Ako som pozitívnym myslením bojovala s príkoriami

Niekedy nám tá ezoterika dobre popletie hlavu… Napríklad také pozitívne myslenie. Kto so mnou už chvíľu idete, viete, ako nekonečne ma vytáčajú tie večné príkoria, ktoré mi život stavia do cesty… Cieľ na dosah – a odrazu sa dostaví príkorie a cieľ je úplne mimo dosahu. Pomaly na dennej báze. 😕

Nevedela som, čo s tým. Istotne, sama som extrémne nízka, ťažká a viskózna energia. Ale môže toto zapríčiňovať všetky tie príkoria? To si smiem akože stanovovať len nízke ciele?

Istotne, moje ciele môžu byť nevyladené na priania mojej duše. Tak sa ideme so svojou dušičkou zladiť. Pýtame sa Helenky, čo by si priala. Povie, nabehneme, veci sa daria jedna  radosť – až kým nepríde najbližšie príkorie.

Istotne, môžem byť vibračne nevyladená na to, čo si prajem. Takže ideme sa vibračne vyladiť. Od januára frčím na meditácii, ktorá zásobuje môj organizmus endorfínmi, serotonínom a všeobjímajúcou láskou. A len čo sa ozve vydavateľ, že by aj mal záujem moju knižku vydať, čo nastane? Vidím, že sa už chytáte 😛 – vypukne korona.

Už som to vzdala. Už som proste nevedela, ako ďalej. Vyčistila som programy z minulých generácií, zo svojho vlastného života, nechala som sa zhypnotizovať a na zrkadle mám popísaný zoznam pozitívnych afirmácií, že sa už cez ne ani nevidím. (Teda, nie že by to bolo na závadu. 😉 )

Až kým som včera (reálne včera) bola na ďalšej prednáške profesora Rao na tému Čo je lepšie ako pozitívne myslenie? Nie že by ma to zaujímalo. Už chvíľku mám pocit, že do tohto kurzu som sa nakýbliť nemusela – že sa tam nedozvedám nič nové.

A potom Srikumar Rao spustí a vám sa otvárajú oči… Čo také povedal? Nuž, že pozitívne myslenie je vynikajúce, ale existuje niečo ešte lepšie. To neznamená,  že by pozitívne myslenie bolo nesprávne – len nie je také účinné ako čosi iné:

“Už samotné označenie “pozitívne myslenie” v sebe obsahuje predpoklad, že existuje niečo negatívne a vy to prekonávate.”

Je to, ako keby ste celú váhu naložili  na jednu stranu hojdačky – moc z toho hojdania asi mať nebudete. 😉

Predstavte si napríklad takú myš v bludisku, ktorá si potrebuje zakaždým sadnúť a znova sa nabiť pozitívnou energiou zakaždým, keď narazí na tupík (ak to slovo už nepoznáte, tak keď som bola decko, označovalo “slepú uličku”). Alebo si musí večne opakovať, že temné dni sa premenia na svetlo, len čo nájde syr, a že zlé zážitky tupíkov sa premenia na dobré veci ako porozumenie a poznanie… no, moc by sa nenažrala.

To ma rozchechtalo (a konečne som pochopila, prečo som celý život štíhla 😀 ). A spomenula som si na knižku, čo som čítala pred nejakými 20 rokmi a ktorá popisovala situácie života očami myši. Volala sa Who moved my cheese?, teda Kto presunul môj syr?, a myši v nej nariekali, že im niekto presunul syr, a cítili sa ako obeť jedného obrovského príkoria.

🙂

Nuž, našťastie myši v reáli myslia lepšie ako myši v knižkách a príkladoch profesora Rao. 🙂 Ich stratégia je lepšia ako pozitívne myslenie.

Profesor Rao pokračuje: Pred pár desiatkami rokov mala firma IBM počítač, ktorý sa volal Deep Blue (vlastne Deeper Blue), ktorý hral partičku šachu so svetovým majstrom Kasparovom. Kasparov v tom čase platil za najlepšieho hráča šachu všetkých čias. Jeho protivníci, keď si mali oproti nemu sadnúť, tak sa  triasli od strachu. Báli sa ho. Nechali sa zastrašiť. Deep Blue sa zastrašiť nenechal – nevedel nič o obrovskosti Kasparovovho talentu. Keď urobil chybu, jednoducho prekalkuloval partiu a hľadal najlepší možný ďalší ťah… a ďalší… a ďalší… a to tak dôsledne, že Kasparovova neschopnosť zastrašiť Deep Blue vystrašila Kasparova, až začal robiť chyby. 😀

Takže východisko je 1. nenálepkovať si situáciu ako “dobrú” alebo “zlú” (vtedy sa nepotrebujeme utiekať k “pozitívnemu mysleniu”), ale ju 2. vziať ako fakt života a celú svoju energiu miesto preciťovania a zavzdušňovania sa vraziť do toho, čo môžem v tomto okamihu urobiť ako najbližší krok.

“Kedykoľvek musíte čeliť príkoriu, vezmite ho na vedomie, uznajte, že je tam – a potom prestaňte o ňom premýšľať. Miesto toho neochvejne a dôsledne myslite na to, čo v tejto situácii potrebujete urobiť  – čo vás dostane z tejto situácie. A svoju emocionálnu energiu vkladajte do riešenia.”

🙂 Okej. Späť na štart. A v duchu pozitívneho myslenia 😉 s komentárom “už v tom mám takú prax, že to pôjde ľahko”. 😉

Tak, už teraz sa kurz vyplatil. Síce som zasa dostala nakladačku, ale v duchu pozitívneho myslenia 😉 si môžem povedať “tú som dostala už toľkokrát,  že s ňou viem medzičasom zaobchádzať a nenaštrbí moju sebaúctu”.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s