Marec plný šťastia: Prevezmi zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk

“Prestaň obviňovať iných ľudí, svojich rodičov, osud či čokoľvek iné za to, ako tvoj život prebiehal doteraz a ako to v ňom práve vyzerá. Rozhodni sa pre spoluutváranie miesto toho, aby si sa videl ako obeť ľudí a okolností. S každým odsúdením zo seba vyrábaš obeť iných.” — Robert Betz

Od detstva do nás vštepujú, že iní majú moc nad naším životom… a spočiatku je to aj pravda – ako deti potrebujeme láskyplnú, ochraňujúcu rodinu, aby sme sa vôbec dožili stavu istej samostatnosti. Ale potom si presvedčenie, že naše šťastie závisí od iných, berieme so sebou aj ďalej a celú našu moc odovzdávame kultúre prostredia (kto nás “berie”, čo povedia, ak…), kultúre moci (systém rozhodol a my sa musíme prispôsobiť a dodržiavať jeho zásady a hodnoty; platí to aj o organizovanej spiritualite) a vplyvu tých, čo nám chcú niečo predávať (pretože žena nemôže byť dobrá matka, pokiaľ má zrohovatenú pokožku na pätách). A keď už máme toho nátlaku priveľa, často sa bezmyšlienkovito vrháme do opozície (nedávne “boje” pre a proti vakcinácii), len aby sme uvoľnili emocionálny pretlak.

Môžeme však aj inak. Môžeme prevziať zodpovednosť za seba a svoje prežívanie (“život”) do vlastných rúk.

Ale ak sa tak rozhodneme, nebude to celkom hladká a pohodová cestička… Budeme sa totiž potrebovať pozrieť na to, kto sme – a to obsahuje nielen naše žiarivé klady a talenty, ale aj naše nedostatky, nevhodné presvedčenia a zlyhania – náš “tieň”.

Bez tohto budeme vždy podliehať vláde iných, pretože človek, ktorý nevie, kto vlastne je, nemôže začať hájiť svoj záujem. 🙂

Takže všetko začína a končí u nás. Kto sme? Čo je pre nás cenné? Je to skutočne prianie našej duše, alebo je to len vovychovávaná predstava, že “takto by mal vyzerať úspešný/šťastný človek?” Ak toto druhé: čí hlas to hovorí? Hlas matky, otca, kamarátov? A len čo identifikujeme tento hlas, okamžite skúmame, nakoľko to fungovalo v živote osoby, čo to hovorí… a rozhodujeme sa, či sa tým mienime riadiť aj naďalej, či naostro alebo na skúšku a aký výsledok si od tejto skúšky sľubujeme.

Všetko toto je obsahom knižky Návrat k sebe na TURBO a kurzu TURBO, s mnohými užitočnými cvičeniami a návodom, ako rozmýšľať o svojom živote, aby nás napĺňal spokojnosťou.

Poznámky k práci s tieňom nájdete medzi brožúrkami Mastermindov.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s