Zima je obdobie Vody

Dnes sa na Alcantara Acupuncture objavil článok presne k tomuto obdobiu:

22. december 2011 je deň zimnej rovnodennosti, kedy je najdlhšia noc v roku (v rádiu dnes ráno hovorili, že bude mať u nás 15 hodín). Súčasne je to oficiálny štart zimy.

Už asi poznáte jin a jang – ten starodávny symbol, o ktorý sa potknete vo väčšine wellness centier a pri bojových umeniach (a ezoterike 😛 ), ktorý má znázorňovať porozumenie života, ale nikde ho nikto nevysvetľuje a preto ho väčšinou veľmi nechápeme?

Základom je cyklickosť všetkých procesov. Všetko v sebe obsahuje zárodok svojho protikladu – je to odveká otázka, čo bolo skôr: kura či vajce?

Pri jin a jang neexistuje separácia. Tam, kde temno začína byť najdominantnejšie, štartuje svetlo. A kde zdanlivo svetlo končí, začína temno. Na obrázku je dobre vidno aj biela a čierna škvrnka v protiľahlej farbe. Hovorí o tom, že nemôže byť Svetlo bez Tmy a Tma bez Svetla. A nič nie je”dobré” alebo “zlé”, ale len súčasť životného cyklu. Všetky stavy, udalosti a okolnosti v sebe majú kvality jin i jang.

Čo je jin? Je to jadro, klesajúce, kondenzované a vnútorné. Hmota, studený, vodnatý, ťažký, mäkký, krehký. Jin je “ženské” vo vesmíre.

Čo je jang? Je to povrch, zdvíhajúci sa, rozptýlený a externý. Aktivita, expanzia, horúci, suchý, rozsiahly, hlasný. Jang je “mužské” vo vesmíre.

Sliepka znesie vajce, čo je jang generujúce jin. Ale sliepka vyrástla z vajca, čo je jin produkujúce jang. Je to vzájomné tvorenie. Tento vzájomne sa tvoriaci proces je jeden zo spôsobov, ako Číňania nazerajú na rôzne štádiá choroby. Je to spôsob myslenia a spôsob života.

Zimná rovnodennosť označuje začiatok temnej časti jin/jang. Je to obdobie smrti, prázdnoty, túžby a klíčenia. Smrť tvorí znovuzrodenie, skutočná prázdnota tvorí otvorenosť voči možnostiam, túžba vytvára podnet pre zmenu a klíčenie zasieva semiačka toho, čo v našom živote vyraší a vykvitne na jar.

Obdobie jinu je obdobie vnútornej kultivácie. Samozrejme, je dobré po celý rok sa starať o svojho ducha a dušu, nakoľko to len ide. Ale zima je hlavný čas pre to, aby sme ich kultivovali.

Niekedy dať priestor vlastnému jinu znamená stiahnuť sa z centra diania a zo spoločnosti. V schopnosti dokázať sa odizolovať je veľký prínos, pretože to prináša schopnosť poodstúpiť od seba samého a nastoliť kontakt s vlastnou spiritualitou a osvietením. Taoisti a bojovníci odpradávna praktizovali takéto “stiahnutie sa” – veľmi často predstavovalo spôsob ukončenia výcviku. Hovorilo sa tomu “vystúpiť na horu”. Hovorilo sa tomu tak, pretože hora vytvárala útočisko pred spoločnosťou.

Pri našom hektickom živote môže byť niekedy trochu problematické stiahnuť sa do himalájskych kopcov a robiť si sebareflexiu. Ale zima nám poskytuje náhradnú príležitosť, ako sa aspoň čiastočne stiahnuť a skontaktovať so sebou samými.

Tu je taoistická báseň od Taoistu Južného Pobrežia Husí:

Dvoranské šaty v červenej a fialovej nie sú atraktívne.
Miesto toho miluje biele oblaky objímajúce smaragdové vrcholky hôr.
Tak sedím osamote a zabúdam na mesiac či rok
Kým v svetskom živote podo mnou prechádzajú životy a generácie.

A keď už budete premýšľať o básničke, nezabudnite na Element zimy – Vodu.

Ako to povedal Bruce Lee: “Buď ako voda, priateľ môj.” Ako príklad uviedol vodu naliatu do šálky. Voda nadobudne tvar šálky – stáva sa šálkou. Bruce Lee popisoval jej prispôsobivosť, schopnosť prežiť, potenciál a silu.

Zima z hľadiska čínskej medicíny:

  1. Elementom zimy je Voda.
  2. Orgánmi vody sú obličky (jin) a močový mechúr (jang).
  3. Obličky uskladňujú životnú energiu čchi, ovládajú kosti, produkujú kostnú dreň a sú tiež základom reprodukcie. Takisto regulujú metabolizmus tekutín v tele. Preto onemocnenia obličiek majú najčastejšie formu slabej vitality a kostnej drene, spájajú sa s reprodukciou a poruchami metabolizmu tekutín.
  4. Močový mechúr má za úlohu prijímať a vylučovať moč. A tak problémy s močovým mechúrom zapríčiňujú inkontinenciu, pálenie pri močení alebo ťažkosti s močením.
  5. Ak sa musíte potýkať s emóciou strachu, tak to je emócia spojená s Elementom Voda a potom je zima najvhodnejšie obdobie, aby sme sa so strachom vysporiadali.

A keď už sme si toto povedali, choďte si nájsť svoj vrcholok hory a vzdajte pri dnešnom zimnom slnovrate hold svojmu jinu!

4 thoughts on “Zima je obdobie Vody

  1. Ku sliepke verzus vajce jeden moj oblubeny vtip: sedi sliepka a vajce v cakarni u lekara, otvoria sa dvere na ordinacii, sestricka vystrci hlavu a pyta sa: “kto z vas tu bol prvy?” Na to zasomre vajce: “chod aj ty do pr*ele s tou otazkou” 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s