Ako (si) pomôcť VAKOG tranzom

VAKOG je v NLP terminológii systém zmyslov, ktorými vnímame a interpretujeme vonkajší svet.
Spôsoby prijímania, ukladania a kódovania informácií v našej mysli sú cez zmysly alebo reprezentačné systémy, teda zrak = vizuálny (V), sluch = auditívny (A), hmat a pociťovanie =kinestetický (K), chuť = olfaktorický (O), vône = gustatorický (G) reprezentačný systém.
Primárne reprezentačné systémy sú zrak, sluch a cit. Chute a vône sú často krát prehliadané a priraďované ku kinestetickému reprezentačnému systému, ale slúžia ako mocné spoje k pocitom, zvukom a obrazom.

VAKOG tranz môžeme použiť, ak chceme pomôcť niekomu inému načerpať energiu a silu z pozitívnej skúsenosti a pri sugescii, ale aj v prípade, že chceme uviesť do tranzu samých seba. Voči samým sebe môžeme postupovať tak, že sa budeme uvádzať do tranzu v duchu, alebo si nahráme postup na záznam a budeme si ho púšťať. Ak si vyberieme záznam na médiu, je vždy lepšie nahrať samého seba (a nepoužiť záznam z internetu alebo inej osoby), pretože na zázname budú len tie podprahové informácie, ktoré tam chceme dať.


Ako prvý uvediem postup, keď chceme do VAKOG tranzu uviesť inú osobu, samozrejme s jej súhlasom a s cieľom jej pomôcť.

Poprosíme nášho partnera, aby sa pohodlne uložil alebo usadil. Metóda sa dá použiť aj postojačky, ale môže fungovať ťažšie. Ostaneme blízko pri ňom, aby sme vedeli zakotviť našou rukou na jeho tele pozitívnu kotvu, pričom vopred sa dohodneme, na ktoré miesto to bude. Miesto pre kotvu by malo byť jednoducho dosiahnuteľné aj rukou partnera, keď si bude v budúcnosti kotvou vyvolávať pozitívne pocity. Ja pri iných osobách používam najradšej miesta niekde na ruke.

Pozorne si partnera pozrieme, zapamätáme si výraz jeho tváre a držanie tela. Kľudným hlasom začneme hovoriť v pomalom rytme. Tri bodky určujú pomalý rytmus a vety kurzívou sú len informáciou pre hovoriaceho (nehovoria sa nahlas):

Teraz na chvíľu zatvor oči…zvoľ pohodlnú pozíciu…uvedom si časti svojho tela…ktoré sa dotýkajú podložky…zatiaľ čo počúvaš môj hlas…a možno ti hlavou ešte… prechádzajú nejaké myšlienky…možno sa budeš pýtať…ktorá časť tvojho tela… sa už cíti…uvoľnenejšia….a môžeš vnímať…tlkot svojho srdca…zatiaľ čo sa dostávaš…svojím spôsobom…do iného stavu vedomia…
Nechaj putovať…svoje myšlienky…proti smeru času…ku trom situáciám…v ktorých sa cítiš…veľmi dobre…plný sily…a bezpečnej istoty…všetko môžeš zvládnuť…čo chceš…zvoľ si v kľude…tú…kde sa cítiš najlepšie…daj mi znamenie rukou…keď budeš rozhodnutý
//počkáme na znamenie rukou a chytíme partnera na dohodnutom mieste s cieľom ukotviť pozitívnu skúsenosť//

Teraz preži túto…skúsenosť…ešte raz…spomeň si…na to…čo presne…vidíš…
//chvíľu počkáme a všímame si zmeny vo výraze tváre a držaní tela – ak budú pozitívne, kotviaci dotyk zosilníme// čo presne počuješ…možno vnímaš…svojim telom niečo zvláštne…nejaký dotyk…možno vône vo vzduchu…a možno chuť… // dávame pozor na zmeny vo výraze tváre, držaní tela a svalového napätia – ak budú pozitívne, opäť kotviaci dotyk zosilníme// a tvoje pocity…sú tu…v tejto situácii…tak veľmi…výrazné…keď si uvedomíš… aké zvláštne držanie tela…s tým spájaš…. // dávame pozor na prípadnú zmenu pozície – to by mohla byť už existujúca kotva. Ak ju spozorujeme, zapamätáme si držanie tela a ukážeme ho partnerovi po skončení seansy. Môže ju použiť vedome, aby sa dostal do zodpovedajúceho stavu rýchlejšie.//

A keď budeš mať potrebu…opäť zaujmi…túto polohu tela…//necháme ubehnúť istý čas, či partner zaujme nejakú polohu tela a ak áno, zosilníme opäť kotviaci dotyk//
V tejto skúsenosti…možno pre teba…existuje nejaký krásny…okamih…vyhľadaj ho…pretože v tvojich predstavách…je možné všetko…rozšír ho…aby si ho mohol vychutnávať ďalej…a ak k tomu niečo chceš pripojiť…aby si ho spravil ešte krajším…dopraj si voľnosť…to urobiť.
/Pozorujeme, či sa výraz tváre a držanie tela pozitívne zmenia a ak áno, opätovne posilníme kotviaci dotyk a ostaneme pri ňom, kým sa nerozhodneme partnera priviesť späť k vedomiu. Potom je nutné stisk uvoľniť, aby bola kotva jednoznačne priradená ku pozitívnemu stavu a môžeme začať návrat do súčasnosti. Tempo reči zrýchľujeme a môžeme mať aj silnejší hlas //

Teraz pomaly..túto skúsenosť..opusti..a vráť sa do súčasnosti. Vnímaj časti svojho tela, ktoré sa dotýkajú podložky. Dávaj pozor na zvuky okolo seba. Teraz zhlboka dýchaj a otvor oči. Niečoho sa dotkni a rozhliadni sa okolo seba.

//Teraz by si mal partner zvoliť inú polohu tela a zmeniť miesto – ja dám napríklad pokyn, aby sa postavil tak, aby sa nový stav nestal kotvou. Správnosť postupu môžeme vyvolať na skúšku – dotykom na mieste, kde sme kotvili, by sme mali vyvolať pozitívne pocity / náladu u partnera. Ak to nefunguje, opakujeme postup znova. Musíme si dať predovšetkým pozor na to, aby sme kotvili len v tom prípade, ak počas seansy je vyvolaný pozitívny citový stav, ktorý uvidíme na tvári, svaloch, držaní tela.//
—————————————————–
VAKOG tranz môžeme použiť aj v prípade, že chceme naprogramovať sebe alebo iným nejakú pozitívnu sugesciu. Proces môže trvať aj kratšie ako je predchádzajúci tranz, ale je dôležité po dlhšiu dobu si každým dňom sugesciu opakovať, aby sa stala pozitívnym programom.

Ja to uplatňujem na sebe nasledovným spôsobom:
Rozhodnem sa, ktorých 5 krátkych pozitívnych sugescií chcem naprogramovať. V mojom prípade to bolo naposledy:
Každým dňom sa cítim čoraz
1. Zdravšie
2. plná energie
3. láskyplnejšia
4. pozitívnejšia naladená
5. plná síl na prekonanie všetkých prekážok

Je to však možné použiť aj na prekonávanie bolesti, strachu, stresu alebo preprogramovanie negatívnych sugescií.

Uvediem sa do VAKOG tranzu tak, že sa dám do pohodlnejšej polohy a vyslovím v duchu päť vnímaných senzorických skúseností:
V súčasnosti vidím túto miestnosť, počujem (napr. hlasy zvuky, svoj dych), cítim dotyk (napr. stoličky) na svojom tele, cítim okolitú vôňu (napr. parfum), alebo v ústach chuť (napr. mentolu), pri každom výdychu sa cítim čoraz uvoľnenejšia.

//Zatvorím oči . Uberiem jednu senzorickú skúsenosť a pridám prvú sugesciu//

Počujem (napr. hlasy zvuky, svoj dych), cítim dotyk (napr. stoličky) na svojom tele, cítim okolitú vôňu (napr. parfum) alebo v ústach chuť (napr. mentolu), pri každom výdychu sa cítim čoraz uvoľnenejšia a každým dňom som čoraz zdravšia.

//Uberiem ďalšiu senzorickú skúsenosť a pridám druhú sugesciu//

Cítim dotyk (napr. stoličky) na svojom tele, cítim okolitú vôňu (napr. parfum) alebo v ústach chuť (napr. mentolu), pri každom výdychu sa cítim čoraz uvoľnenejšia a každým dňom som čoraz zdravšia a plná energie.

//Uberiem ďalšiu senzorickú skúsenosť a pridám tretiu sugesciu//

Cítim okolitú vôňu (napr. parfum) alebo v ústach chuť (napr. mentolu), pri každom výdychu sa cítim čoraz uvoľnenejšia a každým dňom som čoraz zdravšia, plná energie a láskyplnejšia.

//Uberiem ďalšiu senzorickú skúsenosť a pridám štvrtú sugesciu//

Pri každom výdychu sa cítim čoraz uvoľnenejšia a každým dňom som čoraz zdravšia, plná energie, láskyplnejšia a pozitívnejšie naladená.

//Uberiem ďalšiu senzorickú skúsenosť a pridám piatu sugesciu//

Každým dňom som čoraz zdravšia, plná energie, láskyplnejšia, pozitívnejšie naladená a plná síl na prekonanie všetkých prekážok.

//Následne je postup opačný, teda uberáme sugesciu a pridávame senzorickú skúsenosť, až kým skončíme pri piatich vnímaných senzorických skúsenostiach. Tranz ukončíme buď odpočítavaním od 10 po 1 alebo pomaly návratom do stavu vedomia//.

SKúste, či vám to bude fungovať a dajte mi prípadne vedieť 🙂

One thought on “Ako (si) pomôcť VAKOG tranzom

  1. Ahojte, este po par dnoch skusania, jeden pre mna zlepsovak, mozno pomoze aj vam. Ked sa usadite / ulahnete pred tranzom, pre ukludneniie odpocitajte nasledovne a zobrazte si na vnutornej obrazovke: trikrat si predstavte a zopakujte v hlave (cislo) 3, trikrat (cislo) 2 a trikrat (cislo) 1. Mna to po case velmi rychlo dokaze ukludnit a hodit do alfa.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s