Hlas a jeho vplyv na iných

Toto mám vybraté z L. E. Keyesovej a moje pozorovania to potvrdzujú: Náš hlas ovplyvňuje iných ľudí. Ten, kto hovorí bojovne, agresívne, doskakovačne a nevľúdne, privoláva si od druhých nepriateľstvo. Ten, kto hovorí z pozície slabosti, priťahuje na seba (vy)zneužívanie a nekonečné problémy. Človek, ktorý hovorí uvážlivo a z pozície rešpektu voči druhým, od nich dostane podobnú reakciu. Teda ako hovoríme, tak ovplyvňujeme iných.

V NLP je to jedno zo zásadných pravidiel a znie: “Význam tvojej komunikácie je reakcia, ktorú dostávaš.” Inými slovami – ak ľudia reagujú na teba nepatrične, robíš niekde chybu a mal by si niečo zmeniť, aby sa zmenila ich reakcia na teba. Jednoducho je to zaväzbené a východiskový bod je vždy u nás.

A ešte jedno pozorovanie: kedysi ma večer v autobuse obťažoval nejaký cucák. Strašne ma to štvalo a nakoniec som si povedala, že mu jednu fúknem, aj keby to malo byť to posledné, čo ešte urobím. Ako som sa s týmto rozhodnutím k nemu obrátila, chlapec sa zľakol a odliezol na opačný koniec autobusu a dal pokoj. Nemusela som udrieť, pretože v mojej tvári bolo vpísané, že to urobím. V tvári máme vpísané, ako sa v danom okamihu cítime, a prostredie na to reaguje – nie na skutočnú hrozbu, ale na to, čo si myslíme, že by sme mohli urobiť.

A preto už viem, prečo prvá vec, ktorú sa bosorky učia, je “deraviť niekoho pohľadom”…

3 thoughts on “Hlas a jeho vplyv na iných

  1. ….raz som sa zoznámila s jedným chalanom a povedal mi, že sa môj hlas veľmi dobre počúva a o taký mesiac na to, keď sme sa stretli znovu, bol už neskorý večer a všade tma, sme sa stretli zas a v partii ma spoznal podľa hlasu 🙂 neviem čo je na ňom zvláštne alebo zaujímavé…v telefóne ma nerozoznávajú od sestry, tak niekedy sa sústredím na jej hlas ale nepočujem nič zvláštne…. no ale chcela som povedať, že zjavne môj hlas na ľudí pôsobí dobre čo ma teší 🙂

    Like

  2. Mám skúsenosti že toto funguje aj pri písomnej forme.Ak text píšeme s tým že sa chceme ospravedlniť, niečo ľutujeme alebo sme (“podradená” forma) dotyčný na nás ľahko vyletí a je v “psychickej výhode”.Ale ak sa začnem správať dominantne ja, nech je v akomkoľvek práve budem ho mat pod kontrolu.. Len toľko som chcel.

    Like

  3. dnes som so svojim tenkym hlaskom 🙂 opisala u lekara svoj zdravotny problem a ten ma znosil pod ciernu zem, cestou domou som rozmyslala, ze cim so ho tak vytocila, ze sa na mne vyvrsil – ved som bola slusna a uctiva, teraz po precitani tohto clanku som to pochopila. Nech sa na mna tesi buduci tyzden, ked pridem na kontrolu!!!!!

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.