Karty Lenormand

Tento clanok poslal Juraj Vig:

36 kariet

Zoznam a význam kariet: HN = karta je hore nohami

1. Gavalier – významy: starší muž (prípadne osobná karta muža nad 40 rokov)

2. Štvorlístok – významy: najsilnejšia pozitívna karta, šťastie

3. Loď – významy: ďaleká cesta (do zahraničia) – HN- životná cesta

4. Dom – významy: vlastný domov – HN- cudzí dom alebo domov „hore nohami“

5. Strom – významy: zdravie (duševné aj fyzické) – HN- opak – HN v kombinácii s domom HN = nemocnica

6. Oblaky – významy: nerozhodnosť (čierna alebo biela?) môže byť ako dobrá alebo ako zlá karta k danej situácii – záleží na otočení bielej alebo čiernej strany

7. Had – významy: jednoducho čisté zlo v kombinácii s obálkou naopak = ohováranie

8. Rakva – významy: koniec situácie a smútok smrť len ak sú okolo osobné karty! (a karty smútku)

9. Kytica – významy: rodina oslava

10. Kosa – významy: ohrozenie (tam, kde je čepeľ otočená) ak pri kombinácii dvoch kariet nie je čepeľ otočená » nepriame ohrozenie

11. Metla – významy: hádka (hádky) – väčšinou sú okolo osobné karty

12. Vtáky – významy: zamestnanie alebo práca

13. Dieťa – významy: osobná karta dieťaťa alebo mladej ženy (asi do 25-30 rokov)

14. Líška – významy: faloš v kombinácii so zlými kartami nutná prefíkanosť v kombinácii s dobrými kartami osobná karta falošnej ženy v komb. so situačnými kartami

15. Medveď – významy: úradná osoba

16. Hviezda – významy: zloba alebo nádej

17. Bocian – významy: radikálna zmena

18. Pes – významy: vernosť priateľ alebo priateľstvo

19. Veža – významy: úradná budova (súd, úrad, kostol, škola, …)

20. Záhrada – významy: spoločnosť, skupina ľudí (rodina, priatelia, kolegovia, … – väčšinou je prítomná situačná karta)

21. Hora – významy: prekážka

22. Križovatka – významy: rozhodnutie, viacero možností

23. Krysa – významy: definitívna strata niečoho najhoršia karta vo výklade

24. Srdce – významy: láska

25. Prsteň – významy: partnerstvo (aj pracovné napríklad)

26. Kniha – významy: tajomstvo, ale kniha je otvorená – čoskoro sa ho dozvie informácia

27. List – významy: úradná listina, oficialita – HN – správa príde len ústne, preletí

28. Milenec – významy: osobná karta ( do 40 rokov) uniformovaný muž – v práci sa prezlieka

29. Milenka – významy: osobná karta

30. Ľalie – významy: nevinnosť, pokoj, čistota – HN – milenecký pomer, milostný akt

31. Slnko – významy: vrhá dobré svetlo na situáciu, 2. najsilnejšia dobrá karta

32. Mesiac – významy: smútok, starosti

33. Kľúč – významy: otvára nové príležitosti, nový začiatok

34. Ryby – významy: peniaze v manželskom (partnerskom) výklade » fyzická príťažlivosť

35. Kotva – významy: istota, stálosť situácia je istá (stane sa) – HN – neistota, opak

36. Kríž – významy: osud problémy, skúška osudom (Každý si nesie svoj kríž.)

Tabuľa

Ja osobne vždy začínam výklad tabuľou z kariet. Klient zamieša karty na stole rubom nahor. Položím kôpku pre neho a on oboma rukami ich začne posúvať, „rozhadzovať“, proste miešať. Preferujem tento spôsob miešania, pretože mi bolo povedané, že tradičným spôsobom v rukách sa pretínajú čiary osudu. Všimnite si, že som použil slovo čiary a nie čiara. Osud totižto nie je jedna niť ktorú vám môže sudička zauzliť alebo prestrihnúť. Ja si ho predstavujem ako obrovskú križovatku s množstvom ciest. Ak sa rozhodnete ísť jednou z nich, čoskoro vás postretne ďalšia a takto sa to bude opakovať. Môže sa stať, že ak ste sa vyhli nejakej situácii voľbou vlastnej cesty, po nejakom čase Vás dobehne na ďalšej križovatke. Neraz sa mi to stalo. Inokedy tie situácie nie sú až tak potrebné pre rozvoj Vášho ducha a tak sa môže stať, že sa jednoducho nenaplnia. To sa ale stáva len v zriedkavých prípadoch.

Ale teraz už k tej tabuli! Zamiešané karty musí klient naskladať na jednu úhľadnú kôpku a potom preložiť na tri kôpky. Tie potom Vy poskladáte do jednej (samozrejme naopak, inak by bolo prekladanie zbytočné) a po jednej ukladáte vedľa seba do radu. Karty už môžete otáčať ako stranu v knihe obrázkami nahor. Kariet je 36 a tak sa Vám ich do jedného radu vojde deväť. Rady sú štyri, teda tvoria deväť stĺpcov. Tabuľa je hotová. Nájdite osobnú kartu klienta a môžete vykladať. Vo výklade záleží, ako ďaleko sú karty od seba umiestnené (v podstate platí: čím ďalej, tým dlhšie si počkáte). Záleží, čo padá osobnej karte na hlavu, na čom sedí, čo má priamo pred sebou a za sebou. Ak je úplne hore, znamená to, že vidí skoro všetko, čo sa v jej živote deje. Ak je úplne dolu a navyše sa na kraji, že sa pozerá von z tabule, znamená to, že jej všetko padá na hlavu a dokonca nevie, alebo nechce vedieť, čo sa navôkol

deje. Ak sú dve osobné karty obrátené chrbtom a medzi nimi je čierna karta, dotyční sú pohádaný. Ak je karta iná, nepoznajú sa. Existuje neuveriteľné množstvo možností a kombinácií. Nebudem a ani nemôžem ich všetky vypísať. Na ne musíte prísť pri cviku.

Sedem kôpok

Ak už nemám v tabuli čo povedať, pozbieram karty a otočím ich. Klient ich zamieša a po jednej vytiahne sedem kariet, ktoré ukladá vedľa seba. Na každú kartu potom položí ešte tri karty. Tak vznikne sedem kôpok so štyrmi kartami. Ja potom postupne kôpky otáčam a karty prehodím tak, že tá karta, ktorá bola na stole ako prvá, je na spodku kôpky. Kôpky si upravím, aby som na každú kartu v kôpke videl. Potom už len čítam príbehy v kôpkach ako idú za sebou. Ako idú karty, tak plynie čas. Stáva sa, že tie posledné kôpky sa ani nenaplnia. Už som vysvetľoval prečo. Alebo mne sa často stáva, že tie posledné príbehy sa už stali. Bohužiaľ neviem prečo. Potom môže klient ešte zvyšné karty položiť na nejaké kôpky. Môže dať na každú jednu, alebo na jednu päť kariet. To je už ale veľa kariet a fyzikálneho hľadiska by som to neodporúčal.

Mystický kríž

Nakoniec opäť všetky karty pozbieram a klient ich zamieša aj preloží ako na začiatku. Pred tým som ale vybral jeho osobnú kartu. Keď je to hotové, položím osobnú kartu do stredu a z vrchu balíčka beriem karty a neotočené ich po jednej ukladám nasledovne: jednu na ľavo, jednu na pravo, jednu hore a jednu dolu. To zopakujem 3krát, takže máme na sebe štyri karty po bokoch a a štyri hore aj dolu. Následne dám tri karty na osobnú kartu. Tie rovno otočím a zopakujem to isté ako pri siedmych kôpkach. Potom otočím ľavú kôpku, pravú, hornú a dolnú. Prvá kôpka znamená prítomnosť, druhá (ľavá) blízku budúcnosť, tretia (pravá) vzdialenejšiu budúcnosť, štvrtá (horná) myšlienky a posledná (spodná) minulosť – zadupané veci. Opäť môžete priložiť nejaké karty navyše. No nie viac ako 3!

V tomto výklade sú kľúčové „šróbovacie“ karty. To sú tie, ktoré sa osobnej priamo dotýkajú. Teda som ich položil ako prvé štyri karty. Ak sú dobré, klient je na tom momentálne veľmi dobre.

Tento výklad je možné urobiť aj na iné osoby, ktoré nie sú prítomné. Napr.: manželka sa pýta na manžela a pod.

Partnerský výklad

V tomto výklade klient myslí na text ako napríklad: „Môj partnerský život s XY.“ a mieša karty, ktoré preloží na tri kôpky. Nemal by myslieť len na druhú osobu, lebo naťahá karty do mystického kríža to by nám nedávalo zmysel. Ja ešte pred miešaním kariet vytiahnem osobné karty muža a ženy (prípadne kartu rodiny a osobnú alebo dvoch žien – dá sa prispôsobiť). Tie sa potom snažím umiestniť oproti sebe tak, aby ak to je možné sa na seba navzájom pozerali. Potom ukladám karty, ktoré hneď aj otáčam nasledovne: ku ľavej karte priložím smerom k druhej karte ale trochu vyššie jednu kartu, potom zase bližšie ale ešte vyššie ďalšiu a vedľa na pravo hneď ďalšiu. Potom zase vedľa ale nižšie a tak vznikne oblúk medzi osobnými kartami. Zopakujem aj na druhej strane ale naopak! Začínam pravou kartou. Idem vlastne v smere hodinových ručičiek. Tak vznikne akýsi kruh a do stredu dám dve karty. Horný oblúk znamená postupný vývin citov osoby naľavo k osobe napravo a dolný zase naopak. Prostredné dve karty sú vzájomné pocity ku sebe.

Otázky

Karty sa zamiešajú a klient mysliac na otázku ako na hotovú vec vyberá po jednej karte a dáva mi ich priamo do ruky. Má sa vyberať 9 kariet ale ak sú karty nejasné, môže sa aj viac. Karty sa uložia do radu a čierne karty sa posunú nižšie z radu. Osobné zase hore – vyhadzujú sa. Záleží na pomere dobrých a zlých kariet ako aj na ich sile. Dve slabé čierne sa berú ako jedna silná a to platí aj pri bielych kartách.

Prajem veľa šťastia pri vykladaní kariet Lenormand.

11 thoughts on “Karty Lenormand

 1. ja som doslat lenormandky na 10 narodeniny …… uz 5 rokov vykladám ….. ako som si vygooglil …. Symbolon sú podobné tarotkám ale tieto sú skôr cigánske …..mám doma asi 12 druhov kariet, ale tieto sú moja srdcovka ….. je to pravda, že pre každého sú najlepšie tie, s ktorými príde po 1.krát do styku ….iste,že sú vínimky ….. však Helar 😀 ….. lenormandky sa mi páčia aj pre ich stručnosť, výstižnosť ….. tarot mi príde príliž duchovný pre bežných ľudí, ktorí ma poprosia o výklad …… a v celku je to vec vkusu

  Like

 2. o tychot kartach som len citala ale zaujali ma a taktiez vyklady ktore sa s nimi daju praktizovat a ano vyzeraju o dost jednoduchsie 🙂

  Like

 3. Karty Lenormand sú úžasné, nádherne sa z nich číta, len tu spomínané významy jednotlivých kariet sú dosť narýchlo spracované a niektoré nie celkom správne.

  Like

  • áno, je to veľmi stručný význam kariet … napísal som ho ale preto, aby si každý vytvoril svoj vlastný, konkrétnejší. Poznám viacero ľudí, ktorí pracujú či už s “lenormandkami” alebo cigánskymi kartami. Každý má v niečom odlišnejší význam niektorých kariet. Toto je môj význam kariet, ktorý som si určil podľa obrázkov, príp. malej bielej knižky :D. Stále sa len učím, takže pripúšťam možné chyby, ale výklady mi zatiaľ vychádzajú. A potom …. myslím, že ak si napr. na kartu srdca určíte, že symbolizuje chorobu … ukáže sa tam, kde má tá choroba prísť …. samozrejme je ale srdce láska. A posledná vec … ja vykladám niekedy aj intuitívne … tj. .. sám sa niekedy nedržím napísaných slov ale poviem, čo mi napadne 😀 …. používaš ich?

   Like

 4. Myslím, že karty sa dajú čítať rôznymi spôsobmi. Niektoré presne podľa príručky významov, iné intuitívne. Ono nakoniec je to aj tak všetko intuitívne. 🙂

  Mám Lenormandky, ktoré čítam s brožúrkou, a mám Lenormandky (Mystický Lenormand), ktoré “hovoria k mojej duši”. Zatiaľ hovorili správne… 🙂

  Keď som začínala s tarotom, tiež som šla podľa príručky (a žralo mi to nervy). Potom som narazila na Revelations tarot od Zacha Wonga a ten je napoly inštruktívny a napoly intuitívny. Ale sú taroty, ktoré čítam len z obrázkov – Marchettiho Legacy Divine, Tarot of the elves alebo Sweet twilight. Myslím, že mne intuitívne čítanie vyhovuje lepšie.

  Like

 5. ked dam velky vyklad neviem co vnom znamenaju 9 kytica,7had ,niektora znamena aj milenku ,neviem spajat taketo veci ..karty lenormand dakujem ak mi niekto pomoze

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.