O vývoji duše, inkarnáciách a ľudských rasách

Pokračujem v svojom “dušoidnom” záujme tým, že si spracujem časť z prístupu Heleny P. Blavatskej na túto tému. Našla som to pod vysvetlením jej rasových teórií a tak tu budem musieť zabŕdnuť aj do tejto oblasti. Ale predtým ešte jedno vyjasnenie: O Blavatskej som vedela dlhú dobu, len pretože bola “Ruska” (socícke predsudky sa dostavujú ešte stále a rovnako silné 😕 ), nebola som ochotná zaoberať sa ňou. Takže až do minulého týždňa som poznala meno, ale o teóriách som nevedela vôbec nič.

Dnes viem len to, čo som sa dočítala vo Wikipédii. Ale z toho mi miestami behá mráz po chrbte, pretože sa mnohé z jej vyjadrení dosť presne kryjú s mojím poznaním (dokonca aj dátumy) – s vecami, o ktorých som nikdy verejne nehovorila, ale ktoré mi anjeli porozprávali. Takže som ju začala brať dosť vážne (aj keď so siedmimi lúčmi mám svoje svetonázorové problémy 😛 ) a možno sa k nej budem z času na čas vracať.

No a teraz tá časť s rasami a dušami a všeličím okolo toho. Po prvé: Blavatská nebola rasista. Hlásala rovnocennosť všetkých ľudí. Po druhé: vychádzala z hinduizmu (jej majster bol El Morya, sám vraj pôvodom indický princ). Po tretie: o tomto všetkom vraj píše v knihe The Secret Doctrine.

V prvej polovici knihy píše o vzniku Univerza a popisuje ho pomocou cyklickej koncepcie. Celé Univerzum akoby pulzovalo medzi obdobiami aktivity a obdobiami pasivity. A tak, ako podľa hinduizmu, každé obdobie aktivity trvá mnoho miliónov rokov a pozostáva z júg (yuga).

V druhej časti knihy popisuje pôvod ľudstva rozprávaním o “zdrojových rasách” (root-race) starých mnoho miliónov rokov. Prvá zdrojová rasa bola podľa nej “éterická”, druhá mala už “fyzickejšie” telá a žila v Hyperborei.  Tretia rasa, prvá “pohlavná” (čítaj: hermafroditická) žila na stratenom kontinente Lemúrii , kládla vajcia, bola vraj mentálne nevyvinutá ale spirituálne extrémne čistá; potom si začali vraj sviňačinky so zvieratami a vytvárali medzirasové produkty a za to dostali od bohov veslom po “bezmozgovej” hlave a šli ku dnu a z ich zvyškov vzišla “mozgovo zdatná” štvrtá zdrojová rasa, ktorá žila v Atlantíde.

Podľa Blavatskej je súčasná rasa piata a je stará tak približne milión rokov. Prekrýva sa čiastočne so štvrtou rasou a jej začiatky ležia niekedy v strede existencie štvrtej rasy. Časťou piatej zdrojovej rasy sú aj tzv. árijcovia (aryans), ktorí podľa Blavatskej boli akosi “vyššie” ako zvyšok piatej rasy, z čoho usúdila, že rasy sú rozdelené na “nižšie” a “vyššie” bytosti. Dôležité je však, že Blavatskej “árijcovia” zahŕňali aj Semitov (myslím, že tak označovala súborne arabské národy a v tom aj Židov) a Turancov (mongoloidné národy a Peržanov, ak som správne pochopila). To, voči čomu mala výhradu “nízkosti”, boli krováci, niektoré africké kmene, Veddhovia na Cejlóne, Tasmánci a nejaký čínsky kmeň, ktorého členovia vraj boli takmer-srstnatí a boli potomkami nejakej nižšej lemúrijskej polozvieracej kasty. Sú aj miešanci lemúrijsko-atlantského pôvodu s podobnými “nízkymi” znakmi. Tieto kmene vraj postupne vymierajú. Pripodobovala to k rastlinám – všetci sme “jedna krv”, ale nie “jedna sorta” – vyššie úrovne piatej rasy pripodobovala k skleníkovým, rýchleným rastlinám. Asi nemala skúsenosti s tým, čo je v súčasnosti vidno: skleníkovým rastlinám je dobre jedine v skleníku a v “normálnych” podmienkach vymierajú. (Možno preto si zo Zeme dnes robíme “skleník”, v ktorom sa snažíme vyničiť “normálne podmienky”.)

Blavatská nazýva Semitov (hlavne Arabov) neskoršími árijcami – degenerovanými spirituálne a zdokonalenými materiálne. Celkovo spája fyzický vzhľad so skupinami obyvateľstva:

“Ezoterická história nás učí, že idoly a ich zbožňovanie vymrelo s Štvrtou Rasou, ale potomkovia hybridných rás tejto doby (Číňania, africkí černosi a pod.) priniesli uctievanie späť. Védy neobsahujú idoly; všetky moderné hinduistické texty ich obsahujú.”

Podľa Blavatskej sú tri samostatné úrovne evolúcie: fyzická, intelektuálna a spirituálna. V evolúcii sú rozdiely, ktoré sa prejavujú v spirituálnom rozvoji “monády” (božskej iskry v človeku, po našom najskôr “duše”), v rozvoji intelektuálnom (rozvoji ducha) i fyzickom (rozvoji tela). Tieto úrovne evolúcie sú nezávislé. Vysoko vyvinutá monáda sa môže z karmických dôvodov inkarnovať do hodne obhrublej osobnosti. Takisto vysoko intelektuálna bytosť môže byť na spirituálnej nižšej úrovni ako niekto negramotný. Dokonca monády tých najnižších vrstiev ľudskej rasy sa vraj inkarnujú bez karmy, keď sa prvýkrát zrodia ako ľudia.

Blavatská vnímala evolúciu ako dynamickú koncepciu. Duša je menej vyvinutá ako iná duša len preto, že je “mladšia”. Medzi jednotlivými dušami na rôznych úrovniach rozvoja neexistuje nejaký podstatný rozdiel, tak ako neexistuje podstatný rozdiel medzi dieťaťom a dospelým.

Takisto hovorí, že kultúra sa odvíja v cykloch vzniku, rozvoja, degenerácie a prípadného vymiznutia. Ale podľa týchto učení existuje istý pevný počet rozvíjajúcich sa, inkarnujúcich sa duší, ktoré nemajú pohlavie, národnosť, náboženstvo alebo iné fyzické či kultúrne charakteristiky. Na svojej ceste evolúciou sa každá duša rodí do každej kultúry, kde nadobúda rôzne zručnosti a učí sa rôzne lekcie. To znamená, že etnické skupiny nereprezentujú uzavretú skupinu duší na istej úrovni vývoja.

No a na záver som našla citát, ktorý by mi mohol pomôcť dostať do vedomia koncept karmy, pretože zaklikol, ale ešte nie je spracovaný:

“Such is the course of Nature under the sway of KARMIC LAW: of the ever present and the ever-becoming Nature.” (Taký je beh Prírody pod taktovkou karmického zákona: stále prítomnej a stále sa stávajúcej (=meniacej) Prírody.)

Nejako to súvisí s tým, čo mi kedysi Gabriel dal ako “boží zákon”. Ako, to ešte musím dovymyslieť. 🙂

18 thoughts on “O vývoji duše, inkarnáciách a ľudských rasách

 1. Odporucam na danu temu stranku Leva-Net, a tiez VEDY.SK su to slovansko-arijske védy, ktore su starsie ako indicke (opisovali od slovanov) . Boli ukryte starocia, a teraz, ked prichadza DEN SWAROGA, zacinaju ich ochrancovia zverejnovat.
  Prepac Helar, ze na tvojej stranke odporucam ine stranky, ale ked si precitas nieco od Nikolaja Levasova (na Leva-Net), budes z neho ,,paf”. 😀

  Páči sa mi

   • nic, ja len teraz neviem co bude s Grooverom,lebo on sem prinasa mudrost Ved z Indie a Vedy z Indie pre neho predstavuju jedinu cestu a sposob ako treba zit aby clovek nedegeneroval na jednobunkovca a teraz ked vysvitlo ze su len odpisane tak mi to pride ako problem.ale mozno ne,ak ich odpisali od slova do slova,neviem…

    Páči sa mi

  • Decká, ale toto nás vôbec nectí… že nie? 🙂 Uťahovať si z vierovyznania niekoho iného… Nemusíme s ním súhlasiť, môže nás sebaviac sssss…atď., ale nemali by sme zosmiešňovať jeho boha. To je len výpoveď o tom, že to jeho tlačenie na nás v nás zanechalo stopu a potrebujeme to odventilovať. Ale urobme to inak, nie uťahovaním si z boha niekoho iného. Uťahujme si z Groovera, nie z Krišnu. Alebo kašlime na oboch. 😛 Ja som za to druhé. Krišnovi je to dve-tri a Groover možno pochopí zákon akcie a reakcie. 🙂

   Páči sa mi

   • ano,ano, som si toho vedoma,ospravedlnujem sa, ale prebyva vo mne okrem cnostnych bytosti aj agent provokater,niekedy ho musim pripustit k slovu,aby sa necitil ukrivdeny 😉 a reku radsej ho vypustim pri takom ako je Groover, ktory je vysoko nad vecou ako by mal obtazovat obycajnych spoluobcanov 🙂 .a bez srandy,clanok na ktory si odkazal,Rajka, vyzera zaujimavo,ani sa mi pri nom chlpy nejezia, aj rozumiem co pisu,tak neviem.bud indovia zle odpisovali,alebo Groover zle precital.dneska docitam vcera som uz nevladala v hlbokej noci 🙂

    Páči sa mi

   • Slovania poskytli priatelom indom cast Ved, ale nie vsetko. Teraz je cas, v ktorom sa postupne zacinaju zverejnovat cele Vedy. Urcite aj Groover sa rad pouci v tom, co nam bolo doteraz z urciteho dovodu skryte. Idem si objednat tu knihu. Je to prva cast a budem cakat na pokracovanie.

    Páči sa mi

   • Rajka,docitala som to.na niektorych miestach mi vyskocili namietky.ale teraz mam z toho takyto pocit.opica si tancovala v slobode,o nic sa nesnazila a zrazu sa ocitla v krabici.”stalo sa to”muselo sa to stat lebo v priestore bola jedna z moznosti aj krabica.ked tancovala slobodne po celom priestore,musela niekedy skocit aj na ten bod kde bola krabica,inak by netancovala slobodne.cize robila to co je dane v podmienkach slobody a preplo judo vazenia.neviem ci to ma logiku,ale vychadza mi ze rovnako ked bude robit v podmienkach neslobody to co je dane podmienkami neslobody (ten boj,rezignaciu,rozne nahrady slobody atd…),zase ju to raz musi prekliknut do slobody.vyuzivanie metod alebo moznosti ktore ti ponukaju tieto dve odlisne formy “priestoru”sami v sebe obsahuju aj moznost ich vymeny. asi velmi chaoticky napisane, pred chvilou sa mi zdalo,ze to uplne jasne chapem,ale bol to len taky zablesk.preslo daco z toho ku tebe?ak hej,co si o tom myslis?

    Páči sa mi

   • Viem, o com hovoris. Ja som na tom asi takto: ked som myslela, ze uz chapem, zistila som, ze nechapem. Ale kedze chapem ze nechapem, tak predsa len nieco chapem. 😀 Takze ucit sa, ucit sa, ucit sa. Citala si aj ostatne co je na bocnej liste a Levasova?
    http://leva-net.webnode.cz/

    Páči sa mi

   • preletela som, ale trochu ma tam dalsie clanky odradili, to uz viac na konspiracne temy a to ja nemusim.miestami som sa zacitala, ale ked som narazila na to ako v amerike zmizne 30 tis. ludi rocne, lebo ich obetuju dakym Bohom, alebo ze meno dakeho cara bolo Slniecko krasne a ze krasnyj znamena po rusky jednak krasny a jednak cerveny (v skutocnosti to znamena len cerveny,krasny sa povie krasivyj),alebo tie zle urobene fotomontaze vo fotoshope,tak som prestala citat. ale ta cast o Budhizme bola fajn. kuknem si aj tu druhu stranku.

    Páči sa mi

   • ja viem tiez, ze ma to necti. Lenze ja na rozdiel od Matrioshky mam v sebe VELKU cast provokatera a minimalnu davku cnostnych bytosti 🙂 ale nie, vazne… myslim, ze Krishna, Boh (alebo nech sa nazve akokolvek) ma zmysel pre humor. A ak je taky, ako ho vidim ja, tak miluje humor cierny 😀
    Ale ak som sa dotkla niekoho vnutra, ospravedlnujem sa.

    Páči sa mi

 2. Najnovsie som prečitala Berlu Putnika – Crosser Travellers (alebo tak nejako od anonyma) a Kibalion (vraj od Hermesa Trismegistra, spracovaný anonymom). ostala som z toho “paf”. pre tých, kto nevie o čom rec, krátky obsah.
  Na Zemi davno-davno žila vyspela rasa Synov Bohyne – magov. V rozpravaní sa nepriamo odkazuje ze Bohyňa je Matka Príroda a Boh-otec je “šefom” Bohyň všetkých planét vo Vesmire. Pred blížšie neurčenou prírodnou katastrofou mágovia museli opustiť vlasť a rozišli sa po celom svete, nesúc poslanie Bohyne – Učenie- každému, kto ma otvorene uši, aby počuli, a otvorené srdce, aby prijali. Tak Učenie magov sa dostalo do KAŽDEHO naboženstva na svete, avšak v neuplnej forme a obrastene dogmami(napriklad, otrepane “miluj svojho nepriateľa” ma velmi hlboky a prakticky vyznam, ktory nema ostat na urovni slovnej deklaracie, ale precitit a pochopit, že prave nepriatelia sa zasluzili o vychovu alebo vyjavenie tych vlastnosti, co my v svojej osobnosti najviac cenime alebo nenavidime.
  Anonym piše, že najmenej zmenené Učenie ostalo v joge, tantre, dosť veľa je v Budhizme a naviac “rozriedene” v rôznych krestanskych naboženstvách.
  Trismegister zase varuje, aby ľudia si nemylili vieru a naboženstvo, filosofiu a metafyziku a dava dobre navody o moznosti sa pripojit ku Bozskemu vedomiu, lebo ako pise, Boh a človek je jedno.
  Po precitani tychto utlych knižočok (spolu cca 120 strán) ja som konečne pochopila ideu “Boh a človek je jedno”.
  Pred prečitanim tychto materialov, som komunikovala so svojou intuiciou, vzdy na urovni “moja otázka-jej odpoveď”, ale teraz je “komunikačny kanal” je stale otvoreny a je to skvele, akoby som sa dostala na novy level vo svojom vyvoji.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s