Uplatnime si svoj stratený nárok na chrám svojho tela – koreňová čakra

Zhrnutie:

Živel: zem
Meno: Muladhára (koreň)
Zámer: Základ, položenie základov
Sporné otázky:

 • Korene
 • Uzemnenie
 • Výživa
 • Dôvera
 • Zdravie
 • Domov
 • Rodina
 • Blahobyt
 • Primerané hranice

Farba: červená
Umiestnenie:  dolná časť chrbtovej kosti, kostrčný nervový závit (coccygeal plexus)
Identita: fyzická
Zameranie: Zachovanie samého seba, Seba-zachovanie
Démon: Strach
Vývinové štádium: 2.trimester až 12. Mesiac
Vývinové úlohy:  fyzický rast, motorické schopnosti, vedomie o stálosti objektov
Základné práva: Byť na svete a mať

CHARAKTERISTIKA VYROVNANEJ ČAKRY:

Dobré zdravie, vitalita, dobra uzemnenosť, cítiť sa pohodlne vo svojej koži, cit pre dôverovanie svetu, pocit bezpečia a istoty, schopnosť relaxovať a byť v kľude, stabilita, prosperita, správne živobytie

TRAUMY A ZNEUŽITIA:

Pôrodná trauma, opustenie, fyzické zanedbanie, slabé fyzické puto s matkou, podvyživenie, ťažkosti s príjmaním potravy, vážna choroba alebo operácia, fyzické zneužitie alebo násilné prostredie, klystírové zneužitie, zdedené traumy – starch o prežitie rodičov (tí, ktorí prežili holocaust; vojenskí veteran; život v chudobe)

DEFICITNÉ VLASTNOSTI

Odpojenie od tela, viditeľná podváha, bojazlivosť, zúfalosť, nepokojnosť, nemôže sa usadiť, slabá schopnosť sústrediť sa a slabá disciplína, finančné ťažkosti, slabé hranice, chronická dezorganizácia

EXCESNÉ VLASTNOSTI

Obezita, prejedávanie, odkladačstvo (hoarding), fixácia na hmotu, materializmus, nenásytnosť, pomalosť, lenivosť, ospalosť, strach zo zmeny, prílišná závislosť na pocite bezpečia, neohybná stála ohraničenosť

FYZICKÉ NEFUNKČNOSTI

Zdravotné ťažkosti čriev, análu, hrubého čreva

Zdravotné ťažkosti pevných častí tela – kostí, zubov

Problémy s nohami, chodidlami, kolenami, kostrčou, so zadkom

Problémy súvisiace s jedením

Časté choroby

UZDRAVOVACIE CVIČENIA

Znova sa spojiť s telom

Fyzická aktivita (aerobic, činky, beh, tanec)

Veľa dotykov, masáž

Bioenergetické uzemnenie

Hatha yoga

Prešetrenie vzťahu ku matke počas raného detstva

Znovuobjaviť právo mať

AFIRMÁCIE:

Je pre mňa bezpečné aby som bol tu.

Zem ma podporuje a vychádza mi v ústrety.

Milujem svoje telo a dôverujem jeho múdrosti.

Som obklopený dostatkom. Som ponorený v hojnosti.

Som tu a som skutočný.

ODTIENE ČERVENEJ

Keď Mária vošla do mojej kancelárie, bolesti jej tela boli zjavné aj keď ich ona nevnímala. Kráčala strnulo a nervózne, oči jej prudko skákali, bola extrémne ostažitá kvôli svojej vlastnej bezpečnosti. Rozprávala prudko, ako keby s veľkým strachom, a naliehavosť jej slov odkryla hlboké utrpenie, ktoré nedala najavo počas 46 rokov. Jej telo bolo stiahnuté, tenké, a jej príbeh odhalil niekoľko samodeštrukčných pohnútok, vrátane anorektického vyhladovania ako pokus zničiť svoje telo a žiť úplne v jej mysli. Teraz prejavovala extrémne znecitlivenie. Jej ruky, odseknuté od oceánu jej duše nervózne a nekontrolovane poletovali ako ryba na háčiku. Nevedela povedať či jej je zima, či teplo, či je hladná alebo unavená. Nebolo prekvapením že takto odpojená od svojho tela sa cítila odpojená od života samotného.

Táto žena bola zjavne individuálna, ale jej utrpenie malo spoločné korene s množstvom klientov ktorých som videla počas rokov. Vyskúšala rôznych terapeutov, ktorí zostali výlučne v medziach konverzácie a žiadny z nich nedokázal rozpoznať vážne rozdelenie mysle a tela čím trpela. Jej neutešený stav je stavom mnohých, v rôznych stupňoch vážnosti. Keď sme oddelení od skúseností našich tiel, sme oddelení  od našej živosti, od zažívania prirodzeného sveta a od našej najzákladnejšej vnútornej pravdy. Toto rozdelenie vytvára rozkladné štádium. Odpojený od nášho tela, naše činy sa stávajú nútenými – už viac nie sú ovládané vedomím alebo založené na emóciách, ale poháňané podvedomým nutkaním za každú cenu postaviť most cez dieru medzi mysľou a telom.

Stratiť spojenie s naším telom znamená stať sa duchovným bezdomovcom. Bez ukotvenia sa bezcieľne vznášame, unášaný vetrom a vlnami života.

Odpojenie od tela je kultúrnou epidémiou. Zo všetkých strát v prítomnosti trhajúcich ľudskú dušu môže byť toto odcudzenie najviac znepokojujúce lebo nás oddeľuje od najhlbších koreňov existencie. S ponižujúcimi pracovnými pozíciami, zautomatizovanými rutinami a s prostrediami ktoré ničia naše zmysly strácame potešenie ktoré vzniká z dynamického spojenia s jedinou živou bytosťou, ktorú máme garantovanú počas celého nášho života: naše telo.

Myseľ oddelená od tela, kultúra od planéty– stratiť pôdu pod nohami znamená stratiť domov.

Táto oddelenosť vedie k nebezpečným činom. Nezmyselné vraždy a strieľanie (kde telo iného je vnímané ako nezmyselné a bez života) preniká do našich správ a stretáva sa s morbídnou fascináciou od neznámych divákov. Ženy ničia alebo vypĺňajú silikónom svoje krivky aby sa vyrovnali kultúrnej norme umelo vytváraných modelov na bilbordoch a v magazínoch. Muži trieskajú svoje svaly kým sa nepodrobia aby si vytvorili pocit moci, častokrát otupujúc svoje city a pocity. Veľa ľudí sa stáva závislými, otupujúc ich sebauvedomovanie jedlom, drogami alebo vynútenou činnosťou. Deti sú bité, obťažované a nútené k poslušnosti, vyhnané z ich mladých tiel ešte predtým ako by ich mohli pochopiť dospelými ktorí sami nechápu čo tým ničia, keďže sú sami odpojený od tela.

Sme naučení kontrolovať naše telo pomocou našej mysle, ktorá je pokladaná za nadriadenú. Ale telo má intelekt, na záhady ktorého myseľ nesiaha. V knihách čítame o tom ako máme jesť, ako sa máme milovať, ako dlho máme spať a zavádzame tieto predpisy namiesto toho aby sme počúvali svoje telo zvnútra.

Bez tela ako zjednocujúcej postavy existencie, stávame sa fragmentovanými. Potláčame naše uvedomovanie si života a stávajú sa z nás stroje, ľahko manipulovateľné. Strácame našu skúšobnú pôdu na pravdu.

Znehodnotenie tela je páchané aj množstvom náboženských prístupov. Niektoré náboženstvá opisujú telo ako pôvodcu všetkého zla, niektoré nám vravia že telo je len ilúzia, alebo – v lepšom prípade – jednoducho bezvýznamné. Zdravotná prax zaobchádza s telom ako mechanicky, ako so súpravou oddelených častí, ktoré nie sú spojené s dušou prebývajúcou vnútri. Štandardná výučba psychoterapeutov kompletne ignoruje rolu ktorú má telo v duševnom zdraví človeka. Očividne nedostatočné sú požiadavky z anatómie, výživy, alergií, pohybu, jógy, nervovo-svalového usporiadania, bioenergetických charakterových štruktúr, či jednoduchej masáže. Použitie terapeutického dotyku či fyzického kontaktu v akejkoľvek forme je častokrát zakázané zo strachu zo sexuálnej poškvrny. Univerzity učia našu myseľ na úkor nášho tela, keď celé dni strnulo sedíme, mesiace, roky, cvičiac sa na sedavé práce, ktoré ďalej ignorujú potreby tela.

Niet sa čo čudovať, keď rovnako ignorujeme naše fyzické okolie, poškodzujúc telo Zeme aby sme zachovali naše oddelené prežitie. Možno narastujúci problém s bezdomovcami je metaforou na naše vlastné kulturálne bezdomovectvo, pretože telo vskutku je domovom pre dušu. Naša kríza v zdravotníctve presahuje problém krytia poistení – je to kríza spojenia sa s biologickou realitou našej existencie.

Znehodnotenie našej fyzickej reality je kultúrnou epidémiou pre ktorú neexistuje jednoduchý liek či tabletka, žiadne zázračné uzdravenie. Ani nemôžme zmierniť bolesť, ktorá príde potom ako sa zbavíme nášho znecitlivenia a prebudíme sa v zúžení a zneúctení ktoré sme predtým akceptovali. Jedine znovunájdením svojho tela môžme začať liečiť svet samotný, pretože čo myseľ je pre telo, to kultúra je pre planétu. Liečenie trhliny medzi mysľou a telom je nevyhnutný krok v liečení nás všetkých. Vylieči to náš domov a naše základy na ktorých je všetko ostatné postavené.

6 thoughts on “Uplatnime si svoj stratený nárok na chrám svojho tela – koreňová čakra

 1. Super clanok, toto sa ma dost tyka, tak nejak to vidim ako moj hlavny bod programu v tomto zivote. Nasla som tu aj dovody, aj prejavy a dokonca aj liecebne postupy, ktore uplne intuitivne uplatnujem, v podstate uz od detstva. Myslim ze som fakt dobra, ze som tu moju korenovu cakru doteraz upravila aspon do toho stavu v akom ju momentalne mam. Mohlo to byt kludne aj horsie. Mam ju sice trochu slabsiu, ale podstatne je ze viem je pre mna najdolezitejsie je CITIT a RESPEKTOVAT svoje telo.

  Páči sa mi

 2. glidor, chcela by som ta poprosiť, ci mozem zdielat tieto tvoje clanky o cakrach namojom blogu
  ak ti to nevadi, samozrejme to uvediem ako autora clanku a dam aj prepojenie na eprakone, dakujem velmi pekne za zvazenie ponuky, lebo tieto clanky povazujem za obrovsky zdroj informacii asi pre kazdeho cloveka, dakujem este raz velmi pekne za odpoved

  Páči sa mi

  • Som rád že sú pre teba tieto články prínosom, ale myšlienky v ňom nie sú moje – sú to preklady z knihy Anodey Judith – Západné telo, východná myseľ. Týmpádom ma ako autora nemusíš uvádzať 🙂

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s