Moqui – šamanské kamene

moqui-na-bielom.jpgAJ: Moqui Marbles, Mochi/Moki/Moqui balls, Navaho cherries, Indian marbles, Thunderballs, Shaman Stones, NJ: Moqui-Marbles, Eisenoolith, Adlerstein, Aetit, Erbsenerz, Ethit, Klapperstein, Indian colour pot, Partnersteine, Perlenerz, Schwetterstein

Moqui sú okrúhle až ufovité, svetlo- alebo tmavohnedé a ich povrch je matný alebo slabo lesklý. Kamene majú meno podľa Indiánov Moqui (číta sa „moki“), na území ktorých (USA) ich možno nájsť. Keďže veľká časť územia bola vyhlásená za národnú rezerváciu, ťažba kameňov sa tam už nemôže robiť a preto sú moqui dnes pomerne vzácne. Sú to „chudobnejší príbuzní“ slávnych Boji kameňov. Navyše ako všetky americké kamene sú opradené spústou marketingových mýtov (niektorých dosť slabomyseľných 😕 ) a preto nemôžem zaručiť, že informácie sú 100% spoľahlivé. Napríklad nie je pravda, že ich možno nájsť len v Amerike, tvrdia Nemci. Celkove majú Nemci menej mystický prístup a označujú moqui (o ktorých Američania tvrdia, že sú „tajuplného pôvodu“ a „živé kamene, ktoré vám ujdú, ak sa k nim nebudete správať pekne“) ako limonitové hrudky naplnené pieskom (prierez moqui je na obrázku nižšie vpravo). Sú usadené v navajských pieskovcových skalách a dážď a voda ich odtiaľ vyplavujú. Prírodné hrudky sú rôzne veľké – od veľkosti čerešní až po veľkosť futbalovej lopty.moqui-prierez.gif

Zvonku pozostávajú zo zmesi železa, mangánu, titánu a paládia, zvnútra je to piesok. Chemický vzorec ani presnejšie mineralogické dáta som nenašla. Tvrdosť podľa Mohsa je 5.0-6.0, hoci ktorýsi Američan spomína tvrdosť 7.5.

Moqui sú párové kamene, t.j. existuje „mužský“ a „ženský“ kameň – mužské kamene sú hrboľaté a majú často ufovitý tvar, ženské kamene majú zamatovejší povrch. Podľa zdrojov vykazujú mužské kamene pravotočivé energetické prúdy, kým ženské kamene vykazujú ľavotočivé energetické prúdenie. (Toto je nemecký zdroj; keby bol americký, tak ho sem vôbec nedávam.) Vieme to zistiť: vezmime jeden moqui do ľavej a druhý do pravej ruky a držme ich vo výške srdca pred sebou. Ak máme pár, cítime, ako sú oba lakte súčasne buď pritláčané alebo odtláčané od tela. Ak nemáme párik, potom sú oba lakte tlačené tým istým smerom, teda buď doprava alebo doľava.

Podobné zlepence vytvorené tým istým spôsobom len oveľa menšej veľkosti a s vyšším podielom železa boli nájdené na Marse. Prezývajú ich Marťanské čučoriedky („Martian blueberries“, ale aj Martian spherules), vyzerajú skutočne hodne podobne  a sú vraj „vedecký dôkaz toho, že na Marse bola voda.“

No, a teraz prichádza tá ťažká časť – zozbieranie informácií, ktoré nie sú celkom „uletené“. Ono sa to niekedy dosť ťažko zisťuje; niekedy aj totálne „uletené“ informácie sa nakoniec ukážu ako pravdivé…

Mystické vlastnosti: Moqui sa používali odpradávna pre šamanské rituály: na kontaktovanie zvieracích sprievodcov, totemov a spirituálnych sprievodcov a ako pomôcka pri prevteľovaní sa (shapeshifting; pri najlepšej vôli to neviem preložiť inak). Putovanie s moqui sprístupňuje minulé i budúce informácie, umožňuje ich zasadiť do širokého kontextu a konať v súlade s potrebami Zeme, nie zo zištných dôvodov.

Moqui stimulujú tok kundalíní (čchi). Šamanovi pomáhajú zladiť a vyrovnať energiu v jednotlivých čakrách, odstraňujú jej blokády, uzemňujú a ochraňujú a zlepšujú koncentráciu.

Škrípanie moqui o seba zvyšuje našu vnímavosť voči zvukom, ktoré ležia obvykle mimo nášho pásma vnímania.

Keď moqui dáte do miestnosti, začne ochraňovať a harmonizovať celý priestor. V ľuďoch podporujú pokoj, veselosť a vyrovnanosť a ochraňujú pred psychickým útokom alebo negatívnymi energiami. Chránia pred falošnými priateľmi, pred ohňom, povodňani a bleskom. Obyvateľov priestoru, ktorý chránia, obdarúvajú plodnosťou (v doslovnom i prenesenom význame), šťastím a životnou radosťou.

Moqui spájajú protiklady mužského a ženského v nás, vyrovnávajú jinovú a jangovú energiu, oslobodzujú našu prirodzenosť a dovolia jej rozvíjať sa. S ich pomocou získavame lepšie porozumenie pre to, kto sme a prečo takí sme. Moqui znižujú našu tendenciu zúrivou prácou odsúvať riešenie problémov na vedľajšiu koľaj a umožňujú nám presne naformulovať svoje priania a potreby a pustiť sa do ich realizácie.

Keď sa kameňom moqui skutočne venujete, pôsobia na vás nesmierne upokojujúco. Dokonca keď ich vezmete do dlaní, cítite, ako vám začínajú v rukách nadskakovať. Počas tohto poskakovania zaháňajú od vás všetko zlé a čistia vašu auru. Keď sa na ne sústredíte, začne sa váš krvný obeh nastavovať na frekvenciu moqui (je to smiešny pocit, lebo pulzujú rytmicky – raz jeden, raz druhý 😛 ), vaše myslenie sa vyjasní a vidíte veci akoby priezračne.

V podstate nás moqui učia nerobiť veci nasilu, ale brať ich, ako prichádzajú, a nestáť im v ceste. Preto sú výborné pre meditácie – jeden do každej ruky.

Numerologicky vraj vibrujú s číslom 4, ktoré je o budovaní štruktúr a poriadku. Zo znamení sa k nim priraďujú Baran, Býk a Váhy, niekedy aj Strelec.

Liečiace vlastnosti: Čistia, zlaďujú a vyvažujú energetické centrá (čakry) a meridiány, odstraňujú blokády, ochraňujú a zvyšujú túžbu po vyzdravení. Stimulujú tok kundalíní nahor chrbticou a urýchľujú liečenie. Potláčajú bolesť.

Pomáhajú pri problémoch so zaspávaním a zlepšujú kvalitu spánku. Zlepšujú absorbciu železa, krvotvorbu a prekrvenie, posilňujú svaly a kožu, žily a imunitný systém. Používajú sa pri úbytku kostnej hmoty a obnovujú organizmus na bunkovej úrovni.

Mužské kamene treba pokladať vždy na slabú alebo chorú časť tela, ženské kamene na opačnú časť tela. Len čo položíte druhý kameň a uzavriete tým energetický okruh, pocítite tok/pulzovanie energie. Ak máte len dva mužské alebo len dva ženské kamene, ten ťažší z nich sa pokladá na chorú časť tela a ten druhý na zdravú.

Pri dlhodobom nosení moqui sa hovorí, že príde k celkovému omladeniu buniek, tkaniva, kože a orgánov.

Použitie:

 • Mužské moqui majú pravotočivú energiu, ženské moqui majú ľavotočivú energiu.
 • Nosiť ich treba na tele a často ich treba brať do ruky – tým zosilňujeme ich energiu.
 • Zvyšujú účinnosť iných kameňov. Dokonca sa vraj pozorovalo, že iné kamene, ak sú dlhšie v kontakte s moqui, strácajú praskliny, rastú ďalej alebo získajú výraznejšiu farbu. (Toto posledné by mohlo byť: moje kamene sú vždy okolo moqui a viem, že len čo ich dostanem domov, väčšina z nich dostane intenzívnejšiu farbu.)
 • Možno ich magnetizovať a používať tak ako magnetizovaný hematit.
 • Moqui sa veľmi dobre kombinujú s „mimozemskými“ kameňmi ako tektity, meteority a vltavíny.

Starostlivosť:

 • Moqui nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Rady sú v spoločnosti iných kameňov a majú rady ranné slnko. Takisto niektorí nadšenci tvrdia, že milujú prechádzky na čerstvom vzduchu (teda: vy sa prechádzate, moqui sa nesú). Iní zas odporúčajú dávať ich tak často, ako to len ide, na mesačné svetlo alebo na zapadajúce slnko. A teraz značne ezoterický poznatok, ktorý nie je overený: vraj sa počas splnu pozícia moqui na okennej rímse mení („kameň ide na špacír“). Z celého tohto si možno vybrať jediné – nikto neodporúča dávať moqui na poludňajšie slnko. Vlastne ani neviem, prečo; farby stratiť nemôžu a sú zvonku dosť tvrdé, aby im to neškodilo, ale keďže mám len dva, nemám tendenciu experimentovať 😛 .
 • Moqui sa môžu čistiť kefkou na zuby a netreba ich vybíjať, pokiaľ máte párik. Ak nosíte so sebou len jeden kameň, je dobré dať ho na noc k druhému, aby sa obnovila ich energia.
 • Veľmi dôležité je nabíjanie kameňov na svetle alebo ľudským dotykom (hladkaním).

moqui-vela.jpg

42 thoughts on “Moqui – šamanské kamene

 1. Dobry vecer,chcela by som sa opytat,ako treba vybijat Moqui kamene a ako casto?

  Dnes som si objednala jeden parik,tak uz sa tesim,kedy dorazia 🙂 nastastie to bolo na ceskej stranke,lebo co som pozerala na nemeckych a americkych strankach,tak to by som sa nedoplatila.

  A je to pravda,ze pulzuju?Niekde som citala,ze to je ich “kamenne srdce” 🙂

  Páči sa mi

 2. Ally,

  z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že pulzujú. Najprv som myslela, že je to môj tep, čo cítim. Potom som to aj niekde čítala – a niekto s tým nesúhlasil. Tak som to išla skúsiť znova a zistila som, že pulzujú na striedačku – najprv jedna ruka, potom druhá. To nemôže byť tep, pretože ten pulzuje v oboch rukách rovnako.

  Páči sa mi

 3. Sveta,

  ja som zatiaľ moqui nepoužívala na nič konkrétne. Jednoducho ich mám a kedy-tedy si ich pri čakrovej meditácii beriem do rúk, aby som ich “dobila”. Ak aj na mňa nejako pôsobia, zatiaľ to nevnímam. Ale to je aj problém, pretože väčšinu kameňov mám v izbe, kde bývam aj spávam, takže asi by som ten vplyv ani nespozorovala 😛 .

  Viem len, že je rozdiel, ktorý kameň vezmem do ktorej ruky. Je to taký pocit “sem patrí” alebo “sem nepatrí”, a podľa toho ich mením. Dokonca keď kamarátka doniesla svoje moqui, tak mi urobili to isté – najprv som ich vzala nesprávne do rúk a až keď som ich preložila naopak, začali odrazu pulzovať a vyrovnávať energetický tok.

  Páči sa mi

 4. Sveta,

  Ja som vedela ze sa mam presne vyjadrit, tu co pisete som myslela Vy o kamenoch,ze ci je to pravda,zaujima ma samanstvo a putovanie, taktiez magicke kamene len ich je tu na mna moc 😦

  Páči sa mi

 5. Sveta,

  prakticky každý kameň je “šamanský”, pretože šamani sú svojím zameraním liečitelia. Viem, že kameňov je veľa, ale každý má svoj vlastný účel alebo kombináciu účelov. Šamanské putovanie netreba nutne spájať s kameňmi, hoci niektoré pri putovaní ochraňujú. Skúste vpravo hore vo vyhľadávacom okienku zadať “šaman” – malo by vám to vyhodiť všetky kamene s týmto účelom, o ktorých som doteraz písala.

  “Nekameňový” spôsob šamanského putovania môžete začať aj tvorbou osobného totemu (v časti Mágia; je tam i popísané, ako).

  Páči sa mi

 6. Mozu sa moqui kamene predavat aj nepravé?Bola som v jednom obchode a tam ich mali,tak som si ich chcela kupit ale pripadali mi ako nejake umelo vyrobene hlinene gulicky.Ale dost vyzerali ako moqui,tak preto by ma zaujimalo ci sa predavaju aj napodobneniny ak niekto vie.
  Dakujem…

  Páči sa mi

 7. Michaela,

  ešte som nepočula o tom, že by niekto predával nepravé moqui! Moqui majú pomerne pevný povrch, pri šamanských rituáloch sa rytmicky šťuká jedným kameňom o druhý, takže by nemali byť “hlinené”, t.j. nemali by byť mäkké, hoci niekedy sa predávajú s hlineným popraškom navrchu, ale povrch by mal byť tvrdý. Sú trochu hrboľaté, ale vcelku hladké, mne trochu pripomínajú svojím povrchom liatinu. Skúste nimi pošťukať jeden o druhý, mali by pekne cvakať. To by mohla byť dostatočná záruka pravosti 😛 … Alebo ak máte citlivé ruky, vložte si ich do každej dlane jeden a počkajte, či začnú pulzovať. Ak nie, skúste si ich prehodiť naopak (niekedy to treba urobiť) a potom by mali už naisto pulzovať, ak sú pravé!

  Páči sa mi

 8. ahojte,
  tieto kamene som nepoznala .pretoze sa mi zdali dost zvlastne jeden som si kupila, ano iba jeden. Ako mam narabat s tym jednym, je nutne ich pouzivat v pare? a co ak mam nespravny ,ten muzsky ? poradre

  Páči sa mi

 9. Evi,presne z tej stranky som si chcela objednat moqui 🙂 ..ale som nevedela ako,tak som potom nasla tu cermanovi.cz.A inac tie kamene tam maju,len v tej uvodnej stranke treba dat na boku Esotericky obchůdek a potom polodrahokami..
  🙂

  Páči sa mi

 10. ally,
  idem sa tam teda pozriet. Na tej stranke co som uviedla sa dobre kupuje, lebo kupujes presne to co je na obrazku, objednavala som si u nich uz 3x a vzdy poslu aj darcek a mas to tu za tyzden. Idem na tych cermanovych. cau

  Páči sa mi

 11. Ally,
  jasne, ved tam je ezotericky obchudek, ale predtym som si ho medzi jednotlivymi druhmi zvieratiek vobec nevsimla. 🙂 Su dost lacny, ani neviem ci som niekde videla take lacne kamienky. Ale mogui si radsej vyber na tej mojej stranke, oni sa zaoberaju len predajom kamenov a amozes si byt na 100% ista ze kupujes naozaj co aj chces.
  pekny den:-)

  Páči sa mi

 12. Kočky,

  tie moqui u Cermanových sú skutočne moqui, cena sem-cena tam. Aspoň podľa vyobrazenia.

  Kata, už som čítala o tom, že niektorí ľudia nosia len jeden moqui – že pôsobí ochranne a energetizujúco. Väčšinou sa síce predávajú v dvojiciach (aspoň som nevidela predávať ich po jednom), ale tak si myslím – prečo nie aj osamote? Možno ten jeden moqui bude treba častejšie nabíjať, ale nevidím dôvod, prečo by nemal pôsobiť aj sám!

  Páči sa mi

 13. Ja by som tiež mala jednu otázočku 🙂 pre tých,čo vlastnia moqui..
  Nosíte so sebou moqui alebo si ich nechávate doma?Preto sa pýtam,lebo moqui sa nepredávajú ako náhrdelníky a pod. (aspoň ja som to doteraz nevidela).

  Dalo by sa to nosiť aj v nejakej malej taštičke zavesenej na krku?Lebo keď mám moqui vo vrecku,tak to vyzerá akokeby som tam mala hrču 😐 aspoň iní mi to furt hovoria…

  Prajem všetkým pekný deň 🙂

  Páči sa mi

 14. 🙂 🙂
  Ally, tak moqui nosit vo vrecku, sa necudujem ze sa ta pytali ludia na hrcu. A na krku si to tiez neviem predstavit. Ja ich mam doma a neviem preco, ale dala som si ich do spalne a obcas si ich supnem pod vankus. Nosit ich na krku, ani si to neviem predstavit, ved su dost velke. Usmievam sa, lebo som si ich predstavila ako nausnice, alebo prsten. 🙂

  Páči sa mi

 15. Ally,

  z drôtu sa dá urobiť “klietka”, do ktorej vložíte kameň a môžete ho zavesiť na retiazku a nosiť na krku. Vyzerá to pekne a zaujímavo, najmä ak si k tomu prirobíte nejaký farebný “brmbolec” s dlhším chvostom (asi sa tomu hovorí strapec, ale nie som si istá). A do tohto brmbolca môžete ešte dať farebné korálky a flitre a máte šperk ako vyšitý!

  Alebo sa dá moqui obháčkovať a nosiť akoby v “sieťke” na krku.

  Páči sa mi

 16. Dobrý deň,
  objednala som si z adresy z Čiech, ktorú som tu našla okrem iného aj kamienky Moqui. Mám takúto zvláštnu skúsenosť s nimi – položila som si oba kamene pod vankúš na noc.Neviem prečo ma to napadlo. Zistila som že, vždy keď mám tieto kamene pod poduškou, nespím dobre. Inak v noci spávam dosť tvrdo, ale keď mám tieto kamene pod podhlavníkom, mám také zvláštne sny. Nepamätám si ich, iba keď sa zobudím, tak mám pocit akoby niečo bublalo z takých čiernych lávových kamenov. Niečo mi to chce naznačiť, ale neviem. Pokým mám tie kamene pod poduškou tak sa cez noc zobudím aj 4-5x. Inak sa mi to nestane. Ak ich mám v rukách alebo poblíž seba, tak cítim z nich takú veselú pulzujúcu energiu. Nik nemá podobné zážitky?

  Páči sa mi

 17. Larimar,

  moqui sa snažia vyvažovať energetické toky v tele a môže sa stať, že pri tom vyhrabú z podvedomia veci dávno zabudnuté (to bublanie v čiernej láve). To značí, že s vami pracujú. Skúste si dať k posteli papier a pero a zapisujte si, čo sa vám sníva – dostanete upozornenie na niečo, čo vás obmedzuje v doterajšom rozvoji.

  To silné pôsobenie moqui je preto, že ich máte bezprostredne pri hlave a aktivujú spomienky.

  Páči sa mi

 18. Dobrý deň,

  Vaša stránka ma nesmierne zaujala, myslím, že je jedna z najkvalitnejších v tejto problematike, s ktorými som sa za posledné obdobie stretla(ak nie najlepšia). Pracujem s minerálmi už pomerne dlho, ale inšpirovali ste ma novými druhmi….Chcem sa opýtať, ako by ste videli rozdiel v mystických vlastnostiach medzi moqui a boji??? A ešte otázočka, ak sa dlhodobo venujem šamanizmu, vímam to dobre ak sú pre mňa asi vhodnejšie moqui?

  Ďakujem a prajem veľa darov na Vašej ceste.

  Páči sa mi

 19. Lindajack,

  rozdiel medzi boji a moqui je ako rozdiel medzi boxerskou rukavicou a vankúšom. Jedno je “útočné” a druhé je “mäkké”, aj keď čiastočne sa ich vlastnosti prekrývajú. Boji sú kamene dosahovania vecí, moqui sú kamene vyrovnávania sa s vecami. Z bosoráckeho hľadiska sú boji ako element Oheň a moqui ako element Voda. Pre šamana sú vhodné aj jedny aj druhé – závisí od situácie, ktorú má vyriešiť. Ak potrebuje meniť energiu svojho “pacienta”, budú mu lepšie priebojné boji a ich vlastnosti. Ak potrebuje sám niekam ísť a zosúladiť sa s cudzorodou energiou, budú mu lepším sprievodcom moqui s ich kľudnejšou, absorbujúcou schopnosťou.

  Páči sa mi

 20. Lindajack,

  tuto majú krásne boji: http://www.exquisitecrystals.com/boji.shtml . Ja som moje kúpila na nemeckej stránke http://www.traumwerkstatt-andi-katalog.de/shop .

  Boji sa čistia len po povrchu kefkou (napríklad starou kefkou na zuby) a bez použitia vody, moqui sú popísané hore. Vybíjať boji netreba, keď máte pár – postarajú sa o to samy. Dobíjanie najlepšie na raňajšom slnku alebo na kryštálovom zhluku.

  Páči sa mi

 21. srdečne pozdravujem,

  tak aj mne sa stalo, že som si ich dala pod vankúš a mala som tak hrozné sny, že som sa zobudila s plačom a akoby som čelila nejakému strachu….vynorili sa mi spomienky z destva….už dávno zabudnuté…….a bolo mi niečo veľmi vyčítané cudzími ľuďmi…..rozmýšľala som nad tým a je možné, že si to vyčítam sama…..je to možné?

  ďakujem

  Páči sa mi

 22. Lindajack,

  keď sa moqui “priťahujú”, tečie medzi nimi energia od “plusu” do “mínusu”, keď sa odpudzujú, tečie medzi nimi oveľa slabšia energia, lebo sú buď “plusmi” alebo “mínusmi” k sebe – ale energia tečie v oboch prípadoch. Dá sa to využiť pri cielenom stimulovaní bodov na tele.

  K tým spomienkam z detstva: zrejme ide o nespracované traumy, ktoré kamene vyťahujú na povrch, aby ich vystavili vašej pozornosti.

  Páči sa mi

 23. Ahojte, prišli mi dnes Moqui, objednala som si 2 páry v rôznych veľkostiach. Väčší párik je krásny presne ako na fotografiách, ale tie menšie sa mi nezdajú. Netvrdím, že to nie sú Moqui, ale sú akési ošúchané. Povrch majú pieskovcový a padá z nich taký žltý prášok. Je to normálne?

  Páči sa mi

 24. Rozalka,

  je to v poriadku, aj ja mám moqui, ktoré prišli čistučké, a moqui, ktoré prišli zaprášené a farebne sú trochu svetlejšie. Je to možno tým, že niekedy pri predaji “stabilizujú” povrch kameňov. Ja som vyskúšala jedny aj druhé a vibráiu majú rovnakú.

  Páči sa mi

 25. Heli, ďakujem, ale ja som už tie menšie poslať späť. Čo už. Zatiaľ sa mi síce neozvali, ale dúfam, že prídu nové, mám tam ešte objednané iné kamienky, ktoré vtedy nemali na sklade, tak sa mi ospravedlnili, že pošlú neskôr. Skúšala som ich a vibrovali aj tie, ale bála som sa aby to nebolo len moje zbožné želanie.

  Páči sa mi

 26. Neviem ale tie kamene som si oblubil preto sa chcem opytat na zemi som nasiel kamen ktory podla vzhladu aspon trochu vyzera ako mužské moqui len je trochu čiernejšie ako zistím či to je moki

  Páči sa mi

 27. Ahojte. Vie mi niekto poradit? Hore sa pise, ze muzske moki dat na choru a slabu cast tela a zenske moki na opacnu cast tela.
  1. Znamena to, ze ich dat oproti sebe alebo je jedno kam dam zenske moki na opacnej strane tela?
  2. A maju ucinok aj ked ich nosim vo vrecku cize vo svojej aure, tak ako aj ine kamene krystaly?
  Dakujem pekne za reakcie.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s