Dokonalosť života

Tento článok nám poslal Groover, dnes už ako DamayantiGroover:

My nie sme toto telo.

Každá živá bytosť získava v momente smrti jej tela nové telo zodpovedajúc svojej mentalite v momente smrti. Táto jej mentalita zodpovedá všetkým jej činom počas celého života, preto mentálne rozpoloženie nie je náhodne ale systematicky zodpovedá reakciám za naše činy počas celého života.

U zvierat, rastlín atď. mentalita počas životov len rastie pretože nemôžu zasahovať vôľou duše do svojej schránky a vývoju. Ľudia však ako hmotná schránka majú natoľko rozvinutú mentálnu kapacitu že sa môžu spriečiť svojej prírodnej povahe a upadnúť zas do ignorancie.

Kvalita dobra prináša zrodenie medzi polobohmi, kvalita vášne medzi ľuďmi a kvalita nevedomosti a ignorancie medzi zvieratami. Avšak pre vyslobodenie sa z kolobehu reinkarnácie treba pochopiť povahu tohto hmotného sveta a učiniť kroky pre uskutočnenie dokonalosti života.

Dokonalosťou je zavŕšiť proces odovzdania sa Bohu. Pochopenie a odovzdanie sa je na rovnakej úrovni. Pochopenie je prax, a prax je pochopenie. Kým v hmotnom svete uvažujeme v termínoch Ja a moje tak v duchovnom svete existuje len vedomie Boha ako Najvyššieho princípu, konateľa a požívateľa. V tomto svete sa živé bytosti snažia len umelo a neúspešne napodobňovať pôvodnú Osobu, priateľa a požívateľa čím zažívajú úzkosť a nenaplnenie.

Vedomie Boha, Kršny je proces ktorým sa rozptyľuje nevedomosť a prebúdza pôvodne vedomie duše a jej vzťahu s Kršnom, Najvyššou Osobou Božstva. V obnovení tohto vzťahu duša nachádza svoje pôvodne postavenie, oddanú službu, blaženosť a večné poznanie. Všetko patrí Bohu a je určené pre jeho pôžitok, hmotná energia aj duše ktoré stoja nad ňou. Preto svet okolo nás, aj my sami sme určení pre pôžitok Boha. Kršna, Najvyššia Osobnosť Božstva je sám v sebe úplný, no poskytuje dušiam možnosť oddanej služby jemu čím zvyšuje svoju transcendentálnu blaženosť a zároveň aj blaženosť samotnej duše. Duša vo svojom pôvodnom vzťahu vykonáva ničím nepodmienenú oddanú službu s čistou láskou. Tento samotný prístup, oddaná služba bez sebeckého záujmu teší Šrí Kršnu čím spôsobuje to, že dušu oplýva neobmedzené šťastie aj napriek tomu že službu robí zcela bez egoizmu, sebectva a na transcendentálnej úrovni. Duša vedomá si svojho večného vzťahu voči Bohu, Kršnovi a vykonávajúc ho sa svojím vedomím už dostala na transcendentálnu úroveň duchovného sveta a preto je blažená, plná večnosti a poznania. To je dokonalosťou ľudského zrodenia.

Vedomie Krišny, Najvyššej Osoby Božstva môže byť oživené jednoduchým opakovaním a ospevovaním Jeho mien.

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

http://iskconbirmingham.org/wp-content/uploads/2011/07/Pancha-Tattwa.jpg

6 thoughts on “Dokonalosť života

 1. Pekny clanok, na moje pocudovanie rozumiem co nam chce povedat. Ak vymazem z textu Krsna a necham tam “len” boh, a posledny odstavec ako moze byt vedomie ozivene zoberiem ako jednu z mosti, tak sa mi ten text paaci 🙂

  Páči sa mi

  • pre mna priznam sa dost chaoticke a co mi nie je vobec jasne a to sa tyka nielen tohoto clanku odkial beru ludia to bohorovne tvrdenie : “Každá živá bytosť získava v momente smrti jej tela nové telo zodpovedajúc svojej mentalite v momente smrti” a samozrejme dalsie podobne nicim nepodlozene tvrdenia .
   aj napriek tomu ze sa vela ludi pokusat dostat za hranice nepoznaneho nikto nepriniesol okrem ” subjektivnych halucinacii 🙂 ” nic by mohlo byt povazovane za dokaz ze takto to je a basta !

   Páči sa mi

   • mne práve tieto konkrétne vety aj zmysel dávali 🙂 ihneď mi to zdôvodnilo, prečo niektoré duše po smrti idú “domov” a iné tu ostanú či už niečo dokončiť, alebo strašiť 😛 no ďalej sa mi text už zlieval, nepasoval mi 🙂

    Páči sa mi

   • Katarina,
    trvdenie, ze duse sa dostanu po opusteni tela tam, ake bolo ich nastavenie v poslednej inkarnacii pochadza zo skusenosti ludi, co si bud ich inkarnacie a prechod z jedneho sväta do druheho pamätaju, potom od ludi ktori pracuju s dusami mrtych a ludi, ktore tieto sfery “vidia”.
    Ci sa toto tvrdenie pausalizovat, zostava pre mna otazne, pretoze dusa ako celok nesie v sebe nastavenie/informacie vsetkych inkarnacii a paralelnych zivotov – podla mna sa vtedy sprava podla prevladajucej energie.
    Moje zazitky su take, ze som vyprevadzala duse z medzipriestoru (t.j. drzali sa v dimenziach blizkych zemi) ked im boli za zivota velmi vzacne materialne veci a ani po smrti sa ich nechceli vzdat. Alebo mali pocit, ze tu na zemi este nieco nedoriesili a chceli to po smrti “dokoncit”.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s