“Myseľ je všetkým. Staneš sa tým, čo myslíš” (The mind is everything. What you think you become.)

Význam a podstatu budhizmu ukrytého hlboko v japonskej duši som pochopila najlepšie ostatný týždeň v diskusiách s kamarátom Japoncom Y.O., ktorý komentuje na sociálnej sieti katastrofu v Japonsku zažívanú na vlastnej koži. Je obdivuhodné, ako ostáva vedome pokojný, akosi uzmierený so situáciou a vôbec nie v pozícii obete, na rozdiel od “bežného” Európana, ktorého by podľa mňa podobná hrôza rozložila na súčiastky. Je kľudný a nezúčastnený, ale nie ľahostajný k tomu, čo sa okolo neho deje a ostatných povzbudzuje, aby nepodliehali panickým reakciám.

Myslím, že do veľkej miery je to spôsobené tým, čo majú Japonci, izolovaný, na pohľad tvrdý a hrdý národ, zašifrované vo svojej DNA. Dôležitá časť ich vnútornej šifry je aj forma budhizmu – zen budhizmus – ktorý v minulosti nevedomky nasali s materským mliekom.

Zen (v preklade meditačný stav) je forma Mahayana budhizmu, v ktorej ústredný význam má meditácia, osobné skúsenosti z jej osvojovania a vyjadrenie závažných otázok života a smrti – nie v teologickom či metafyzickom zmysle, ale v praktickej každodennej podobe. Zen je založený na jednoduchej ezoterickej myšlienke: všetci ľudia majú v sebe princíp Budhu a jeho realizáciu musia hľadať jedine vo vnútri seba – sebapoznaním. Zen nemá etický kódex, takže ho môže praktizovať každý človek aj bez vyznania.

Jadrom zenovho učenia je prejaviť hlboký súcit i úctu ku všetkým tvorom a vážiť si vnútornú múdrosť každého jedinca. Rozdiel medzi zenom a inými smermi je v tom, že zen sa zaoberá dilemou bytia priamo, zaujíma ho podstata denného kolobehu, výhry a prehry citového života a vzťah k fyzickému svetu. Myseľ je kľúčom…

“Keď väčšina ľudí počuje
že Buddhovia prinášajú
učenie Jednej mysle,
predpokladajú, že tam
je niečo, čo sa dá dosiahnuť
alebo realizovať mimo mysle;

použijú myseľ na hľadanie učenia
a neuvedomujú si, že myseľ a
objekt ich hľadania sú jedno.
Myseľ nemôže byť použitá na hľadanie mysle;
ak sa tak deje; prejde aj milión večností
a hľadanie stále nebude u konca.”

Na jednoduchosť tohto svetonázoru (podľa mňa to nie je náboženstvo v “pravom” ponímaní) poukazuje aj tzv. osemdielna cesta, ktorou sa dá v budhizme dosiahnuť pokoj mysle:

 1. Správny svetonázor alebo chápanie
  Život treba vidieť taký, aký je, netreba byť veľmi optimistický ani pesimistický.
 2. Správne myslenie alebo úsilie
  Myšlienky a plány nemajú byť veľmi idealisticky nepraktické ani veľmi materialisticky bezvýznamné.
 3. Správne hovorenie
  Nehovoriť klamstvá, v hlbšom zmysle to znamená reč, ktorá je v súlade s rečníkom i s poslucháčom
 4. Správne konanie
  Vždy sa riadiť situáciou a nepodliehať meniacim sa náladám a vrtochom
 5. Správne živobytie
  Schopnosť správne sa rozhodnúť o spôsoboch, ako si zarábať na živobytie
 6. Správne úsilie
  Jemná práca, ktorú umožňuje vnútorná harmónia a rovnováha
 7. Správne rozoznávanie alebo uvedomenie
  Pokojná, nerušená myseľ
 8. Správna koncentrácia alebo meditácia
  Nebyť veľmi úzkostlivý ani bujný, napätý ani uvoľnený

Myslím, že môj japonský kamarát spĺňa svojimi reakciami skoro všetky z horeuvedných častí osemdielnej cesty. Asi pri tom nesedí v zazen (meditácia v sede) oblečený do obradného rúcha, ale nejako to zvláda prirodzene, počúvajúc progresívnu japonskú hudbu a popíjajúc pivko. Som rada, že to vidím v priamom prenose a som naňho hrdá.
Y.O.drž sa 🙂

24 thoughts on ““Myseľ je všetkým. Staneš sa tým, čo myslíš” (The mind is everything. What you think you become.)

 1. Ešte mi k tomu napadlo, že ich svetonázor najlepšie vystihuje častá fráza: shikata ga nai (nedá sa nič urobiť). Nie je to lenivosť či neochota konať, ale ukazuje na ich schopnosť zachovať si dôstojnosť, ak čelia nevyhnutnej tragédii alebo nespravodlivosti a zvlášť ak sú mimo ich kontrolu.

  Páči sa mi

  • Myslím, že toto je to, čo sa v ezoterike učíme: rozpoznávať energetické fakty, s ktorými nepohneš, a energetické prkotiny, ktoré dokážeš meniť – a potom svoju energiu míňať len na tie druhé…

   Ako to bolo? Šikata ga nai? Musím si osvojiť… 🙂

   Páči sa mi

   • Áno, šikata ga nai. Chlapi hovoria skôr šó ga nai, ale zmysel je rovnaký 🙂 mňa to strašne na začiatku štvalo, keďže mi to pripadalo úplne pasívne a neakčné. Oni to fakt používajú veľmi často, aj v nekrízových situáciách. Ale teraz ich chápem, keďže čeliť udalostiam, ktoré sú potenciálne smrteľné, ale neviem ich ovplyvniť, prístupom šikata ga nai, sa im darí vyhnúť sa panike a byť zmierený s osudom. Oni sú však v tomto skvelí, keďže to nie je len také: tu ležím a zomriem, ale ak sa niečo robiť DÁ, tak sa zorganizujú a konajú.

    Páči sa mi

   • to mi pripomina oblubenu prupovidku mojej kamosky ex frajera-spaniela:aj lo ke aj (je co je)pouzival to napriklad ked sme sa dotrepali k nemu na prazdniny s dvoma detmi a kuframi akoze na dom a ked sme prisli nalozeni,tak sme zistili ze dom este nestoji a stoja len mury,mlady clovek (strasny hulic)nas tam doviezol a zadrel aj lo ke aj,skoro sme ho zabili,ale on bol aj tak v klidku :)nakoniec sa vsetko vyriesilo.kamoska vravela ze ju tymto casto vytacal,ked to zadelil vzdy ked mu vycitala nieco ohladne jeho povahy :)))som si to osvojila a zaradila aj do mojich hadok s muzom,este to zvyknem okorenit tym ze nemal vtedy ked mal 18 a balila ho daka bohata francuzka z filmarskej rodiny s peknym domom zbabelo zdrhnut,ze tak mu treba,teraz ma za trest mna:))))

    Páči sa mi

   • …kde som mal mať hlavu, narástla mi r*ť 😉 sorry, ale neodolala som zacitovať filmovú klasiku 😀

    Páči sa mi

   • pomoooc, ja nemchápem, … nemvidela som tú filmovú klasiku a tak sa neviem chytiť 🙄 … hm, no čo už, … žeby … shikata ga nai? … 😛 😀

    Páči sa mi

   • Šulikov Orbis Pictus. A jeho Záhrada končí len tou prvou časťou (“Konečne je všetko tak ako má byť” :))

    Páči sa mi

 2. Dovolím si nesúhlasiť … Neviem, počula si niekde v zene, že mysel je všetko ? V podstate je to jedno, ale mysel sama o sebe jeto, čo nám bráni vnímať sveta taký aký je a preto as stáva klúčom. Pokoj mysle je v zmysle toho, že ty ovládaš mysle nie ona teba a si v pokoji stále, lebo mysel je zdrojom emocii rozrušenia atd. Mysel nie je nič, lensprostredkovatel iluzie, parazit… Aspon teda kým ju neovladneš no (netransformuješ)… A tych 8 bodov … hmm, na zen ako ho ja poznam mi to príde dosť dualisticke.

  Páči sa mi

  • 🙂 Myseľ nie je Parazit, je len nástrojom, ktorý Parazit využíva… Myseľ je všetko, čo máš. Na to, aby si pochopil svet okolo seba. Myseľ je poznávací aparát, hardver, ale nie softver našich predsudkov a predpojatostí a očakávaní, ktorý s ňou často stotožňujeme (a to je ten Parazit)… Počítač nie je len operačný systém a už vonkoncom nie len Word alebo Excel. Ale potrebuješ všetko toto, aby si dokázal robiť s dátami.

   Skutočná múdrosť je “porozumenie”. A, žiaľ, porozumenie sa deje v mysli. Srdce ti ukáže, na čo sa sústrediť a čo ako interpretovať, ale interpretácia sa deje v mysli. Myslím, že nijaký človek nedokáže žiť bez nejakej formy interpretácie – azda okrem mŕtveho človeka alebo komatika. 😕

   SD, nesnaž sa myseľ ovládnuť. To je, akoby si do nej nainštaloval druhú sadu presvedčení a predsudkov… Toto smieš, toto nie. Pokús sa myseľ čo najviac uvoľniť… a nechaj ju potom pýtať sa srdca. Ak ju neuvoľníš a ona sa bude pýtať srdca, tak bude mať len posilnenie svojich predsudkov. Ak ju uvoľniš, prestane mať orientáciu, a jediné, čoho sa ešte môže zachytiť, je práve to srdce… niet sa čoho báť…

   Páči sa mi

   • Mysel nepotrebuješ na pochopenie … Čo priame pochopenie ?
    To sa nedeje v mysli, ale v srdci. Mysel nie je potrebna ani pre život , ani pre porozumenie. Ak by žiadny človek nedokázal žiť bez intepretácie, k čomu by potom viedlo toltéctvo ?

    Mysel nie je poznávací aparát. Poznávaš prostredníctvom vnemov. Myseľ ich interpretuje. Človek nie je počítač. Počítač je systém z 1 a 0, akýkolvek jeho postup je vyplodom istého algoritmu. Toto súhlasí s myslou, až na to, že človek má niečo viac. My máme dušu, ona je ten najčistejší a najprijamejší zdroj poznania. Ona nám dáva kreatívnosť. Všimni si deti. Ako je možné, že deti su omnoho viac kreativne ako dospeli ? Lebo ony sa ešte riadia srdcom, u nich sa system presvedčeni a hodnôt ešte len buduje.
    Mysel nie je potrebna. Inak aj sa hovorí o tom, že deti nerozmýšlajú nad tým čo robia… ale ako je potom možné, že poznávajú ? 🙂

    Ovladnuť ber skôr ako metaforu, ide o to, aby ona neovladal teba.

    Páči sa mi

   • Myslím, že sa naše názory rozchádzajú, alebo sa rozchádza naša terminológia… 🙂 Nič to.

    Toltéctvo, ako ho poznám ja, ťa vedie k tomu, aby tvoje interpretácie boli len interpretácie a nie “pravda”. Čiže uvedomovať si relativitu tvojho poznania.

    Myseľ funguje na základe kategorizácie. Najprv sa naučíš veci šuplíčkovať (to robia aj tie deti – pokusom a omylom sa učia kategorizovať, teda poznávať 🙂 ), aby si v istom bode pochopil, že šuplíčkovanie ti pomohlo doteraz a odteraz už nie. Ale zatiaľ všetci toltékovia, ktorých som čítala, hovoria spoločne: od toho, aké dokonalé bolo tvoje šuplíčkovanie tonalu, závisí tvoja schopnosť pracovať s nagualom. Ak šuplíčkovanie tonalu bolo hrubé, tvoj poznávací (a interpretačný) systém je hrubý a tvoje poznávanie (t.j. interpretácia) nagualu bude rovnako hrubá.

    Poznávať nemôžeš priamo, pretože niet čo priamo poznávať. To je, akoby si vlial vodu do vody. Prestane existovať jedna aj druhá – prestane existovať subjekt a objekt poznávania a oboje splynie v jedno. Ale keď splynú v jedno, to vedomie, ktoré tvorí subjekt poznávania, sa rozpustí v objekte poznávania a teda nepoznáva nič, pretože si prestáva uvedomovať svoje hranice.

    Možno sa mýlim, ale pre mňa jediný spôsob poznávania je vnímanie a interpretovanie vnemov do významov, ktoré sú vlastné tebe a ak máš šťastie, tak aj zvyšku ľudstva; ak to šťastie nemáš, tak sa proste ľudstvo a ty v danom bode budete rozchádzať. A keďže “ľudstvo” ako také neexistuje, tak “všetci jednotlivci” a ty. 🙂 A zasa – tvoje interpretácie sú len interpretácie, nie realita. Ako také môžu mať jeden význam v tvojom svete (“príbehu”) a celkom odlišný význam v príbehu niekoho iného. 🙂 Toť môj pohľad na toltéctvo.

    P.S.: Našla som ešte toto, čo by ti mohlo pomôcť pochopiť moje vnímanie tejto témy: https://eprakone.wordpress.com/2011/01/24/bosorak-myslenie-vyjadrovanie-a-poznanie/

    Páči sa mi

   • Sú bytosti, ktoré sa rozpustili a predsa si zachovali vedomie… nie su moc známe, ale sú … Tzn. dá sa poznávať priamo.

    Aký zmysel má uvedomovať si, že tvoj svet je interpretácia, ak nie vymaniť sa z nej ?

    Páči sa mi

   • podla mna sa nedá vnímať Nagual inak ako priamo … Ved mysel funguje pomocou myšlienok, myšlienky sa interpretuju do slov, ako chceš pochopiť slovami Nagual, ked nagual je nepopísatelný na našej urovni, nedá sa vyjadriť …

    Páči sa mi

   • áno, aj ja to vnímam podobne ako ty heli, … je to v skratke iba stav, že jednoducho ty Vieš. … ale čím to vieš? .. uvolnenou mysľou, ktorá sa pýtala srdca, …

    toto som opisovala v článočku rozum a cit … bez vzájomnej spolupráce to prosto nejde … prosto rozum, či myseľ, je dobrý sluha, no veľmi zlý pán 😀

    Páči sa mi

  • Nie som odborník na zen, môžem sa len oprieť o dostupné podklady o tom, ako ho zadefinoval Dógen a Osho.
   napr:
   Uvedomujem si, že myseľ nie je nič iné ako pohoria a rieky a veľká široká zem, slnko a mesiac a hviezdy (Dógen)

   Musíme sa dotknúť absolútneho stavu uvedomenia si / porozumenia: to je Zen. Nemôžeš to robiť ráno pár minút alebo polhodinu a potom na to zabudnúť. Musí sa to stať niečím ako je tvoj tlkot srdca. Musíš to sedieť, musíš to chodiť. Áno, musíš to aj spať. (One has to reach to the absolute state of awareness: that is Zen. You cannot do it every morning for a few minutes or for half an hour and then forget all about it. It has to become like your heartbeat. You have to sit in it, you have to walk in it. Yes, you have even to sleep in it. – Osho)

   V zene je človek cieľom; človek je svojím koncom. Boh nie je niečo nad ľudstvom, Boh je skrytý vo vnútri ľudstva. človek nesie Boha v sebe ako potenciál (For Zen, man is the goal; man is the end unto himself. God is not something above humanity, God is something hidden within humanity. Man is carrying God in himself as a potentiality. – Osho)

   Tieto kroky sa nedajú urobiť mimo mysle…

   Páči sa mi

   • No podľa mna sa tie kroky daju urobiť len mimo mysle. To čo povedal Dogen. Hovori o tom, že všetko toto okolo je vyplodom mysle, ale nikde nehovori o tom, že mysel je naša podstata. To čo je Mysel už pozname, teraz hladáme to čo je za nou… Duša.

    Mysel odvádza od uvedomenia inak … (Snivanie).

    Posledný citát Osha. Ked ho spojíš s tým, čo povedal Dogen. Podla Dogena je mysel všetko okolo. Podla Osha je Boh skrytý v človeku. Potom ak je naším cielom Božská uroven, tak naším cielom nie je mysel, nie ?

    Páči sa mi

  • Překlad piesne Wind 🙂 :

   Rozvíjej svou touhu před tím, než si ji zidealizuješ
   Odůvodni svůj hněv, aby si to to oni uvědomili,
   Vyšplhej na horu, nikdy nesejdi dolů,
   Prosaď si svou náplň a nikdy nespadni dolů.
   Moje kolena se stále třesou, jako když jsem měl dvanáct,
   plazil jsem se ze ven ze třídy zadním vchodem.
   Muž se mi dvakrát posmíval,stejně jsem tomu nevěnoval pozornost.
   Čekání je mrhání pro lidi jako jsem já.

   refrén:
   Nezkoušej žít příliš rozumně,
   Nebreč, protože ty máš pravdu,
   Nebuď nevlídný kvůlu podvodům nebo strachu.
   Protože nakonec bys nesnášel jen sám sebe.

   (Opakování)

   Říkáš:”Sny jsou sněním”
   “Nejdu si hrát na blázna,nikdy víc”
   Říkáš: “protože mám stále svou duši.”

   Nespěchej tolik, baby, tvoje krev potřebuje zpomalit,
   Přeruš svou duši a postač si sám, než sklesneš.

   Nepříznivý odraz strachu vyrábí nicotné stíny
   Nicotné stíny

   Stále jsi slepý, pokud vidíš klikatou cestičku.
   protože je tam vždycky rovná cesta, která má cíl, který uvidíš !

   Nezkoušej žít příliš rozumně,
   Nebreč, protože ty máš pravdu,
   Nebuď nevlídný kvůlu podvodům nebo strachu.
   Protože nakonec bys nesnášel jen sám sebe.

   2x

   protože nakonec budeš nenávidět sám sebe

   Páči sa mi

 3. SD: Mozno si len nerozumieme vo vyzname mysle, lebo ta je v budhizme primarna. Budem musiet popozeraz cez vikend viac info z budhist.teorii, ale zatial toto:

  Mysel je v budhizme definovana ako ne-fyzicky fenomen. Dokaze vnimat, mysliet, zazivat, reagovat a spoznavat okolie. Tato mysel nema telo, formu, tvar alebo farbu – je zrkadlom, ktore odraza objekty. V budhizme su dva typy mysli. Jedna konceptualna – ta, ktoru pouzivame v dennom zivote, t.j. ta, ktora sa viaze s inymi objektami a v ktorej vznikaju veci. Ne-konceptualna mysel je Budhov princip / povaha (nature). Tato je prazdna (holds emptiness).

  Prvy vers Dhammapady (Buddhove citaty) uvadza, ze vsetkym veciam predchadza mysel, vsetky veci vedie a tvori mysel.
  Princip mysle opisuje nasledovne: mysel cestuje sama, po dlhych cestach. Nema telo, zije v jaskyni; nasom tele. Mysel sa uvolni od “Mara Bandhana (Mara je demon, ale aj “smrt” spiritualneho zivota. Mara je pokusitel odvadzajucich praktizujucich od spirituality, ktory nechava negativne vyzerat ako pozitivne), ked sa oslobodi od blaznovstva (foolishness).

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s