Ak život je hra, toto sú pravidlá: nový stalkovací projekt?

Cez newsletter Simple Truths som dostala excerpt z knihy If Life Is a Game, These Are the Rules. Zaujal ma natoľko, že som sa šla na Amazon pozrieť, čo presne je tých spomínaných 10 pravidiel. Tu je výsledok môjho snorenia:

Život sa často prirovnáva k hre. Nanešťastie, nikto nám nikdy nepovie pravidlá a ani nám neporadí, ako hrať. Jednoducho začneme v bode nula a odtiaľ skackáme po hracích políčkach a dúfame, že hráme správne. Nepoznáme presne cieľ hry a ani to, čo to vlastne znamená “vyhrať”.

A o všetkom tom je Desať pravidiel, ako byť človekom. Tieto pravidlá nám dajú aspoň prvý nástrel, čo to značí “byť človek”. Sú to univerzálne pravdy, ktoré všetci niekde v hĺbke dávno vieme, ale sme na ne po ceste akosi zabudli. Tvoria základ toho, ako dokážeme žiť život plný zmyslu a naplnenia.

Každé pravidlo predstavuje istý typ výzvy, ktorá so sebou prináša isté lekcie a my ich musíme zvládnuť. Každý človek na tejto planéte má svoje vlastné lekcie, ktoré sa odlišujú od lekcií iných ľudí, a tieto lekcie sa budú opakovať tak dlho, kým ich nezvládneme.

Desať pravidiel, ako byť človekom nie je ani mágia, ani jednoduchá cesta k pokoju v duši. Nie sú rýchlou náplasťou na spirituálne a emocionálne odierky a nie sú ani skratkami k osvieteniu. Ich zmyslom je len dať človeku mapu, podľa ktorej sa dokáže na svojej spirituálnej ceste orientovať.

Tieto Pravidlá nie sú príkazy, ale len usmernenia, ako hrať hru zvanú Život. Nie je to nič, čo musíme zaručene robiť. Stačí, keď si ich budeme viac a lepšie vedomí – naša cesta Životom bude aspoň o trošku ľahšia.

A teraz pravidlá (keď som ich spracovávala, uvedomila som si, že na Šamanskou cestou k nim už raz bol článok, ale tu je aj s objasnením, čo z našich lekcií si pod tým predstavovať):

 1. Dostaneš telo (akceptácia – sebahodnota – rešpekt – pôžitok)
 2. Budeš dostávať lekcie (otvorenosť – voľba – férovosť – veľkorysosť/zmilovanie)
 3. Neexistujú chyby, len lekcie (porozumenie – odpustenie – etika – humor)
 4. Lekcie sa opakujú, kým ich nezvládneš (vedomie – ochota – kauzalita – trpezlivosť)
 5. Učenie nekončí (vzdávanie sa – odhodlanie – pokora – pružnosť)
 6. “Tam” nie je lepšie ako “tu” (vďačnosť – odosobnenosť – hojnosť – mier/pokoj)
 7. Iní sú pre teba len zrkadlami (tolerancia – jasnosť – hojenie – podpora)
 8. Čo zo svojho života urobíš je len na tebe (zodpovednosť – neľpenie – odvaha – sila – dobrodružstvo)
 9. Všetky odpovede máš v sebe (načúvanie – dôvera – inšpirácia)
 10. Pri narodení toto všetko zabudneš (dôvera – múdrosť – bezhraničnosť)

Keď som si pozerala tie vlastnosti/postoje/schopnosti v zátvorkách, celkom sa mi to zapáčilo ako univerzálna pomôcka pre sebarozvoj – nezávisle od cesty, ktorou niekto kráča. No a keďže stalkovanie Ruizových dohôd síce pokračuje, ale nejako postupne zaspáva, hoci idú prázdniny, mám chuť naštartovať nový projekt sebarozvoja: stalkovanie Pravidiel hry zvanej život. A tak si zisťujem, či by sa ku mne zasa niekto nepridal… 🙂 Bol by záujem?

Článok je súčasťou projektu 10 pravidiel “Byť človekom”

27 thoughts on “Ak život je hra, toto sú pravidlá: nový stalkovací projekt?

 1. heli, aj keď sa snažím podľa bodu 9 nájsť odpoveď.. neviem..tak ťa chcem poprosiť , či náhodou ty … ??? 🙂 , čo znamená ..resp. čo mi chce NIEKTO povedať tým, že mi prihral 🙂 do záhrady na stromy asi tak tisícku kliešťov… 😕 .. nikdy tu neboli ..a zrazu tisíce …
  ďakujem 🙂

  Páči sa mi

  • 🙂 Je načase začať sa chrániť pred negativitou. Nie zatvárať oči, ale robiť aktívne opatrenia. A nie v negativite (“úbohá ja, čím som si to zaslúžila”), ale vziať na vedomie ako fakt a zariadi´ť sa podľa toho. (A nechať zaočkovať seba i dcérku. Sicher je sicher.)

   Kliešť ako šamanské zviera signalizuje, že sa niekto na teba pricucol a odsáva ti šťavu. Že niečo je von z rovnováhy. Že máš neošetrený strach. Niečo v našom správaní priťahuje tento typ situácií. Treba sa venovať nášmu správaniu a situácie pominú. A ešte: kliešť je aj symbolom toho, že na seba preberáme problémy iných. A že máme ešte nedoliečené vnútorné dieťa.

   Páči sa mi

 2. Ja tiež sa pridávam, ale ak bude súhlasiť aj autorka tohto projektu, aby som náhodou niekoho nevycicala z energie s mojimi slovami. 😆

  Páči sa mi

 3. Nie som si ista, ako by som tieto pravidla mohla stalkovat, co sa tym mysli. Mam pocit, ze ich clovek stalkuje ci chce ci nechce, dokial zije. Hlavne pravidlo cislo 4,co ma teda pekne stve 😛

  Páči sa mi

  • 🙂 Keď hovorím “stalkovať”, tak tým myslím “po mojom” – teda rozobrať si ich, rozdiskutovať ich a rozbehnúť sa do sveojho života sledovať, kde ich ako uplatňujeme a prečo nie až tak. Žiadne supertoltécke zručnosti podľa presného predpisu a pod dohľadom svetovo renomovaného naguala, ale obyčajný sedliacky rozum. 😛

   Ide mi hlavne o tie vlastnosti v zátvorkách, uvedomiť si ich a začať ich nejakým sôsobom zhmotňovať do svojho života.

   Páči sa mi

 4. 🙂 Fajn, tak nebudem sama… Mám už istú predstavu, len je nevykvasená a tak som prístupná všetkým zlepšovákom, ktoré ste schopní vymyslieť: 😛

  Myslela som, že by som v najbližšej dobe používala “featured” články na úvodnej stránke pre tento projekt (vnútorne som si ho nazvala “vrabčiak” 🙂 ). Pozrela by som knihu, spracovala by som z nej článok a nejaký týždeň by som ho nechala visieť na úvodnej stránke. A vy by ste si ho pozreli a povedali, aké asociácie vo vás vyvoláva. A potom by sme ten týždeň venovali tomu, že budeme danú vec sledovať “v reáli” a napíšeme si vzájomne svoje pozorovania a skúsenosti. Ak bude treba niečo vytvoriť, nejakú sadu otázok alebo nejaký rýchly nástroj, tak si ho spoločne vytvoríme.

  Sedel by vám takýto postup? (S jedným obmedzením – začali by sme až po 15.6., dovtedy mám roboty nad hlavu.)

  A kto bude mať dovolenku, tak sa zapojí do danej témy neskôr. Na pomocnej stránke vytvorím projekt aj pre nášho “vrabčiaka”, kde budú všetky články zlinkované tak, ako budú pribúdať. 🙂

  Páči sa mi

 5. toto sem celkom možno nepatrí ale….
  už ste videli aj vykladacie karty 4DOHODY???možno že to je celkom vhodný doplnok k stalkovaniu…

  Páči sa mi

 6. rada by som sa k vam pridala, ale mam pocit, ze uz nic netreba riesit a rozoberat, iba pocuvat svoje srdce, tvorit krasne veci, chodit do prirody, hyckat telo aj dusu a rozvijat pravu hemisferu 🙂
  vsetkych vas objimam a drzim palce v novom projekte.. 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s