anjel, teda asi bol.
    Cítim, že sa začínam čoraz viac otvárať duchovným veciam a potrebujem učitela, mám síce 19 rokov, ale nepokladám to za dôležité, moja duša je stará.
    Prosím napíš mi, milá Helar, čo si o tom myslíš.
    Ďakujem.

    Páči sa mi

   • Lívia,

    nemá význam pýtať sa mňa, prečo máš alebo nemáš nejaké stavy. Pracuje tvoja psychika, o ktorej ja neviem (takmer) nič.

    Sú dve možnosti, ako sa zachovať: Ak máš strach, vyhýbaj sa mimofyzickým zážitkom, pretože tvoj strach ti ich bude skresľovať a neposunú ťa dopredu, ale skôr späť. Ak strach nemáš, pristúp na hru, o ktorej nič nevieš a pravidlá ktorej nepoznáš, a hraj ju tak, aby si odhalila jedno aj druhé (ak sa ti to podarí). Je to väčšia zábava, ako sa zdá.

    Páči sa mi

 3. hm…no ale je zvlastne ze ked tam to dieta nema ziadne filtre, musi predsa z toho mnozstva co k nemu ide nieco vybrat. Je to haluz, mam pocit ze niektore veci prebera uplne lahucko, ochotne, niektore ani za svet….

  Páči sa mi

 4. super, helar, to je uzasne, skusim s tym popracovat. vcera som sa zasekla, ze mne je blbe pytat peniaze za robotu, ze aky je to vymysel, ako sa ohodnotit? asi budem musiet najprv pracovat na tom, ze je vobec dobre zarabat… 🙂

  Páči sa mi

 5. Vyborne napisany clanok. mozem len suhlasit. plus pridam ze jednotlive stavy sa daju vytvorit spravnym dychanim a potom treba vlozit do podvedomia vhodne vety a co najviac ich stavnato opisat. pretoze mozog si uklada film.. cize s kazdym emocionalnym zazitkom su spojene veci ako to co sme videli poculi, citili, zavonali.. a toto sa da urobit aj slovne do jednotlivych afirmacii. Najprv ale treba precistit to co mame v tom podvedomi resp uvolnit emocionalny naboj spojeny s tou konkretnou situaciou.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s