O smútku, strachu a úzkosti

Dnes šlapeme výnimočne v reálnom čase a prenášam si sem moje včerajšie odpovede na otázky v jednej fejsbúkovej skupine, pretože si myslím, že sú to možno dobré témy do diskusie aj tu…

Začalo to tým, že akýsi chlapec položil otázku, čo s emočným zaťažením a smútkom v duši, ako sa toho zbaviť a získať opäť kľud a rovnováhu. Bolo tam mnoho odpovedí, veľa aj kvalitných, no a ja som tiež prispela mojou “troškou do mlyna” (ktorá bola – ako aj inak – siahodlhá 😛 ):

Smútok je prejav vnútornej nepohody alebo potlačenej a neodžitej traumy: najčastejšie sa dostavuje, keď si sami niečo neumožňujeme cítiť alebo keď cítime niečo, čo by sme podľa výchovy cítiť “nemali”, a keď sa kŕčovito upíname na niečo, čo je nenávratne preč alebo sa nedá dosiahnuť (sprievodný prejav pocitu vlastnej bezmocnosti a nedôležitosti). V mnohých prípadoch je smútok aj “salónnejšia verzia” strachu, hlavne u mužov, kde výchova a spoločnosť učí “nebáť sa ničoho”. Toľko teória.

A teraz “prax”: Smútok je vibrácia ako čokoľvek iné. NÍZKA vibrácia. Ak ho cítime často alebo už dlhú dobu, tak sa z neho možno stal aj návyk “reagovať na všetko, čo sa mi nehodí, smútkom”. A v tom sa skrýva aj cesta von: 1. Zistím, čo sú tie veci, čo vo mne vyvolávajú smútok, a ako ich viem zmeniť. 2. Naučím sa vedome prelaďovať svoju vibráciu na niečo pozitívnejšie – napríklad keď pocítim smútok, tak si spomeniem na niečo, čo ma vytešilo. Môžem si ten pocit ukotviť niekde na tele a zakaždým, keď sa dostaví smútok, tak sa daného miesta dotknem a vyvolám si vibráciu vytešenia. 3. Začnem si písať “denník radosti”, kde si každý deň napíšem aspoň tri veci, čo ma skutočne potešili a kde som sa cítil v pohode. A keď ma prikvačí nepohoda, otvorím si ho, prečítam si a cielene si vyvolám spomienky na tie radostné udalosti.

Trvá tak mesiac, než si podvedomie zvykne, že starý návyk sa nahrádza novým.

ALE: Smútok môže mať aj fyziologickú príčinu, napr. nedostatok serotonínu. Bolo by dobré preskúmať u lekára, či to nie je tým. Alebo začať papať banány. 🙂 Vraj to nejako pomáha. (Mne nepomohlo. 🙂 )

A na to prišla nová otázka, tentokrát od nejakej dievčiny:

Helar Sun Belangelo prosím vás a co úzkosť, strach, panika?

Tu už som išla po hodne tenkom ľade 😉 :

S úzkosťou a panikou mám podstatne menej skúseností než so smútkom, ale prídu mi ako prejav “nevyhovujem, som menšia a slabšia ako okolitý svet, neviem si uhrať svoje”. (Ja si svoje uhrať viem – keď to nejde po dobrom, nazúrim sa do besnoty a idem cez mŕtvoly vrátane mojej vlastnej 😉 .) Beriem to, ako že máme veľmi malú zónu komfortu (https://youtu.be/30niuy9RSp0 ) a strach, panika a úzkosť sú náš telesný strážca, ktorý nám bráni opúšťať ju, pretože “tam vonku sa strieľa a to bolí”.

V takomto prípade mi príde najjednoduchšie začať svoju zónu komfortu pomaličky, drobnými krôčikmi rozširovať – urobiť niečo drobné a bezvýznamné, na čo si inak netrúfame a kde nám je fuk, ako to dopadne. A zajtra zasa a tak ďalej, až si trúfneme na významnejšie veci. Ale vždy drobné kroky, lebo inak len posilníme našu úzkosť.

Otváram diskusiu. A smejem sa do pästičky, pretože na dnešok som nemala naplánovaný nijaký článok a život to vyriešil miesto mňa. 🙂

5 thoughts on “O smútku, strachu a úzkosti

 1. v pondelok som položila otázku mojej spriaznenej duši: z čoho teda plynú všetky tie pochybnosti? Odpoveď bola: lebo nie si hlúpa.

  Keď vychádzam so skúseností čo mám, z toho čo mám napozerané z okolia, vidím scenáre ako sa život uberá, ako sa dokáže zvrtnúť, ako sa niečo nepodarí, aké následky to môže mať. Je akosi ľahšie vidieť tie horšie stránky. Budúcnosť, ktorá vyvoláva obavy, úzkosti je nejasná a myseľ, ona chúďatko nevie, čo bude. Tak len niečo zo scenárov, ktoré pozná.
  A čo keď to nezvládnem, a čo keď sa to pokazí .. a čo..

  Lenže, mnohí to zvládli, aj ja som to mnoho krát zvládla. Bolo to na hrane, obili sa kolená ale som tu. Takže áno. Nie som hlúpa.

  a smútok? smútok je generovaný minulosťou, stratou. Na smútok je výborné vysmútiť sa. Pripustiť si, presiaknúť a nechať odísť. Odpustiť – od – pustiť.
  Smútok je bezmocnosť. NO a? nad všetkým moc nemám, to by bolo moc.

  a keďže sa mi podarilo po dvoch dňoch prihlásiť do účtu, dodám ešte.. stačí jediný svetlý okamih a všetko sa vie, ako v rozprávke, na dobré obrátiť

  Hela, ďakujem ti.

  Liked by 3 people

 2. Tak, ako uz Sun popisala, uzkost a panicke ataky casto vidim u ludi, ktori sa boja ist s vlastnou kozou na trh, nevyhovuju pred sebou a inymi, riadia sa tym, co povedia druhi a tym, aby ti druhi povedali len dobre, su k sebe velmi sebakriticki…
  Potlacanie emocii, ktore nepatria do rebricka oblubenych, pred svetom ale aj pred sebou. Strach, ze to nedam a kedze uzkost a panicke ataky prichadzaju casto necakane, nekontrolovane, telo sa akoby snazi vypustit nahromadenu paru aj cez silne pocity ako bolest na hrudniku, pocit nedostatku vzduchu, potenie, hrca v krku, tras tela, hyperventilacia (mozno ochrana – vydychavam vsetko von?), niekedy az krce tela a nasledne bezvedomie.
  Pocity a stavy, ktore sa uz nedaju prehliadnut a potlacit.

  Liked by 2 people

 3. Panické ataky spúšťajú konkrétne situácie, alebo reakcie človeka na niekoho/niečo. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že zvládnuť sa mi dali iba keď som si v tej chvíli ľahla/sadla, zavrela oči a vedome som nerozvíjala myšlienky v hlave, iba som pozorovala svoj dych a tú paniku v mojom tele- búšenie srdca, zvieranie v krku, v žalúdku, tras, slabosť ….po chvíli to zmizlo, tak ako sa to objavilo. Nikdy som nepátrala po príčine týchto stavov, ani som sa neliečila, jednoducho sa časom prestali vracať. Možno som vedomím prístupom, ktorý priamo ovplyvňuje chémiu v tele, tieto situácie zvládla a práve táto skúsenosť prepísala môj výrobný program 🌞.

  Liked by 2 people

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s