Sviatky, rodinná dynamika a vyhojenie starých sporov

Ďalší z článkov prenesených z niekdajšej Poradne. Tento bol prvýkrát publikovaný 23.12.2009:

Dnes som dostala článok od Misy Hopkinsovej, kde sa venuje sviatkom a tomu, čo znamenajú pre mnohých ľudí – problémom, pretože so svojou rodinou nevieme vyjsť a vytáča nás!

Misa hovorí, že to je výborná príležitosť na vyhojenie nejakých nevhodných presvedčení v našom živote:

Počas týchto vianočných sviatkov, ak strávite dlhší čas so svojou rodinou, môžete si prichodiť ako prskoletka – každú chvíľu zaregistrujete buď nejaký útok na seba, alebo niečo v správaní vašich blízkych vás rozžeraví do biela…

Presne tie situácie, ktoré sa o to starajú, v sebe uchovávajú nevyčistené pocity a nenaplnené potreby, ktoré v bežnom živote ignorujeme a ktoré nám môžu pôsobiť (a často aj pôsobia) zdravotné problémy. Tieto sviatky by pre vás mohli predstavovať vynikajúcu príležitosť, ako sa niektorých týchto boľavých miest zbaviť a prispieť tak k svojmu celkovému zdraviu a pocitu spokojnosti.

Rodina je miesto, kde na povrch vyvierajú naše najhlbšie nenaplnené potreby. Tieto nenaplnené potreby nás celý život podvedome riadia a poháňajú a jedným zo spôsobov, ako sa dočkajú naplnenia, je… nemoc.

Keď ste v kruhu rodiny, vynárajú sa tieto nenaplnené potreby veľmi ostro a jasne. Preto ich dokážete lepšie pomenovať a viete odhaliť a uvedomiť si vaše skryté hnacie sily – a tak s nimi dokážete niečo urobiť.

Misa píše: “Pamätám sa, ako som sa domov počas sviatkov vracala s pocitom, že už by moja mama mohla konečne prejaviť viac záujmu o to, čo robím, alebo že môj otec by už konečne mohol viac akceptovať môj názor na veci… Chcela som, aby veci v rodine bežali inak ako doposiaľ, a tak pre mňa sviatky boli často zdrojom utrpenia a sklamania.

Po čase som si uvedomila, že moja rodina je proste iba moja rodina a ak si nárokujem pre seba niečo, presne taký istý priestor potrebuje vytvoriť aj pre nich! Inými slovami: Ak som chcela, aby moja mama prejavovala viac záujmu o mňa, musela som zmeniť svoj prístup a začať sa zaujímať viac ja o ňu. Ak som chcela, aby otec načúval mojim názorom, musela som sa ho najprv začať pýtať na tie jeho…

Časom možno moja rodina začne robiť to isté voči mne – ale aj keby hneď nezačala, predsa len by som trochu zmenila rodinnú dynamiku. Ak sa ja sama cítim neuznaná, nevypočutá a nechápaná, tak pravdepodobne aj iní členovia rodiny majú ten istý pocit, pretože takéto nenaplnené potreby sa väčšinou odovzdávajú v rodinách z generácie na generáciu.

Vedela som, že postupom času sa moje nenaplnené potreby naplnia – buď zo strany členov rodiny, alebo zo strany niekoho iného. V svojej rodine som mala príležitosť stať sa tým hojivým balzamom, ktorý vylieči staré rany z predošlých generácií.”

Aj my máme možnosť urobiť to isté. A nečakajme, že začne niekto iný! Začať musí ten, kto danú možnosť vidí – ostatní členovia rodiny sa pridajú, keď zistia, čo sa deje.

Ak sa dobrovoľne staneme hojivým balzamom na staré rodinné sváry a roztržky, priťahujeme tým do nášho života presne takú energiu zo strany ostatných – členov rodiny, priateľov a známych.

A nebuďme prekvapení, ak zistíme, že sa naše telo uvoľňuje, že niektoré staré neduhy miznú a zdravotne sa dostávame na oveľa lepšiu úroveň. Je to dané tým, že sme odstránili zablokovanú energiu zo systému, kde “zahnívala” a robila nám zle.

Možno už počas týchto sviatkov dokážete byť pre svoju rodinu hojivým balzamom a vaše vzťahy sa podstatným spôsobom zlepšia!

Zdroj

Z komentárov:

Boobak z 26.12.2009:

uf, rovnaká situácia… kiež by som dokázala nazbierať toľko trpezlivosti, odvahy a vôle…

Ambala z 28.12.2009:

prskoletka, to je krasne slovo :mrgreen: – a presne to som bola cez sviatky, ked ma matinka zas poucala a este aj stryko sa pridal “vraj sa mam uclovecit a nie zit stale len vo zverinci…”. takze zas boli sviatky stastne a vesele….este dobre, ze som sa mohla odplazit domov, k tomu mojmu zverincu, kde mam pokoj a klud 😀

Trnka z 28.12.2009:

ambala,
a aký máš zverinec?
btw.: ja som svojich starúškov presvedčila, aby si vzali psíka z útulku / zarytých odporcov domácich miláčikov / a čuduj sa svete – otec sa tak namotal ani no, maminka je tvrdší oriešok –
ja mám zatiaľ len havinku, ale keď sa presťahujeme do domu, tak predpokladám taký menší útulok

Ambala zo 4.1.2010:

ahoj trnka,

ja mam doma 2 macicky, 1 kocura a 1 havinka (tiez z utulku).

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.