Vyrábame si gelovú sviečku

Aj tento návod je z internetu – žiaľ, nezapísala som si, odkiaľ… 

Sviečkový gél a knôt

Tieto veci dostanete kúpiť v predajniach špecializovaných na sviečky. S gélom narábajte podľa návodu na obale.

Nádobka

Môžete použiť akýkoľvek tvar nádobky – gél pri rozpúšťaní skvapalnie, takže ho skutočne môžete naliať do hocičoho. Gél nijako neublíži nádobke, a tak možnosti sú skutočne široké. Najlepšie sú však sklenené nádobky, aby vaši hostia mohli obdivovať dekoračné prvky, ktoré ste do gélu zaliali. Veľmi populárne sú poháre na šampanské – gél stačí prifarbiť do žlta a máte nádherné slávnostné sviečky!

Farba

Samotný gél je číry, ale vy si ho môžete prifarbiť podľa fantázie. Opäť sa pridŕžajte návodu na použitie gélu. Ak chcete vytvoriť viacfarebné sviečky, počkajte kým spodná vrstva stuhne a pridajte ďalšiu. Nádobu môžete rôzne nakláňať a vytvoriť tak zaujímavú mozaiku.

Dekoračné objekty

Do gélu môžete zaliať skutočne všetko.  Ak chcete, aby sa vaše sviečky blyšťali, pridajte trochu lesklých konfiet, čo vám zostali zo silvestrovskej zábavy. Aby vám neklesli úplne na dno, pridajte ich až vo chvíli, keď gél začne tuhnúť.

Niektoré objekty, ako napríklad umelé kvetiny, môžu v rozpustenom géle plávať. Tieto objekty ukotvite na dno nádobky, napríklad, lepidlom.

Môžete pridať aj arómu, aby ste zapojili všetky zmysly.

Prv, než niečo začnete zalievať do gélu, vyskúšajte si, ako reaguje na gél. Niektoré materialy nie sú stálofarebné, ich farba sa môže v géle rozpúšťať, čo vám môže pokaziť výsledok. Niektoré predmety spôsobujú, že sa vytvára veľa bublín. Ak vám bublinky vyhovujú, nie je to žiaden problem. Ak však potrebuje gél bez bublín, vyskúšajte nasledujúci trik. Predmet namočne do trošky gélu a počkajte, až sa vytváranie bublín zastaví. Až potom ho pridajte do nádobky, ktorú použijete na výrobu sviečky.

Ako presne ukotviť objekt

Zaveste predmet, ktorý chcete ponoriť do sviečky na špeciálne, miesto na nitku. Jeden koniec nitky prilepte na vonkajší okraj nádobky. Niť omotajte okolo predmetu (neuväzujte uzol!), napríklad mince pre šťastie, a jej druhý koniec opäť prilepte na vonkajší okraj nádobky. Nalejte gél a počkajte, kým začne tuhnúť. Uvoľnite jeden koniec nite a jemne zaň zatiahnite. Niť by mala vykĺznuť z gélu.

Iný spôsob je počkať, kým začne gél tuhnúť a potom vložiť dekoračný predmet. Pri tejto metóde je potrebné dokonalé načasovanie. Ak vložíte predmet priskoro, klesne vám až na dno. Ak bude gél už príliš tuhý, predmet sa vám vôbec nepodarí ponoriť, alebo vám zanechá nepekné stopy v géle. Každopádne nezúfajte! Gél môžete kedykoľvek opäť roztopiť a začať odznova.