Kontrola emócií

Pred  pár dňami som si čítala  v knižke The Language od Letting Go od  Melody Beattieovej. Našla  som tam krásnu pasáž k akceptovaniu bezmocnosti a povedala som si, že to je také  dokonalé, že si to prenesiem sem:

Odkedy som bola dieťa, bola som v sústavnom boji s jednou svojou dôležitou emocionálnou časťou – svojimi pocitmi. Sústavne som sa snažila ich buď ignorovať, potlačiť alebo vytesniť. Snažila  som sa vyvolať si neprirodzené pocity alebo sa zbaviť tých, ktoré som mala.

Popierala som, že som nahnevaná, keď som zúrila. Vravela som si, že niečo so mnou nie je v poriadku, keď  sa hnevám – v prípadoch, kedy hnev bol  rozumnou a logickou odpoveďou na situáciu.

Hovorila som si, že ma niečo nebolí, hoci ma bolelo ako fras. Rozprávala  som si príbehy ako “ten  človek mi nemienil ublížiť” alebo “nevedel urobiť nič lepšie” alebo “potrebujem vynaložiť viac porozumenia”. Problém bol v tom, že už som vynakladala aj tak priveľa porozumenia voči  nemu, ale primálo ohľaduplnosti  a porozumenia  voči mne samej.

A  nebola som na  vojnovej  nohe len s tými veľkými  pocitmi; bojovala som s celým emocionálnym aspektom seba samej. Snažila  som sa nasadiť    spirituálnu  energiu,  mentálnu  energiu  a  dokonca aj fyzickú námahu, aby som necítila to, čo som  potrebovala cítiť, aby som bola zdravá a živá.

V svojich pokusoch kontrolovať svoje emócie  som nemala úspech. Emocionálna kontrola bola pre mňa mechanizmus  prežitia. Vďačím jej za roky, kedy  mi pomáhala dostať sa cez situácie  len preto, že som nemala nijaký  iný spôsob reagovania. Ale naučila  som sa lepšiu možnosť  – akceptovať svoje pocity.

Sme stvorení tak, aby sme cítili. Súčasťou nášho zblbnutého programovania je snažiť sa to poprieť alebo zmeniť. Súčasťou nášho vyhojenia je zas naučiť sa plynúť s tokom  toho, čo cítime a čo sa nám naše pocity snažia povedať.

Sme zodpovední  za naše  správanie, ale nemusíme držať svoje pocity pod kontrolou. Môžeme ich umožniť. Môžeme sa naučiť prijímať, zažívať a vychutnať si tú  emocionálnu časť z nás – cítiť ju.

A článok končí afirmáciou:

“Dnes sa  prestanem snažiť kontrolovať  a ovládať svoje  emócie. Miesto  toho dám voľnosť a silu svojej emocionálnej časti.”

One thought on “Kontrola emócií

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s