Bojovník podľa Castanedu

Toto som našla ako odrážkovitý výpisok z Castanedu na jednom z toltéckych blogov. Sú to asi citáty dona Juana (aspoň ten posledný si pamätám):

 • Bojovník sa musí naučiť robiť len to, čo zaváži, pretože bude na tomto svete len chvíľku – príliš krátko na to, aby videl všetky jeho zázraky.
 • Cítiť sa dôležitý nás robí ťažkopádnymi, neohrabanými a márnomyseľnými. Bojovník musí byť ľahký a fluidný (=nepevného tvaru).
 • Keď nemáme čo stratiť, stávame sa odvážnymi. Sme ustráchaní len vtedy, keď ešte na niečom visíme.
 • To najhoršie, čo sa nám môže prihodiť, je smrť – a pretože to je nevyhnutný osud každého z nás, sme slobodní; tí, ktorí stratili všetko, sa už nemajú viac čoho báť.
 • Najťažšia vec na svete je zaujať postoj bojovníka. Je nanič byť smutný a sťažovať sa a cítiť sa pri tom ešte aj v práve, pretože nám vždy niekto niečo robí. Nikto nikomu nič nerobí – a už vôbec nie bojovníkovi.

6 thoughts on “Bojovník podľa Castanedu

 1. Ahoj Helar, prosím ťa nevieš mi poradiť, kde by sa dal zohnať komplet Castaneda v angličtine? Najlepšie v knihách, ale aj iné zdroje sú ok. Vďaka

  Páči sa mi

 2. krása … a čo? toto … •Bojovník sa musí naučiť robiť len to, čo zaváži, pretože bude na tomto svete len chvíľku – príliš krátko na to, aby videl všetky jeho zázraky.

  Pravda, Pravda, Pravda …. nemám slov, … a tak si ja dobrovoľne vyberám len to jediné čo zaváži, Lásku …. lebo tá mi dá všetko … a Všetko mi ju rado dá … nech tých zázrakov na tomto svete vidím čo najviac ….

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s