Postupy reiki: reidži-ho, vedenie duchom

Reidži znamená “vedenie duchom” a reidži-ho (anglicky sa píše reiji-ho) je technika alebo “ceremónia”, ktorá zvyšuje našu schopnosť odhaliť energetické nerovnováhy v aure a tele človeka. V časoch Mikao Usuiho kým študent nedokázal vycítiť energetické rušenia, nemohol prejsť do druhého stupňa reiki.

Reidži-ho je vlastne samotný proces liečenia, ktorý spočíva z nášho vyladenia sa na reiki, z nášho vnútorného očistenia sa od svojich predstáv (“ega”) a v tom, že fungujeme ako dutá kosť pre reiki.

A ako na to:

 1. Sedíme alebo stojíme s narovnaným chrbtom, ale pohodlne.
 2. Ruky máme zložené v lone alebo položené dlaňami na stehnách.
 3. Zatvoríme oči a sústredíme svoju pozornosť do tan-tienu, “dolného kotlíka”, ktorý sa po japonsky povie seika tanden (obrázok) a nachádza sa asi 4 cm pod pupkom vnútri v bruchu. Hovorí sa mu aj “oceán čchi” a v niektorých západných reiki smeroch sa označuje aj ako Lunárny plexus (Mesačná čakra).
 4. Na pár okamihov sa ponoríme do seba a sústredíme sa na svoj dych. Poddáme sa celkom prirodzenému dýchaniu.
 5. Urobíme gaššo a potom, vedomí si reiki, jošin kokyo ho: vidíme vnútorným zrakom, ako pri nádychu zhora do nás vstupuje reiki vo forme čistého bieleho svetla a schádza telom nadol do tan-tienu a potom, tesne predtým, než začneme vydychovať, sa toto biele svetlo rozšíri do celého nášho tela a rozpúšťa každú negativitu, ktorá by v ňom mohla byť. Pri výdychu vidíme, ako z každého póru nášho tela vychádza žiarivé svetlo a svieti všetkými smermi do nekonečna.
 6. Uvedomujeme si, že sme jedno s reiki, že sme jeho súčasťou. Kúpeme sa v tomto pocite. Pokračujeme vo vizualizácii tak dlho, pokiaľ nám to je príjemné.
 7. Nakoniec zdvohneme ruky do výšky čela do pozície gaššo a ukončíme meditáciu. V duchu požiadame o vyhojenie celej našej bytosti.

A teraz tá ťažká časť: absolútne sa spoľahnime na reiki anechajme sa viesť. Nesnažme sa vnucovať nejaké naše predstavy. Nechajme reiki, nech naše ruky pritiahne k miestu, ktoré potrebuje vyhojiť. Nechajme ich pohybovať sa s tokom reiki.

Rôzni ľudia budú dostávať vedenie od reiki rôznym spôsobom. Potrebujete si nájsť svoj vlastný. Niekto bude cítiť ťah/tlak/brnenie v rukách, niekto bude dostávať obrazy, niekto bude počuť a niekto bude celkom jednoducho vedieť. Nechávame sa viesť našou intuíciou, pocitmi v dlaniach či inde v našom tele. Pri prechádzaní rukami nad telom ošetrovaného môžeme v jednotlivých pozíciách cítiť rôzne odozvy – teplo, chlad, brnenie, napätie a pod. Taktiež môžeme niekedy rôzne pocity vnímať aj v našom tele tam, kde je nejaká disharmónia v organizme ošetrovaného. Počas liečenia sa nám môžu objaviť aj rôzne pocity, emócie, myšlienky či obrazy. Je potrebné naučiť sa tieto signály registrovať a nechať sa nimi viesť. Postupom času získavame stále väčšiu citlivosť a tak aj možnosť lepšieho diagnostikovania a riešenia klientovho problému.

A ak budete mať pocit, že sa nič nedeje, nič si z toho nerobte – reiki nie je vždy citeľná. Spoľahnite sa, že tečie a že vás vedie a keď už neviete, čo a ako, držte ruky nad trupom a vedzte, že reiki si svoju cestu nájde sama.

Po čase potom získate potrebnú citlivosť a budete ju už aj cítiť.

Keď tok reiki ustane, viete,m že sa treba venovať inému miestu. Ak už netreba nič viac, vaše ruky automaticky skončia vo vašom lone alebo na stehnách v svojej východiskovej pozícii.

Uzavrite reidži-ho tým, že ešte raz urobíte gaššo.

A tu je trochu skrátený (o meditáciu) postup:

 • Párkrát zhlboka vydýchni, zavri oči, uvoľni svoje telo i myseľ.
 • Spoj svoje dlane pred srdcovou čakrou do pozície gaššo a v duchu alebo nahlas popros energiu reiki, aby tebou začala voľne prúdiť.
 • Popros o liečivú silu a najvyššie dobro pre ošetrovaného na každej úrovni. (Nikdy však netrvaj na konkrétnom výsledku liečby. Zvyčajne nie sme vždy schopní rozoznať, čo je naozaj pre ošetrovaného z vyššieho hľadiska to najlepšie.)
 • Zdvihni zopnuté dlane pred svoje Tretie oko a popros energiu reiki o vedenie. Nech táto inteligentná energia vedie tvoje dlane počas liečenia všade tam, kde je potreba sprostredkovať liečivú silu.
 • Pozorne sleduj všetky signály, ktoré k tebe prichádzajú. Skús ich vnímať všetkými zmyslami, celou svojou bytosťou. Na upresnenie odoziev môžeš použiť aj metódu “skenovania” tela byósen alebo sa vnútorne spýtať na presnejšiu odpoveď.

Zdroj1, zdroj 2

6 thoughts on “Postupy reiki: reidži-ho, vedenie duchom

 1. Nezaoberám sa zatiaľ reiki, ale neviem si niečo vysvetliť. Počas spánku som prešla do astrálneho cestovania tak, že som videla svoje spiace telo. Počas dňa som mala bolesti. Neviem vôbec ako ma to napadlo, ale automaticky som pravú ruku položila na boľavé miesto. O niekoľko sekúnd sa mi pod rukou začala rotovať žltá guľa v smere hodinkových ručičiek. Dokonca som videla auru svojho tela a tú guľu som z toho postihnutého miesta dala preč. Tie bolesti vymizli. Teraz mám otázku: Či tá guľa bola energia, ktorá spôsobovala tú bolesť alebo energia, ktorá liečila? 😕

  Páči sa mi

  • Vera,

   na toto teda naozaj neviem odpovedať, ale keď pracujem s kompenzačným kyvadlom, kým sa mi točí v smere hodinových ručičirk, ukazuje (a odčerpáva) negatívnu energiu. Keď sa mi točí proti smeru hodinových ručičiek, ukazuje, že miesto je “čisté”, resp. dobíja pozitívnou energiou, ak treba.

   Možno ti to pomôže.

   Páči sa mi

   • Ja to poznám opačne ako to si Heli písala aj s energiou prútik, a tak to aj ja používam.Po smere sa energiou dobíja , protismeru sa odoberá negatívna energia. Tým, že si mala bolesť na nejakom mieste neprúdila v ňom energia a tá energia čo ti to miesto ošetrovala ti ho dobíjala. To svetlo bola nejaká bytosť, neviem s kým komunikuješ, ale Rafi to nebol. 😆

    Ja som tiež raz, ešte som sa o liečenie nezaujímala zobudila sa v spánku na stuhnuté koleno a napadlo mi pošúchať si ruky a priložiť si ich na koleno. Pomocou toho tepla som nohu vystrela bez bolesti, pred tým som to vždy robila z bolesťou , zaliata studeným potom. Takže moja múdra dušička mi poradila ako na to . 😛

    Páči sa mi

   • Ďakujem vám za odpovede, asi zostanem pri tej odpovedi, nech je to čokoľvek, svoj účel to splnilo. Najprv som si myslela, že je to pupočná čakra/Solar plexus, ale asi by som bola prvá, ktorá by si ju sama odstránila z tela. 😆 Neviem, či môže človek existovať, aj bez čakier. 🙂 Rafael to určite nebol a kyvadlo je už dávno zapadnuté prachom. Naposledy mi kyvadlo sa točilo tak, že mi vytváralo rôzne symboly, ale asi ho znovu očistím a uvidím.

    Páči sa mi

 2. Inak to napadlo aj mne ten solar plexus, ale v spojitosti s tvojou dušou, že vyslala energiu na liečenie, vraví sa že duša tam sídli. Možno je to haluz, možno nie, neviem, ale bolo to prvé, čo ma napadlo. 😆

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s