Tarot, pred ktorým sa skláňam!

transptarotKoncom roku 2008 vydali nový, tentokrát celkom netradičný tarot. Čakala som naň niekoľko mesiacov, než vyšiel – ale odkedy ho mám, je to pre mňa tarot č. 1! Ide o The Transparent Tarot od Emily Cardingovej – tarot vhodný pre intuitívnych čitateľov, ale nie práve pre začiatočníka neznalého angličtiny! (Začiatočník znalý angličtiny sa vďaka sprievodnej knižke z neho podľa mňa výborne naučí čítať tarorové významy, pokiaľ má potrebnú počiatočnú trpezlivosť.)

Ako názov napovedá, tento tarot je robený na priesvitných fóliách a dodáva sa s knižkou a bielym plátnom ako podložkou na čítanie.

Môžete ho používať obvyklým spôsobom, teda čítať kartu po karte, alebo môžete karty vrstviť jednu na druhú a čítať výsledný obrázok. Skúsila som to – a s úžasným úspechom! Ešte nikdy som nemala tak presné odpovede ako s týmto tarotom!

Je to preto, lebo pracuje silne so symbolikou. Významy pôvodných kariet boli okresané na jeden jediný symbol, ktorý ich vystihuje. Tu sú ukážkové obrázky z neho. Ak si ich pozriete, rýchlo pochopíte: 0 je Blázon a tu je reprezentovaný motýľom, ktorý predtým bol bohviečím a musel sa zakukliť, teda prejsť životom; teraz má pomerne krátky, ale nádherný život a v ďalšom cykle sa zasa bude musieť prepracovať od húsenky k motýľovi… Iná karta, Diabol (XV) je napríklad predstavená kovovou obručou a reťazami, ktoré nás pútajú v materiálnom svete a materialistickom/materiálnom myslení.

Tarot je poriadne drahý a mám podozrenie, že postupom času sa ošúcha, takže si budem musieť kúpiť ešte jeden do zálohy 😦 , ale už samotná knižka k nemu stojí za to! (Ovšem, je po anglicky.) Tým, že Cardingová vysvetľuje logiku, s ktorou stavala jednotlivé arkány, buduje v nás silné pochopenie pre význam kariet a učí nás vlastne interpretovať. Milujem jej vysvetlenie pre “dvorné karty”, s ktorými som doteraz mala vždy isté problémy (vlastne vtedy vždy siaham po knižke, lebo som nebola schopná zapamätať si ich interpretácie).

Karty sa navzájom výborne kombinujú. Ja ich obvykle pomiešam, rozdelím na tri kôpky a kombinujem vždy hornú kartu z každej kôpky. Poukladám ich cez seba a potom interpretujem odpoveď na položenú otázku.

Napríklad hornú ilustračnú kombináciu troch kariet som si vyložila práve včera ako odpoveď na pocit “beztiaže” a straty orientácie, ktorý v poslednom týždni mám. Kombinuje tri karty: Mága (=dva draky), Osmičku mincí a Eso mečov. Vyzerá to, že som sa pohybovala v nekonečnom cykle (draky tvoria ležatú osmičku “nastojato”) rozchádzania a vyvažovania dvoch energií: aktívnej, ohnivej, červenej a pasívnej, studenej bielej. Knižka na to vrhla trochu iný pohľad – červená je prijímajúca ako krv maternice a biela je semeno, ktoré do nej zapadne a vytvorí niečo kvalitatívne nové. V mieste, kde sa hlavy drakov stretajú, ich pretína meč. Čiže nápoveď – do tohto bodu sa dostanem len tak, že k veciam budem pristupovať racionálne, logicky, a prestanem sa zmietať v pocitoch. Inými slovami: “zabudni na emócie a zapni konečne mozog!” (všimnite si, že meč akoby “tlačil” postavičku s mincami istým smerom, ktorý skončí pri hlavách tých drakov). Výslekdom bude prechod do vyššieho, “majstrovského” spirituálneho stupňa, ktorý ukazuje Osmička mincí – dokončovanie rozrobeného, nadobudnutie takého stupňa zručností, že už možno ísť so získanými poznatkami navonok. Doteraz sa ukladali dovnútra a boli založené na pokusoch a omyloch; odteraz budú založené na vedení (=Eso mečov). Meč=myseľ tento cyklus nielen pretne (v mieste, kde sa hlavy drakov stretajú), ale aj navždy preruší a povedie ďalej lineárne. Interpretácia: potom už nebudú žiadne vývrtky a nesprávne cestičky, z ktorých sa treba vrátiť, pretože sa prebudí “vnútorné vedenie” (od slova vedieť i viesť súčasne). Cyklus rozchádzania, schádzania a hľadania končí.

(Teraz už asi chápete, prečo mám tento tarot tak rada? 😛 )

Iný spôsob je poukladať karty cez seba v jednej čiare, takže tvoria čosi ako filmové políčka a rozprávajú príbeh. Toto sa mi už nezdá také inovatívne, pretože to možno urobiť s hocijakým tarotom.

Emily Cardingová venovala tomuto tarotu celý blog, kde som videla aj rôzne spôsoby rozkladov. A ja už pracujem na svojom vlastnom, ktorý má byť zameraný ako rada na otázku “čo mám v tejto situácii robiť a ako sa to bude vyvíjať?” 😛

32 thoughts on “Tarot, pred ktorým sa skláňam!

 1. Ahoj Helar, k cerstvemu clanku by som rad pridal “staru otazku”, co mi uz dlho vrta v hlave. Preco sa s tarotom zaoberaju viac zeny? Nepoznam vela muzov, ktori “praktikuju” a pracuju s tarotom. Pytam sa aj preto, ze mna to k tarotu zacina stale viac a viac “vyhadzovat”, tak skor nez si karty kupim, by som rad vedel, ake s pravidla spravania 🙂 Raz som sa len tak pre zabavu hral s kartami, co pouziva priatelka a napriek tomu, ze boli dlhorocne jej, tak celkom dobre sme si rozumeli.

  Like

 2. Yamabushitengu,

  myslím, že je to výchovou a ničím iným… Tarot je o práci s intuíciou a o schopnosti vytvárať si z útržkov ucelený obraz. Ženy sú od prírody lepšie “zapojené” v tej intuitívnej časti mozgu, ale mnoho mužov dnes s tarotmi pracuje – a s výrazným úspechom! Keď sa totiž spojí intuitívne vnímanie s logickou konštrukciou “príbehov” na základe rozložených kariet, je to paráda…

  Takže ak máš pocit, že ti karty rozprávajú príbehy, treba s nimi začať robiť. Nie je na tom nič nemužné… Karty sa dnes už s úspechom používajú aj v psychológii na odhaľovanie potlačených prežitkov a spomienok (samozrejme, nie práve taroty)! Je to nástroj, pomocou ktorého si zľahčujeme prístup do podvedomia a do tých spomienok/predstáv, ktoré sme z nejakého dôvodu “zabetónovali”. S kartami v ruke nemusíme len veštiť, ale aj pracovať na sebe. Taroty sú dobré a existujú ešte jedny dobré karty s vyslovene týmto poslaním – Symbolon. V Zdrojoch je linka na Symbolon na internete, tam si môžeš pozrieť, či ti niečo hovoria.

  Like

 3. Dakujem, tak nejako citim, ze mas pravdu. Zrejme je cas prejst od intelektu k intuicii. Symbolon je zaujimavy a dokonca ma aj v on-line verzii “pekne trafil”. Minuly rok som dost casto robieval I-ting, ale zistil som, ze sa s nim neda robit denne, idealne je hodit si taky tyzdenny outlook a to naozaj funguje. Ja mam jeden problem, ze strasne zle odhadujem ludi na prvy pohlad, co moze mat pri mojej praci dost vazne nasledky, ale I-ting mi ich vplyvy pekne precita. Cize usudzujem, ze by som mal najst vhodnejsie a silnesie cesty na posilnenie intuicie, ako intelektu a zmysloveho posudzovania situacii, ludi a podobne. Tak sa nejako cez prakticke veci dostanem k zdokonalovaniu sameho seba. Naozaj si to trafila, nikdy som moc nevestil, skor ma zaujimalo moje konanie a ake energie produkuje, nadstavenie mna sameho vzhladom k roznym situaciam. Potom si staci poskladat skladacku zo sveta okolo seba a to je hotova vestba 🙂
  Cez vikend vybehnem do lokalneho “cary-mary” obchodu a nieco si vyberiem. Vlastne to uz mam vybrane, lebo na tie karty myslim uz skoro dva mesiace a tak to nejako vo mne “dozrieva”, tak verim, ze tam na mna nejake obrazky cakaju.

  Like

 4. Yamabushitengu,

  mne Symbolon zatiaľ zakaždým vyšiel… 😛 Neviem, ako je to možné, ale vyšiel mi aj vtedy, keď som si to nebola ochotná pripustiť (a tak som mu znadala ako sirote 😛 ). Vždy sa ho pýtam, ako vyzerá moja najbližšia situácia, ktorú by som mala ošetrovať – a on to akosi vždy uhádne… koťuha!

  Na ten odhad ľudí skús využívať psychické cítenie (nájdeš na Mračnej hore).

  Like

 5. Helaaaar, help help…. 🙂
  Musim sa podelit s mojim zazitkom, lebo to len potvrdzuje, ze TAROT fakt dokaze “pracovat”. Takze takto. Povedal som si, ze na zaciatok sa uspokojim s vytlacenymi kartami stiahnutymi z netu. Reku, vyskusam a uvidim. Nasiel som si pekne karty, francuzske, ciernobiele rytiny, pacia sa mi. Vytlacil som, podlepil som, v tvorivom zachvate uprostred noci aj vyfarbil. No, teraz to zaujimave. Pracujem s nimi nieco cez tyzden. Taham si karty, rozkladam, citam si o nich. Robim zatial len vyklad na tri karty a dennu kartu kazde rano. Co ma doslova SOKUJE? Je to fakt, ze nech miesam ako chcem, tak sa mi vacsinou dokola “opakuju” tri karty. Veľkňažka, Voz, Mág. Voz a Mág mi chodia aj dole hlavou, ale Veľkňažka VŽDY len “správne”. Ráno sa človek väčšinou zaoberá otázkou, aký bude mať pracovný deň, takže keď sa mi tam ukazoval prevrátený VOZ, tak som býval na začiatku dosť “nervózny”. Ale tak nejako začínam chápať, že tie karty sú nezaujatí pozorovatelia a skôr sa snažia učiť ma, ako ma nejako blokovať a znervózňovať. Myslím, že všeobecne sa v TAROTe jedná skôr o “vzdelávanie” , ako o nejaké “vyhlasovanie”, že sa stane to a to. Určite je v tom hĺbka informácie. A určite si myslím, že každému tie karty hovoria niečo iné. Napriklad karta VOZ. Moja životná 🙂 Niektoré zdroje ju uvádzajú ako chaotickú kartu, ktorá má problém s udržaním smerovania. Ja si myslím, že táto karta je veľmi o disciplíne, sústredení a nie o chaose. Ak je dole hlavou, tak áno – varuje pred nepozornosťou a rozlietanosťou. Možno by som bol radšej “štvorečka”, ale mne sa tá moja sedmička páči 🙂

  Like

 6. hm sranda 😛 tri? ešte si si nevytiahol žiadnu inú?Ja zajtra zbehnem do mesta a tie tarotové si kúpim teda.Som zvedavý čo ukázu mne,Dúfam že nie to čo éterický dvojník,FAKERA 😀 dám vedieť čo ukazujú mne.

  Like

 7. Yamabushitengu,

  máš pravdu, Voz nie je o chaose, ale o prekonávaní prekážok vlastnou vôľou, o vyvažovaní zdanlivých protikladov (biely a čierny kôň/sfinga) a o ich zapriahnutí na dosiahnutie určitého cieľa. Je to karta o tom, že treba mať opraty pevne v rukách. Ak je hore nohami, môže to znamenať jednak to, že sa nám opraty na chvíľu vymykli spod kontroly (teda že s nami “ušiel” jeden z koní), alebo naopak, že ich držíme príliš pevne a neumožňujeme kreativite prejaviť sa (kreativita je totiž dôsledok vzájomného vplyvu protikladov). V kombinácii s Veľkňažkou to znamená, že treba intuícii popustiť uzdu, v kombinácii s Mágom ide o to vyvažovanie protikladov a využívanie k jednému cieľu.

  Aurawiewer,

  ak chceš na sebe pracovať, zožeň si radšej tarot. Anjelské karty bývajú príliš “cukríčkové” a budú ťa skôr mojkať, než aby ti ukázali tvoje nedostatky. Ak naopak chceš miernu a podporujúcu radu na každý deň (ale len pomalý sebarozvoj), kúp si anjelské karty. A ak si ako ja, tak si kúpiš oboje. 😛

  Like

  • súhlasím ….:))ja si tiez idem kúpit ale nasetrim a idem a ked nee ta kupim i desat hoci neviem naco mi budu aspon budem mat velke mnozstvo kariet a nebudem sa nudit…:D ale ja chcem vyskusat anjelkske karty asi tak

   Like

 8. prave som vstal je pol stvrtej takze karticky budu az zajtra mne sa fakt nechce teras nikam letiet.ale asi si kupim oboje 😀 fajn dik za radu.

  Like

 9. Helar, dakujem za odpoved. Kazdou vetou si udrela klinec po hlavicke. Lepsie povedane mna… Pridavam link na “moje” karty http://karenswhimsy.com/tarot-cards.shtm

  Aurawiewer…..chodia aj ine karty, ale tieto tri statisticky najcastejsie 🙂

  Presne viem, na co ma chcu upozornit. Work in progress, ale je to pekne tazke. Ale aspon sa clovek nenudi 🙂

  Like

 10. tak to hej.. ja uz sa dneska idem dokopat a nejako si kupit ho do mesta a som happy lebo sa mi ozval pan s tibetskymi miskami a idem si ich kupit 😛

  Like

  • Aurawiewer,

   dá sa pracovať aj len s Veľkou Arkánou, alebo potom s kompletne všetkými kartami. Veľká Arkána má “osudový” dopad, zvyšné karty sú jednoducho udalosti, príležitosti a postrehy.

   Like

 11. No uz som sa poucil je to sranda cellkom vestim aj s malej aj s velkej arkany ale presnejsia je mala ale len na kratku buducnost aspon u mna..

  Like

 12. Ahoj HELAR. Kúpil som si transparetný tarot. Rád by som sa ťa spýtal, zopár otázok ohľadne tohto tarotu a to napr. že kedy a koľko kariet mam na seba ukladať, kolko krát by mala dotyčná(ý) miešať karty a či ich má vyťahovať z vrchu balíčku alebo urobiť vejár a akú kartu si vytiahne? Rád by som sa ťa popýtal na viacero otázok,tak ak mozeš, napíš mi prosím mail na jozef1410@gmail.com ďakujem vopred

  Like

  • Abbas,

   na niečo odpoviem, ostatné je vec tvojho rozhodnutia.

   Pri transparentnom tarote nemá zmysel vyťahovať kartu. Radšej nech dotyčný/á preloží výsledný balíček na niekoľko kôpol a ty ich zozbieraš a začneš rozdávať zvrchu do toho rozkladu, aký máš pripravený.

   Skúsenosť ukazuje, že optimálne sú 2-3 karty cez seba. Ak ich je viac, je už výsledný dojem neprehľadný.

   Like

   • Helar, ĎAKUJEM krasne za odpoved. Knihu v ceskom jazyku asi nenajdem,co. A mam otazku, kedy ukladat dalsie karty na danu kartu?

    Like

 13. Ahoj Helar 🙂
  písala si v článku, že sa chystáš kúpiť si druhý balíček kariet. Kúpila si si ho? Ak áno, napíšeš mi na mail prosím? farsee.ix@gmail.com. Ak máš doma dve knižky k tomuto tarotu, rada by som od Teba jednu odkúpila, ak máš záujem 🙂

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.