Šamanskí sprievodcovia: Dikobraz

Dikobraz prináša obranu pri ohrození, ochranu a ponechávanie dostatočného priestoru pre iných.

Dikobraz patrí do rodiny hlodavcov. Je to podsaditý nočný bylinožravec. Má tlamu s tupým nosom, malé očká a malé okrúhle uši. Jeho nohy sú silné a jeho tlapky majú zahnuté pazúry, čo z neho robí pomalé, ale veľmi stabilné zviera. Jeho dva veľké predné hryzáky rastú počas celého jeho života. Najvýraznejšou črtou dikobraza sú jeho ostne na hlave a chrbáte, kým predná časť tela je pokrytá kožušinkou. Ostne majú od 5 do 20 cm. Sú to vlastne vlasy a keď ich dikobraz „vystrelí“, dorastú mu nové.

Dikobraz žije v lesoch v bútľavých kmeňoch a dierach. Vyzerá nemotorne, ale vynikajúco dokáže šplhať po stromoch. Živí sa kôrou stromov, mladými listami, vetvičkami a rastlinami. Miluje soľ a zožerie takmer všetko, čo má slanú chuť.

Má veľmi miernu povahu. Je vo všeobecnosti samotár, ktorý vyráža v noci na potulky a za stravou. Len v zime sa zhromažďuje s inými dikobrazmi, pretože spoločne lepšie dokážu prestáť studené mesiace. Dikobraz má veľmi slabý zrak, ale má vynikajúco vyvinutý sluch a čuch.

Keď sa dikobraz cíti ohrozený, naježí svoje ostne, stiahne čumáčik medzi labky a nastaví nepriateľovi zadok. Ak naňho zaútočia, zaženie sa chvostom na nepriateľa a vystreľuje naňho ostnaté štetiny. Kým potom zaskočený útočník odstraňuje ostne, získava dikobraz čas na únik. Jeho hlavnými nepriateľmi sú puma a rys, vlk, kojot a vodná kuna.

Dikobrazia medicína nesie so sebou tieto vlastnosti: čistotu, radosť, detinské nadšenie, rozhodnosť, dôveru, solidaritu, nočnú a obrannú mágiu, regeneráciu, potešenie z jednoduchých vecí, nezávislosť, vnútornú hodnotu, neskazenosť, pokoru, sebareflexiu, sebaobranu a ochranu, dobrodružného a zvedavého ducha, nevinnosť a sebestačnosť.

Správa, ktorú dikobraz prináša, môže byť ostrá a preniknúť pod kožu osoby, proti ktorej sa obracia. Ak máte ako svojho sprievodcu dikobraza, naučte sa skôr rozmýšľať a až potom hovoriť. Vy ste pred nepriateľmi chránení ale snažte sa nezráňať slovami iných. Ste oportunista, ktorý dokáže plne využiť daný okamih, ste citliví, vynaliezaví a kreatívni. Ak vás v minulosti niekto „bodol“, teraz nastal čas odpustiť mu, preniesť sa cez to a zabudnúť. Nebuďte príliš defenzívni – ste úžasní ľudia, len musíte dať ostatným šancu lepšie vás spoznať!

Ak vás sprevádza dikobraz, prepožičiava vám vysoký zmysel pre solidaritu, radosť a potešenie a dodáva vám detskú hravosť v každodenných činnostiach.

Najsilnejším obdobím dikobraza je jeseň.

Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

4 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Dikobraz

 1. Krásny článok ako vždy. Ja mám otázku. Kamarátka má ako šamanské zvieratko tigra, len nevieme nikde nájsť jeho charakteristiku. Kde by sme mali hľadať poradíte nám?

  Páči sa mi

 2. Pripájam sa k prosbe o tygra. a vlka. mne sa sniva s vela zvieratami. tyger je ale najhorsi.. sniva sa mi o nom, ze trha celu moju rodinu a ja sa snazim zachranit aspon najmladsiu sestru. Minule mi odtrhol jednu nohu. S vlkom sa mi sniva, ked sa s niekym rozidem. Vtedy sa mi sniva, ze ho pozorujem a on spieva. Alebo ho objimam. A medved je ladovy. Objavil sa v mojom sne prvykrat vcera. Lietala som. Zrazil ma na zem. ako spoznam, ze je to sprievodca a nie symbol?

  Páči sa mi

 3. Kracajuca,

  ja len viem, ako sa to rozpoznáva na šamanských putovkách. To, čo sa ti objaví trikrát, je tvoje silové zviera. Ale čo sa týka snívania… tam väčšinu beriem ako sumboly – pokiaľ ma zrovna v tom sne nezačne “dávať do poriadku” alebo učiť.

  Beriem na vedomie, že tiger a vlk chýbajú. Raz budú. Chce to len 48 hodín denne. 😦

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s