O bosorkách s oceľovou metlou

“Ako budeš postupovať svojím životom, tvoja pravda sa dostane do vhodnej proporcie v porovnaní s tvojou osobnou silou.” — Lujan Matus

Zasa som si listovala v Lujanovi Matusovi a v otázkach a odpovediach žiakom som našla jednu, kde sa ktosi pýta na to, že ženy sa môžu v bosoráctve ľahšie dostať do stavu “morbidity”. Študent zisťuje, či je to stav prílišnej únavy následkom precitlivelosti, kedy sa emocionálne žena dostáva von z rovnováhy, pretože lono a Tretie oko sú už nastavené na prijímanie informácií, ale ešte stále sa nachádzajú v energeticky nevyváženom tele.

Pamätám si, že tejto téme morbidity sa dosť často venoval aj don Juan, len som ju nejako nechápala a zmysel mi unikal.

Matus odpovedá, že nerovnováha a nasledovná morbidita nie je zapríčinená tým, že by vidiaca bol preťažená informáciami, ale preto, že začne byť netrpezlivá a podráždená z “hlupáckeho” správania iných, ktoré tak vníma, pretože vďaka videniu je jej rýchlosť chápania oveľa vyššia ako rýchlosť tých, ktorým sa snaží informáciu odovzdať.

🙂 Nejako mi to vysvetlilo moje problémy s ľudstvom. Ľudská blbosť ma odjakživa neskonale vytáčala a len čo som túto netrpezlivosť prejavila, hneď sa našiel zástup tiežbosorákov, ktorý sa začal odborne fundovane vyjadrovať na adresu môjho ega 😉 … a nakoniec je to len vec rýchlosti chápania!

Myslím, že tiež patrím do cechu bosoriek s oceľovou metlou. 😆

Lujan Matus má pre bosorky s oceľovou metlou radu:

“Len sa uvoľni a nechaj, aby sa udalosti odvíjali pred tvojimi očami bez tvojho zásahu. Kontrola, ktorú tu vidiaci potrebuje, spočíva v schopnosti naučiť sa získať odstup od toho, že chceš na konci mať určitý výsledok. Aj keď cítiš nutkanie zasiahnuť, najčastejšie je lepšie nezasahovať do prirodzeného behu vecí. Ak si situácia skutočne vyžaduje zásah, zjavne ide o iné podmienky a treba konať. Ako budeš postupovať svojím životom, tvoja pravda sa dostane do vhodnej proporcie v porovnaní s tvojou osobnou silou.”

🙂 Toto bola dosť drsná lekcia v mojom živote – naučiť sa získať odstup od veci… Ono to znie tak jednoducho – proste nekonáš, nie? – ale vyžaduje si to niekoľko vecí súčasne (vlastne len jedinú vec súčasne 😛 ): 1. dôverovať v energetický svet a jeho rovnováhu a to, že veci majú nejaký vyšší zmysel, pretože majú vždy zmysel aj na našej mikroúrovni (“ako hore, tak aj dole”, prijatie zákona kauzality všetkými smermi); 2. odosobniť sa od diktátu ega a jeho večného “lebo ja chcem!” a 3. naučiť sa počúvať tichý hlások svojej duše, aby sme vedeli, kedy je potrebné konať (ja mám kyvadlo pre prípad, že by som nemala dušu 😉 ).

Takže všetko začína tým, že ego okrešeme na úroveň, v ktorej je naším spojencom, nie naším vládcom. Vychováme si vnútorný monológ tak, aby nám kreslil svet, o ktorý stojíme, a ukazoval, kde oproti tomuto svetu podbiehame latku. (Raz sem o tej výchove napíšem. Kto ste netrpezlivejší, pozrite si Self-Coaching od Josepha Lucianiho.)

Ako taoista som nemala problém začleniť sa do celku zvaného Príroda. Proste som si dávala pozor a nebabrala som veci, ktoré by neboli “podľa Prírody”. Chápala som, že v prírode je to tak komplikovane poprepájané, že nemám šancu odhadnúť dopad svojho konania. Všetko v pohode, absolútne hepi, Príroda is king. (A potom som išla a nasadila si do záhrady exóty. Ale hlavne, že “Príroda is king”. 😕 )

Horšie to bolo u ľudí. Videla som veci, ktoré oni nevideli, a moja životná skúsenosť mi hovorila, že moja intuícia je spoľahlivejšia ako ich názory. Snažila som sa im to vysvetliť. Odmietli pochopiť. Snažila som sa ich dotlačiť do konania, ktoré by ich bolo priviedlo k vytúženému výsledku. Zašprajcovali sa a začali vzdorovať. Vybehla som s nimi. Vyhlásili ma niekedy až za “čiernu mágiu”, ktorá “by si mala riešiť najprv svoje vlastné problémy s egom”. 😛

Tak som si ich vyriešila 😉 . Kto chce kam, pomôžme mu tam. Nie je mojou zodpovednosťou na tomto svete, aby sa ľudia poučili. To je výlučne ich vlastná zodpovednosť. Mojou zodpovednosťou je, že v mojom okolí bude dostatok podnetov, inšpirácie a príležitostí pre tých, ktorí by sa chceli poučiť – a že tam bude pomocná ruka, ak ju budú hľadať. 🙂

Žiadna “zlá karma”. Ak niekto chce žiť v škaredom svete, je to jeho voľba a moja žiadna starosť. 🙂

Chápala som to na mentálnej úrovni ako koncepciu, ale veci ma ešte stále dostávali na emocionálnej úrovni. Až do februára tohto roka – nakoniec som sa “spustila” 😉 na Ruiza. Jeho teória “len tvoj príbeh” mi dala potrebný odstup, aby som zo scény konečne odišla ako herec a sadla si do publika.

Ovšem trvalo to pár mesiacov. 🙂

Ale oceľovú metlu som nevyhodila! Je opretá v kúte a čaká na najbližšiu príležitosť, kedy bude potrebná.

A práve, ako som dorobila poslednú časť článku, našla som u Ivy na blogu čosi, z čoho hneď a okamžite vyberám citát 🙂 :

“Stejně jako Bůh se nevměšuje do záležitostí lidí, ale zachovává jim svobodnou vůli, musíš i ty ponechat svým bližním jejich svobodnou vůli a nikdy je nesmíš k ničemu nutit násilím.”

10 thoughts on “O bosorkách s oceľovou metlou

 1. Ach, tak tento článok mi zase raz sadol ako, pardón, riť na šerbeľ. Moja prirodzená reakcia na “hlupácke”, alebo vyrývačné správanie bývavala pekne držať ..ústa v prípadoch, kedy si ľudia o mňa otierali nohy a vymýšľať si pre seba ospravedlnenia typu “ale veď, to už nemá význam riešiť takéto veci, veď už o chvíľu odchádzam” Pritom som si uvedomovala, že som sa len vyhovárala, aby som nešla do konfrontácií. Strach a zbabelosť, bolo si treba to priznať.

  Teraz ich už nenechávam stúpať po mne, ale prehupla som sa do opačného extrému – otváram si ústa. Aj v situáciách, kedy to nestojí za to. Ale aj to už ustáva, beriem to tak, že aj takéto skúsenosti si potrebujem zažiť, aby som potom vedela odhadnúť, o ktoré bitky má naozaj význam bojovať a o ktoré nie.

  Takže teraz už nejdem do extrémov, ale vedome sa držím bokom, aby sa situácie vyvíjali svojím vlastným tempom a aby som si zbytočne nemíňala svoju energiu, lebo ju potrebujem na objektívnejšie zhodnotenie udalostí, aby boli čo najmenej ovplyvnené mojím autopilotom. Pre takého cholerika, akým som, je to o to náročnejšie, moja trpezlivosť dostáva poriadne zabrať, krútim sa ako červík na háčiku, keď treba čakať.

  Páči sa mi

  • Predpokladám, že sa pýtaš na tú “morbiditu” z článku… Pretože ženy majú lono, ktorým prijímajú infošky rovnako ako Tretím okom. T.J. prijímajú viac informácií ako chlapi – a tým pádom majú silnejšie vyvinutú !intuíciu”, čo je vlastne orientácia podľa informácií, ktoré neboli spracované vedomím. No a tak sú “morbídnejšie” (nech to už značí čokoľvek) – ako to vnímam ja, vnárajú sa rýchlejšie a hlbšie do detailov ako chlapi a niekedy v nich zostanú chytené.

   Páči sa mi

 2. inak ludia neviete preco sa zrazu na mna vali muzsko zenska tematika?barske si kliknem dokonca uz aj na nezname stranky, furt sa zacitam do niecoho na tu temu.coze to ma byt?pritom ja som vzdy bola proti tym striktnym vymedzeniam zeny takto a muzi hentak,pretoze ja sama som v tych schemach vzdy vysla na chlapa :D, ale tu aspon konecne spoznavam svoju zensku podobu 😀

  Páči sa mi

  • Ja som cez víkend pozeral o tom inscenáciu na CT1-2 a tam zahrali vo viacerých scénkach náš spoločný vývoj cez celú históriu a nakoniec padla perfektná definícia, teda aspoň mne sa zdala úplne super a smial som sa na nej, aj keď nie každý chlap to bol možno schopný vnímať s úsmevom na perách:
   “Muži sú statický a uvažujú retroaktívne, čiže sa skoro vôbec nepohybujú a stále sa rýpu v minulosti, čo znamená, že vlastne úplne minimalizujú svoju chybovosť, nakoľko vlastne skoro nič aktívne nerobia 🙂 no a ženy sú dynamické a uvažujú proaktívne, čiže sú stále v pohybe a myšlienkami v budúcnosti, čím sa vystavujú veľkému riziku omylu a preto sa niekedy zdá, že muži sú “akože” inteligentnejší-pragmatickejší, pretože vzhľadom na ich štýl uvažovania robia zdanlivo menej chýb. 😀
   Jasné, treba to brať s rezervou, ale mne sa to tak nejako zdalo celkom blízke pravde 😉
   Toto ale nieje vysvetlenie prečo sa na teba valí táto tematika. Ja to už neriešim, lebo na mňa sa valí, už kedy si pamätám 😆

   Páči sa mi

 3. ocelovu metlu je z casu na cas dobre precistit alkoholom, aby si nedala sancu hrdzi. ona ta ocel totiz nemusi byt antikor a bola by jej skoda, keby sa ti v kute po case rozpadla celkom

  ale pozor: alkohol sa vzdy pouziva externe, nikdy nie interne!!! 😛

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s