Od akceptácie k potešeniu

Ďalší z článkov k Byť človekom #1 – Dostaneš telo, tentokrát rozhovor s Ginou Maisano, ktorá dvakrát prežila rakovinu prsníka, napísala k tomu knihu Intimacy after Breast Cancer a založila nadáciu No Surrender (Žiadne rezignovanie).

Článok som našla tu (je krátený):

Milovať svoje telo po rakovine prsníka

V našej perfekcionizmom posadnutej kultúre je ťažké akceptovať čo už len vrásky a ovísajúce väzivo, ktoré idú s vekom. Ale ako sa naučiť milovať svoje telo po tom, čo ho rakovina poničila?

V svojej knihe píše Maisanová vo veku tesne pred päťdesiatkou otvorene o zmenách, ktoré rakovina a jej liečba zapríčinili, ako aj o vzťahoch a sexe po tom, čo sa stav pacientky stabilizuje. Rozpráva o tom, ako vyhojiť fyzické a emocionálne jazvy a znova sa navrátiť do stavu sebavedomia a pocitu vlastnej hodnoty.

Vážne sa cítite emocionálne a fyzicky zdravšia ako pred rakovinou?

Som v lepšom stave, ako som bývala. Tým, že päť dní v týždni cvičím a držím svoju diétu na maximálne 30 gramoch tuku denne, znížila som riziko znovuvypuknutia rakoviny o 50%. To je úžasný motivátor, ak vás pochytí túžba podvádzať a zjesť niečo či keď sa vám nechce cvičiť. Stačí vám pomyslieť si: “Nemyslím, že mám chuť zasa podstupovať ďalšiu chemoterapiu.”

Povedzte nám, ako ste znovu nadobudli sebalásku.

Keď máte tie nové prsníky, najprv nastúpi pocit cudzosti. Je jedno, aké krásne sú – pozeráte na ne a pýtate sa: “A to sú čie?” Cvičenie vám pomôže akceptovať ich. Vidítem ako vaše svalstvo nadobúda pevnejšiu formu, a cítite sa všeobecne lepšie a láskyhodnejšie.

Pripomínajte si, že ste bojovali a vyhrali veľmi desivú bitku a na to ste absolútne úchvatná. To, čo ste preskákali, je obrovská vec, a teraz ste späť v živote.

Hovoríte o partnerovi, ktorý s vami tú cestu prešiel a všetky zmeny v živote oslavuje spolu s vami. To môže byť aj drsné. Ako možno svojmu partnerovi pomôcť vysporiadať sa s tým, že máme rakovinu a že je tu riziko, že zomrieme?

Niekedy rakovina vynesie v tom druhom na povrch to najhoršie, čo v ňom je. Ak ste už pred rakovinou mali problémy, nepredpokladajte, že manželstvo končí kvôli vašej rakovine prsníka. Je to len katalyzátor, ktorý vám v plnej kráse ukáže, čo za ksicht je váš partner. Niekde je niekto, kto sa k vám hodí lepšie.

Ak nemáte iné problémy, otvorte tému. Niektorí muži sa boja, ako sa zatvária, keď sa im ich žena prvýkrát ukáže. Najlepší spôsob, ako to vyriešiť, je otvorená komunikácia. Povedzte: “Viem, že sa bojíš, aké to bude, až ma uvidíš, a ja sa bojím, aké to bude, až ma uvidíš – ale poďme skúmať moje nové telo.”

Čo treba povedať deťom?

Mnoho detí je vydesených počas chemoterapie, pretože vidia, ako mama stráca vlasy a aká unavená býva. To, čo však vidia, sú len vedľajšie efekty. Najväčší vedľajší účinok chemoterapie je však, že hoci o tom nikto nikdy nehovorí, funguje… Povedzte deťom: “Pozrite, sme v tom spoločne. Nežiadala som si, aby sa mi toto stalo, ale robím všetko, čo môžem. Moje vlasy znova narastú. Jediné, čo od vás ako od rodiny potrebujem, je aby ste to tiež vydržali. Každá rakovina má začiatok, stred a koniec. Začiatok je tá desivá časť, keď sa dozviete zlú správu. Stred je celé to liečenie a koniec je, že sa vrátim späť a budem mama ako predtým.”

Ak máte dievča v puberte, že sa jej začínajú práve vytvárať prsia, ubezpečte ju, že nie každý dostáva rakovinu prsníka a že jej prsia nie sú jej nepriateľ. Vysvetlite jej, že upravíte v rodine diétu, budete sa zdravšie stravovať a budete viac cvičiť, aby sa rakovina nevrátila k vám a z nej to urobí to najzdravšie dievča pod slnkom.

A ak som sama, ako toto všetko mám vysvetliť mužom, s ktorými sa zoznámim?

Pre samostojace ženy ako ja môže byť zastrašujúce hľadať si známosť po rekonštrukcii prsníka. Neviete, kedy to svojmu novému priateľovi máte oznámiť.

Moja rada je počkať. Najprv toho chlapíka dôkladne spoznajte. Nechcete mu predsa hneď rozprávať svoj chorobopis. Rakovina je len epizóda vo vašom živote; máte dosť iných vecí na rozprávanie. Podeľte sa s ním najprv o tie a ak máte pocit, že nastala správna doba, povedzte mu aj o rakovine.

Rozhoduje spôsob, akým mu to poviete. Máte dve možnosti: buď “mala som rakovinu prsníka a prsníkovú rekonštrukciu, takže teraz vyzerám lepšie ako kedykoľvek predtým”, alebo mu poviete “mala som rakovinu a viem, že ťa budem odpudzovať”. Existuje sexi spodné prádlo, ktoré môžete nosiť, ešte kým ste v procese rekonštrukcie, ako nosila podprsenku Sara Jessica Parker v posteľových scénach v Sex and the City.

K tomuto poslednému mám len suchú pripomienku: za predpokladu, že z vás zostalo dosť na to, aby ste podstúpili rekonštrukciu prsníka. Zo mňa nezostalo. Mne chýba ešte aj polovica hrudnej steny a silikón proste niet kam dať a niet dosť kože, ktorá by ho prekryla. Neviem, čo má človek urobiť v takýchto prípadoch – ja som urobila jediné, čo som vedela, a to… uzavrela som kapitolu “muži”. Naveky. 😕 Ale ak časom vynájdem nejaké riešenie, rozhodne sa oň podelím! 🙂

3 thoughts on “Od akceptácie k potešeniu

  1. no k tomu poslednemu…lekari vedia furt porobit daco nove,co sa nedalo vcera,mozno dnes sa uz da.mna kedysi odbili s kolenom,ked som tam mala potrhane vazy,ze plastika sa robi len v prahe a je to komplikovane a vobec,neda sa to opravit.o 6 rokov sa to zrazu dalo a teraz sa to robi na jak na beziacom pase….

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.