Mágia živlov

Tento článok je začiatok série článkov o živloch, ktoré pre nás napíše Snakebite. Snakebite je šamanka, patrí tiež medzi nás, majiteľky perníkovej chalúpky 😛 a má veľmi dobré spojenie s prírodou (asi ako päťprúdová diaľnica v porovnaní s mojím “chodníčkom pre jedného”). Odkedy mi na stole straší tibetská huba od nej, začala som ju brať ešte vážnejšie (Snakebite, nie tú hubu! 😛 )…

Snakebite hovorí: Poznatky uvedené v tomto článku som čerpala zo skvelej knihy Elementální magie – autor Tammy Sullivan a od skvelej šamanky Alicie Hamm.

Živly sú občas definované ako základné pralátky (princípy prejavu energie), ktoré sa odrážajú v každom kúsku nášho sveta. Sú to prapôvodné kvality, z ktorých bol stvorený svet – indiánska šamanka Alicia Hamm (foto vpravo), ktorá nesie tradíciu kmeňov Hopi a Lakota hovorí, že živly sú isté formy energie, entity, ktoré nás vedú a sú spojené so štyri svetovými stranami. Sú to veľmi silné bytosti a treba mať kontakt so všetkými, lebo nás všetky ovplyvňujú – ľudské telo je kombináciou všetkých živlov a každý z nich ovláda určité životne dôležité funkcie. Ak sa niektorý z nich od nás odvráti, zomrieme. Už Hippokrates vedel, že každý zo živlov zodpovedá určitej telesnej tekutine a choroba je výsledkom nerovnováhy.

K živlom sa treba obracať vždy s maximálnou úctou – nikdy ich nemôžeme ovládať, iba ich požiadať o spoluprácu. Každý z nich má totiž aj svoj ničivý aspekt a ak usúdi, že jeho silu zneužívame (teda využívame spôsobom, ktorý nie je v súlade s jeho vlastnosťami), môže nás zničiť. Alicia zdôrazňovala, že ak sa obraciame na živly s prosbou o spoluprácu, treba povedať, že ak nás oni niekedy o niečo požiadajú, vykonáme to.

V magickej praxi sa používa mágia všetkých štyroch živlov – ohne a sviečky, spektrálne hranoly, magické lampy a meditácia na energiu hviezd a slnka patria k mágii ohňa, zahrabávanie do zeme, používanie hliny, kamenných kruhov a kryštálov, soli, jedla, semien, byliniek, komunikácia s rastlinami a živočíchmi a meditácia k matke zemi patria k mágii zeme. Mágia vody zahŕňa používanie vody, rosy, umývanie svätenou vodou, lastúr, odvarov a elixírov, zrkadiel, magických kúpeľov a odovzdávanie predmetov a emócií tečúcej vode, ako aj meditácie na vodu. K mágii vzduchu patrí aromaterapia, práca s aurou, mágia peria a vejárov, používanie kadidiel, balónikov a práca so snami, a samozrejme aj meditácia na vzduch.

Každý kto začne praktizovať mágiu začne postupne preferovať určitý typ kúziel – niekomu je prirodzenejšia mágia sviečok, inému zase výroba elixírov alebo práca s aurou. A tu nastáva istý problém – kým sa začneme zaoberať magickými praktikami, mali by sme byť čo najvycentrovanejší – čo najviac v strede, to znamená, že všetky podnety, živly, emócie by na nás mali pôsobiť v rovnováhe, pretože (ako vedeli Indiáni a ako učí Alicia – človek u ktorého je jeden živel vo veľkej prevahe alebo je ho nedostatok, má v istom smere prebytok alebo deficit, čo sa prejavuje na zdraví, psychike aj odolnosti). Každý z nich navyše dodáva magickej práci istý aspekt a isté praktiky. Prístup rovnováhy nám umožňuje zachovať si jasný pohľad. Lenže – sme ľudia, nikto z nás nie je úplne v rovnováhe (niektorí od toho majú veeeľmi ďaleko, napríklad ja 😀 ) a väčšinu ľudí istý živel alebo živly priťahuje viac a ich mágia im je prirodzenejšia. Ak sa odovzdáme jednému živlu, ktorý potom bude definovať našu osobnú cestu (napríklad ohňový obrad šamana Emahó), môže nám otvoriť dvere k mágii akú tí, ktorí sa usilujú o zachovanie rovnováhy nikdy nedosiahnu. Živel nám dáva silu, ktorú však nemusíme zvládnuť a cena môže byť pre nás privysoká.

Ak si vyberieme konkrétny živel, ktorý nás priťahuje, nemusí byť jediný dominantný, môžeme cítiť väčšiu spriaznenosť aj s ďalším živlom – oni sa navzájom nevylučujú, naopak, v prírode na seba pôsobia rôznym spôsobom. Dosiahnuť harmóniu so živlom znamená ho pochopiť a precítiť, dozvedieť sa o ňom čo najviac. Jeho vnímanie sa môže časom meniť ako sa meníme my.

Kým sa však rozhodneme, že si zvolíme konkrétny živel, ktorý bude definovať našu spirituálnu cestu, malo by byť samozrejmé, že nadviažeme kontakt so všetkými živlami a istý čas s nimi budeme pracovať. Aj keď určitý z nich bude nakoniec dominantný, treba byť stále v styku so všetkými živlami.

Ako sa spojiť so živlom? Urobte si voľný deň, vydajte sa do lesa, k rieke, potoku, niekam kde je čo najmenší vplyv mesta a čo najmenej známok ľudskej činnosti. Zoberte si so sebou dary – prírodné entity je treba osloviť s úctou. Darom môže byť zrno, šošovica, kukurica alebo iná požívatina, kúsok vlastnoručne upečeného chleba alebo koláča, tabak, kryštál, obľúbený predmet, drobné mince alebo pohár nápoja. Pri prvom kontakte, kedy sa symbolicky spájame so živlom je vhodné dať živlu niečo zo seba – napríklad prameň odstrihnutých vlasov alebo ústrižky nechtov a prijať niečo od neho priamo do seba (trocha lesnej hliny vás nezabije, ani hlt vody z horského prameňa, so vzduchom sa spojíte hlbokým nádychom a s ohňom tak, že necháte žiarivú energiu slnka preniknúť do celého tela).

Vyberte sa teda niekam do lesa, nájdite si horský potok alebo prameň, chvíľu pri ňom zotrvajte v meditácii a poproste vodu v svojom tele aby si spomenula na časy keď bola ešte čistá. Keď pocítite spojenie, nechajte aspekt vody prejsť celým svojím telom a naplniť ho. Potom vypite hlt vody z prameňa alebo potoka a dajte vode svoj dar. Môžete to urobiť aj inak – prechádzať sa v daždi a nechať dažďovú vodu aby z vás zmyla všetko staré a nepotrebné, umyť si tvár dažďovou vodou. Potom si nájdite čisté miesto a sadnite si na zem, precíťte jej povrch, chlad alebo teplo, skúste chvíľu meditovať a predstaviť si, že vy ste zemou, cítiť v sebe pohyb živočíchov, korene rastlín, tvrdé horniny a mäkkú hlinu. Počkáte si na spojenie, precítite ho a dáte Matke Zemi svoj dar. Potom zdvihnite tvár k Slnku, Ohňu, nášmu spirituálnemu otcovi a vnímajte teplo, ktoré z neho cítite. Precíťte ho čo najviac, nech vás naplní energia slnka. Dajte mu svoju obetinu a požiadajte ho o stálu podporu a pomoc. Nakoniec sa prihovorte vzduchu, zhlboka sa nadýchnite a nechajte vzduch prejsť celým vaším telom. Môžete si v meditácii predstaviť, že ste vzduchom, vetrom, môžete chvíľu vedome zhlboka dýchať a pritom precítiť ako do vás vniká nová energia, energia vzduchu a ako pri výdychu vychádza všetko škodlivé a nepotrebné. Nakoniec precíťte spojenie a dajte vzduchu dar, ktorý ste mu priniesli.

Spojenie so živlami je treba udržiavať. Každý z vás má iste svoje rituály, v ktorých zdraví entity s ktorými pracuje, svetové strany, živly, bohov, duchov prírody alebo iné sily. Zaraďte do svojej každodennej modlitby aj pozdrav živlom a precíťte pritom znovu spojenie, aby ste sa ubezpečili, že ste stále v kontakte. Skúste si niekedy zameditovať pri ohni, predstaviť si že ste ohňom, vzduchom, vodou, zemou. Ja im dávam každý deň aj malý darček – “pre istotu” 😀 .

15 thoughts on “Mágia živlov

 1. Ďakujem za tento článok, veľmi sa mi páči. Kedysi ma šamanizmus zaujímal, ale potom to zo mňa opadlo a ostalo to len na úrovni obdivovania 🙂 Ale mám dojem, že čosi takéto by prospelo každému človeku, tak…prečo nie. 🙂
  Teším sa na tie pokračovania.

  Like

 2. Vďaka za skvelý článoček 🙂 Myslím, že osveta musí byť, aby sme si uvedomili, že to všetko okolo nás vôbec nie je samozrejmé… naopak, aj taká sprcha či kúpeľ, čo spomínal Groover, je úžasným darom…

  Like

 3. … hlavne keď je vonku sychravo , 3-4 C a týždeň netečie teplá voda . A zrazu keď ju pustia …. to je zážitok , ktorý sa dá ťažko opísať… : )
  Ja osobne milujem , napr. zimné ráno keď vyjde slnko , vzduch vonia ešte mrazom , nohy “oziaba” ale tvár mi už ohrieva slnko . Vtedy jeho energiu dokážem doslova vdychovať alebo ak je horúci deň a ” vhupnem” do lesa , do jeho prítmia , započúvam sa do jeho zvukov, vdychujem vôňu stromov a tlejúceho lístia alebo si nechať padať dážť na tvár a cítiť jeho vôňu , to sú veci , ktoré vo mne vzbudzujú pocity akoby z pradávnej minulosti a dokážu ma vytrhnúť z reality a poslať niekde inde …..

  Like

 4. Vyborne ,som nesmierne rad, ze napisala. Pracujem dost casto so zivlami s predstavou o akej pises ,velmi mi vyhovuje tento kontakt .Naplna ma a pomaha .Je v nom cistota a kontakt na vsetko.

  Like

 5. Groover – voda je nosič informácií (preto po čistení z nás vychádza voda – čistia sa emócie a voda v našom tele tieto emócie uchováva, čiže ak sa pri čistení pohnú emočné bloky, vnímame to ako odchod vody – to mám tvrdo odskúšané po všetkých liečeniach, čisteniach a ezoterických akciách, niekedy si pripadám potom ako prietokový ohrievač tekutín :D), dá sa “naprogramovať”. Jednou z techník čistenia aury je aj čistenie prúdom vody, proste si pod sprchou predstavíš, že voda z teba zmýva aj všetky nežiadúce energie a emócie a funguje to. Preto sa po umytí cítime lepšie aj psychicky a preto väčšina náboženstiev a duchovných škôl pozná obrad umytia ako očistu. Môžeš do doplniť tým, že si po sprchovaní predstavíš, že zo sprchy vychádza zlaté svetlo, ktoré ťa celého postupne napĺňa.

  Like

 6. snakebite,

  zaujímal by ma Tvoj názor, prosím, na nasledovnú kombináciu : slnečné znamenie = ohnivé, mesiac vo vzdušnom znamení, ascendent vo vzdušnom znamení, najobľúbenejší živel = voda, najobľúbenejšia činnosť = všetko, čo je spojené s prírodou.
  No a mňa by zaujímal Tvoj názor na to, či má taký človek akoby predurčenie k šamanizmu, aj keď si to zatiaľ neuvedomuje ?

  Like

 7. Moonica, vôbec netuším, lebo astrológii sa vôbec nevenujem, ale vo všeobecnosti u prírodných národov platí, že adepta si buď vyberá šaman, ktorý v ňom rozozná vlohy alebo si ho vyberú duchovia a k spolupráci ho vyzvú sami (a ak odmieta, donútia ho nevyberavými spôsobmi). Človek, ktorého vyberú duchovia časti predtým žiadne mimoriadne schopnosti nemal, tie mu poskytne až jeho spojenec (odporúčam prečítať si knihy o šamanizme, je ich dosť, napr. knihu Svět šamanu a vnitřní vesmír od Holgersa Kalweita alebo Šamanismus a nejstarší techniky extáze – autor Mircea Eliade), tam sa dozvieš dosť. Nadácia pre výskum šamanizmu vyučuje tzv. “core shamanism” a učí techniky akými si môžu nájsť spojencov a vzdelávať sa. Nie každý má rovnaké vnemy (niekto je vizuálny typ, iný sluchový a podobne) a niektorí ľudia zo začiatku nevedia dešifrovať signály a informácie (ako napríklad ja – nie som vizuálny typ, nemám zážitky typu “filmu od Spielberga s efektami” a aj to je dôvodom prečo sa v poslednom čase odkláňam na cestu klasickej európskej mágie v kombinácii s východným systémom duchovného rozvoja a pohanskými technikami komunikácie s prírodnými bytosami a starými bohmi), takí si to musia odmakať (napríklad jeden z mojich známych nevidel a necítil na šamanske ceste tri roky nič, počula som o prípade teraz úspešného liečiteľa, myslím z Rakúska, ktorému to trvalo ešte dlhšie, to chce naozaj vytrvalosť vydržať tak dlho a cítiť sa ako slepý a hluchý v spoločnosti počujúcich a vidiacich). Ak chceš vedieť či máš na takúto prácu nadanie a vytrvalosť a odvahu, treba to vyskúšať, záleží aj na tom koľko máš rokov (napr. u žien v prírodných národoch súvisela iniciácia často s narodením prvého dieťaťa, ktoré spustilo alebo zlepšilo vnímanie). Alicia Hamm tvrdí, že najprv si treba niečo odžiť ak má človek radiť a pomáhať iným a je to logické – aj nadaná šestnásťročná šamanka nemôže radiť ženám pri pôrode alebo vo výchove detí, lebo nemá potrebnú životnú skúsenosť. Odporúčam ísť na kurz Zory Frešovej, tam budeš mať všetko podrobne vysvetlené a budeš môcť porovnať svoje skúsenosti so skúsenosťami iných a konzultovať s lektorkou prípadné pochybnosti. Mimochodom, vôbec sa nepovažujem za šamanku, to označenie patrí podľa mňa ľuďom, ktorí prešli dlhoročným výcvikom a majú vlastnú dlhšiu prax. Venujem sa tomu cca tri roky, čo je veľmi málo a ako typ, ktorý dostáva na ceste iba holé informácie bez ohňostroja sa (ako som už povedala) momentálne pohybujem vlastným smerom, používam tarot, kyvadlo, kryštály, nahrávky šamanského bubnovania, živlovú mágiu, kadidlá, kadidlá a cvičenia na naberanie energie a rozvoj vizualizácie a hlavne – snažím sa čo najviac byť medzi bytosťami prírody, a to by som odporúčala aj tebe – šamanizmus je štýl života, nie hobby, nie je to salónna záležitosť ale neustále sledovanie dejov v prírode v každom ročnom období a v každom počasí, pozdrav živlom, spojencom, zbieranie byliniek, vlastné modlitby v prírode, hľadanie miest sily kde sa dá dobre meditovať, sledovanie znamení, ktoré sú odpoveďou na tvoje otázky. Prajem veľa zábavy pri hľadaní vlastnej cesty, ja som ešte iba na samom začiatku a hlavne sa pri tom dobre bavím 🙂

  Like

 8. Ešte pár upozornení – nikdy nerob nič čo by ublížilo iným, a to ani s dobrým úmyslom – nemôžeš vedieť čo je pre iného človeka to správne, to nevie ani on sám. Do tejto kategórie patrí akákoľvek manipulácia, na to si dávaj pozor. A buď opatrná aké techniky používaš a hlavne akú máš ochranu – otvoriť niektoré brány môže byť nebezpečné, treba to mať poistené a nepúšťať sa do vecí, ktoré by si nemusela zvládnuť (týka sa hlavne komunikácie s inými entitami, liečenia a čistenia priestorov)!!!!!!!

  Like

 9. Dobrá cesta ako si zvýšiť citlivosť, nabrať energiu a získať ochranu je napríklad čchi kung, za sebou máš záštitu 7000 rokov starej školy, je to obrovská sila.

  Like

 10. joj k***** jak jarny kvet.. pravdepodobne ta tava nestudovala fyziku ked ma nazory ako staroveky egyptania o bohovy slnka , maaria to vobec ludia citate,ja som tu zabludil a nemozem sa prestat divit comu vsetkemu verite,potom ze kde ten svet speje ..

  Like

  • kazdy ma svoj nazor a kazdeho zaujima nieco ine.ty sa do toho pliest nemusis.ak si myslis ze ked clovek veri niecomu takemu ako je magia tak je blazon potom ty si co?boh?mudrc?tam kde speje svet to je len vdaka ludom ako si ty
   ludom co si o sebe myslia ze su mudry a uzasny a co ja viem co este.pritom su to vsetko len silne reci od slabochov!!
   prajem ti prijemny zvysok zivota

   Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.