Reiki: ukotvujeme sa

Uzemnenie alebo ukotvenie sa učia rôzni učitelia rôznym spôsobom. Toto cvičenie mám niekde z webu, ale neodložila som si adresu stránky. Využíva ukotvenie sa oboma smermi, ktoré uľahčuje byť v “tu a teraz” – na Otca Nebo a Matku Zem. Niektorí ľudia ho nazývajú aj “Srdcia Neba a Zeme”.

Mimochodom, toto kotvenie sa na Otca Nebo a Matku Zem je veľmi užitočná metóda, ktorú poznám od amerických Indiánov. Deti v istom veku vyrastajú s otcom a matkou, ale od istého veku sa napoja na Otca Nebo (u Kečua Inti, “Otec Slnko”) a Matku Zem (u Kečua Pachamama, číta sa “pačamama”) a tých začnú brať ako svojich nových rodičov. Keď im pôvodní rodičia zomrú, necítia sa takí opustení, pretože ich “nadrodičia”, Otec Nebo a Matka Zem, im ostávajú. 🙂

Otec Nebo sa nachádza nad nami a je zdrojom božej múdrosti a predstavuje priestor sveta, v ktorom existujeme. Matka Zem sa nachádza pod nami a je zdrojom podpory, fyzického života, pragmatizmu a životnej sily, pomocou ktorej sa hráme na našom ihrisku zvanom “svet”. Obaja kráčajú ruka v ruke a žiaden z nich nie je nadradený.

Najlepšie je začať s ukotvením v zemi. Na to prenesieme pozornosť do našich nôh, nášho tela, našej prítomnosti v “tu a teraz” a potom ideme nadol a precítime, ako nás zem podporuje a nesie. Môžeme v predstave siahnuť hlboko nadol a preskúmať tekuté kamene v jej strede, celé kryštálové jadro Zeme. Tým sa nalaďujeme na vibráciu “tu a teraz”.

Ukotviť sa v Nebi je podobné: začneme vrcholom hlavy a z neho siahneme v predstave nahor, do ríše vyššieho poznania alebo Svetla. Pritom však zostávame ukotvení v Zemi a v “tu a teraz” a uvedomujeme si oboje – i fyzickú prezenciu i siahanie po vyššej inteligencii.

Ak sa kotvíme častejšie v Zemi, máme intenzívnejšie telesné pocity, lepšie a intenzívnejšie vnímame chute a vône a podobne. Na druhej strane to znamená aj, že budeme veľmi jasne cítiť aj každú bolesť, pričom niektoré z nich nás budú doslova vyháňať z tela, také zlé môžu byť. Ak sa chceme bolestí zbaviť, potrebujeme im čeliť a vyhojiť ich cez meditáciu alebo hocijakou inou metódou (napr. šamanskou cestou, SRT alebo rekapituláciou).

13 thoughts on “Reiki: ukotvujeme sa

 1. Zaujímavé 🙂 … Pripomína mi to jeden zážitok … pár dní dozadu som sa “zatúlala” na moje silové miestečko … keď za mnou prišla Gaia spolu s Remielom – bolo to veľmi pekné stretnutie – chvíľu sme sa rozprávali a potom mi Gaia navrhla že mi ukáže svoj svet … na krídlach motýľov ponad lesy, rieky, údolia útesy… proste nádhera z tej vtáčej perspektívy… vznášajúc sa popri mne sa ma z ničoho nič opýtala, či si nechcem zalietať. Ja som bez váhania súhlasila, neuvažovala som či to budem vedieť … A zrazu som letela s očami otvorenými dokorán som si poletovala a každý okamih ma nabíjal neskutočnou energiou !!! Až mi bolo zaťažko vrátiť sa späť 😦

  Na druhý deň sa stalo niečo zvláštne … od rána som bola zrazu celý deň neskutočne čulá… až tak bláznivo keď má človek chuť lietať, spievať (v mojom prípade radšej nie!) a skákať od radosti naraz – a to za plnej každodennej prevádzky !!! 😀 Jednoducho som sa cítila plná energie skoro ako by som mala v sebe aspoň 2 silné kávy 🙂 (nemala som ani zelený čaj)

  Hodnú chvíľu mi to vôbec nedávalo zmysel… Až som si spomenula na jednu radu z predchádzajúceho dňa (už ani neviem kto ju povedal), aby si zobrala energiu z nášho stretnutia aj do reálneho sveta 🙂

  A ja som ich asi poslúchla … potom som sa celý deň tajomne usmievala a sršala energiou na všetky strany 🙂

  Takže tu a teraz sa vždy nájde niekto kto vo mne prebudí energiu tešiť sa zo života 🙂

  HAVE A NICE DAY (ako by povedal obľúbený Jon)

  Páči sa mi

 2. Ahoj Heli, chcem sa ťa spýtať niečo. Včera si syn buchol rameno a veľmi ho to bolelo. tak som mu chcela zmierniť bolesť. Ako som držala ruky nad jeho ramenom vtedy, ked pocítil príliv tepla odomňa videla som okolo svojej ruky čiernú auru. (On má peknú zelenú auru inak)
  Minule som to vidlela na kolegyni na krku mala krásnu fialovú, ale na boľavom bruchu mala tmavú cyklámenovú a to som vedela, že nie je ok a na druhý deň skončila v nemocnici.(Má problém s črevami následok chemo.) Ja vidím ich auru okolo svojej ruky.
  Môže tá čierna byť prejavom, že zranené miesto neprúdi energia.?Viem že čierna v aure nie je nič dobré.
  Ďakujem.

  Páči sa mi

  • Čierna v aure znamená ložiská choroby alebo bolesti alebo nejaký veľmi výrazný blok, nakoľko viem. Ja auru nevidím farebne, takže sa spolieham len na to, čo som čítala, ale čítala som, že napr. ložiská rakoviny v organizme sa prejavujú ako čierna škvrna. Takisto intrúzie (energetické vniknutia) sa v šamanizme prejavujú ako tmavý až čierny obrys. Tie síce cítim, ale nevidím (ja toho vôbec nejako málo vidím, a keď si nezaložím brýle, tak nevidím nyšt 😦 ).

   Kolegyni a problémom s črevami: ak je to tým, že trávenie nefunguje, ja som na to používala Wrigley’s cmúľacie bonbóny (také v červenej škatuľke) a CocaColu. Tie bonbóny som mohla len málo, tak 2-3 denne, potom preháňajú, ale náramne mi pomáhali.

   Páči sa mi

 3. Radšej tu čiernu auru beriem ako bolestivé miesto. za nejaký čas sa na to pozrem a uvidím potom. Kolegyni sa tam robia zrasty, čo jej potom robí ileus a má hrozné krče. 2x už ich odstraňovali a už ďaľší raz pod nôž isť nechce. Musí si dávať pozor, čo zje. Aj brala nejaké vlákniny a niečo na obnovú sliznice v črevách. Každopádne ďakujeme Heli.
  Ešte jedna vec síce neviem, či to niekto robí, alebo či to funguje, ale robím to len svojím deťom. Dá sa pomocou nádychu vytiahnuť bolesť z tela, napr. bolesť hlavy. Výdychom sa jej potom zbavujem. Je to akoby som nasávala negatívnu energiu z neho, čo spôsobuje bolesť a zbavila sa jej výdychom. Potom do neho vložím energiu zo svojej srdcovej čakry.

  Páči sa mi

 4. Našla som si to na internete a naozaj také niečo je, len ja to robím opačne, že najskorej nasávam škodlivú energiu a potom dodávam pozitívnu .

  http://www.cchi-kung.net/cchi-kung/materialy/cvicenia-2-stupna

  Vyvedenie škodlivej čchi z konkrétneho orgánu / miesta na tele
  Uvedomíme si svoje telo a vnímame ho ako priepustné. Celým telom vdýchneme kvalitnú čchi vesmíru a nasmerujem ju do chorého orgánu/miesta na tele. Škodlivú čchi z orgánu / miesta na tele rýchlo vydýchneme nosom ďaleko do vesmíru, pričom vnímame ako táto čchi odchádza celou plochou nášho tela.

  Páči sa mi

  • anitraM, v prom komentari pises ze to ty vdychujes do seba a potom vydychujes. Ak takto liecis, tak sa musis zakazdym poriadne cistit, lebo inac si to tahas do seba a zostane to v tebe. V druhom komentari sa vysvetlenie vztahuje na osobu ktora sa lieci sama. Je take cvicenie 36 zdravych vydychov, musim to prelozit a poslem ti to. Co sa tyka kolegyne, pozriem ti co moze spravit pre prudenie energii smerom dole (podporuju travenie), len neviem ci to dnes stihnem.

   Páči sa mi

 5. ANITRAM…žiadne strachy o synčeka!!! 🙂
  neviem Ti to presne celkom vysvetliť ako to je možné alebo odkiaľ to viem….on potrebuje iba pár dní a bude zas totálne fit …pre istotu mu daj na krk JADEIT…uvidíš sama 🙂

  Páči sa mi

   • Martina,

    skús šamanskú extrakciu. Vyhmátni v tom tmavom mieste “hmotu” tej bolesti (je to citeľne iný pocit z aury), naber ju do rúk, vytrhni z miesta, ruky okamžite vytras a párkrát nimi tleskni. Ak tam niečo tmavé zostáva, pokračuj vo vyťahovaní.

    Alebo nad daným miestom posielaj reiki. Reiki by mala auru vyčistiť.

    Alebo urob najprv extrakciu a potom to “zaflekuj” pomocou reiki. 🙂 Fantázii sa medze nekladú. 🙂

    Páči sa mi

 6. Tina ja si to potom všimla, že sa to týka samoliečenia. 😕
  To ma napadlo, že tá škodlivá energia môže ostať vo mne, ale snažím sa ju výdychom zase odoslať von z tela. Robila som to len svojím deťom, u niekoho iného by som to neriskovala. Tinka nevadí, ak si na to spomenieš budem ti vďačná a ak to pomôže aj kolegyni, bude rada aj ona.

  Páči sa mi

  • Teraz som mu skúšala posielať reiky a cítil chlad. Nechápem to. Včera cítil teplú hrejivú energiu, mal pocit liečenia v ramene a dnes studenú energiu. Ale okolo prstov som už videla jeho sfarbenú auru, takže ide to k lepšiemu. 😀

   Heli nemohla by si napísať viac o tej šamanskej extrakcii? Ja som na internete našla len pomocu duchovného sprievodcu, že to robí.

   Páči sa mi

   • Ja to robím tak, že si ohmatám auru daného človeka. Pretože nevidím, používam výlučne ruky. Niektoré miesta v aure reagujú inak – veľmi často pichaním alebo “elektrickým výbojom”, ktorý je dosť bolestivý a preto ma veľmi nebaví robiť extrakcie.

    Keď nájdem takéto miesto a dá sa “ohmatať”, tak tú energiu vezmem, zadrapím sa do nej a vytiahnem ju a hodím najčastejšie na zem, dobre vytrasiem ruky a potlieskam. Villoldovci mávajú obvykle kryštál, asi 10 cm, hrúbka asi ľudský prst, s hrotom na každom konci a číry, bez puklím alebo inklúzií. Natiahnu negativitu tesne pod lakte, nie ďalej, a potom ju vtlačia do tohto kryštálu a nad plameňom uvoľňujú. Keďže tieto kryštály stoja aj tisíc dolárov, nemám nič podobné, používam ruky a dobre ich vytrasiem a vyumývam studenou vodou. Po takýchto zásahoch ešte stojím žam žung 30 minút; to pomôže spáliť všetky zvyšky negativity v stystéme.

    Raz sme robili kočku, na ktorej sme sa namakali… Mala na sebe niečo a to niečo behalo hore-dole po aure. Keď som prišla s kompenzačným kyvadlom (ďalšia výborná vec, ktorá šetrí zdravie) na miesto negativity, negativita sa jednoducho presťahovala inam. Nakoniec sme sa naštvali, kamarátka priložila ruky k zátylku a kostrči “pacientky” a preháňala cez ňu reiki a ja som chytala “ďasa”, pretože teraz nemohol prejsť na druhú polovicu tela, lebo energia tiekla tubusom a vytvorila v ňom protinegativistickú bariéru. Nakoniec som toho “ďasa” chytila a odkompenzovala, ale bola to dosť fuška. Začínal pri lopatke a dostala som ho až niekde pri zadku.

    Villoldovci robievajú ešte niekedy aj extrakciu ústami: nasajú do seba negativitu a potom ju vypľujú, ale je to podobné ako pri práci s kryštálom alebo pri vyťahovaní holými rukami – ak nesprávne odhadneš okamih, kedy sa ešte možno sasafrasa zbaviť, tak sa presťahuje na teba a potom už pomôže len žam žung alebo ešte lepšie čchi kung, spodný strom. Raz to Villoldo tak skúšal a opisuje, ako to prehltol a potom mal náramné problémy, zvracal, potil a menej spisovné príznaky. 😕

    Ak musíš robiť holými rukami, odporúčam si nad pupok niečím priviazať kuraciu kosť alebo gagát. Výborne odsáva negativitu. Kuracia kosť sa ľahšie zháňa a človeka menej bolí, keď ju potom musí zničiť. 🙂

    Páči sa mi

 7. Heli ty si fakt bosorka, tá kuracia kosť mňa teda dostala. 😀

  Neviem kto je na syna napojený, vidí v priestore pobehovať fialovočervenú energiu a modru svetelnú energiu. Jeho aura sa zmenila už nemá zelenkavú ale fialkovú.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s