O Nemožných Úlohách

Pred časom sa na Twitteri preliala séria postrehov M. Molly Backesovej (nech už je to ktokoľvek) k depresii a prídu mi také výstižné, že dnes sa ideme deprimovať 😉 :

V reklamách o depresii sa vždy hovorí o smútku, ale nikdy nespomínajú zákerný symptóm, ktorý každý, kto má depresiu, pozná tak dôverne: Nemožná Úloha.

Nemožná Úloha môže byť čokoľvek: ísť do banky, vybrať si lieky z lekárne, pozrieť si maily či zaplatiť účet. Pri pohľade zvonka ich náhla nemožnosť nedáva nijaký zmysel.

Nemožná Úloha je len zriedka ťažká. Je to niečo, čo ste robili už miliónkrát. Preto prizerajúci sa nedokážu pochopiť a nemajú súcit. “Prečo sa proste nezdvihneš a neurobíš to?” “Trvalo by to 20 minút a mal by si to za sebou.”

MY VIEME.

Ak sa potýkate s Nemožnou Úlohou, tak tieto monológy už vo vašej hlave dávno bežia. A navyše sa pravdepodobne ozýva ešte nápomocnejší hlas, ktorý vám pripomína, čo za absolútny lúzer ste, že nedokážete nič urobiť s touto jedinou drobnou vecičkou…

A iná úžasná vec ohľadne Nemožnej Úlohy je to, že nás mení. Niekedy potrebujeme niekomu zavolať, ale možno sa tomu vyhneme, ak mu napíšeme mail. Inokedy je problém mailovať. A keď už si myslíme, že sme to zachytili, odrazu nedokážeme poumývať riad.

Ak v súčasnosti máte v živote jednu alebo viac Nemožných Úloh, buďte k sebe láskaví. Nie ste absolútny lúzer; depresia je len náramná svička. Nemožné Úlohy sú obvykle také blbosti, že je zahanbujúce požiadať o pomoc, ale ľudia, ktorým na vás záleží, by vám pomôcť vedeli.

A ak máte niekoho s depresiou v svojom okolí, spýtajte sa ho, čo sú momentálne jeho Nemožné Úlohy, a pošpekulujte, ako by ste mu vedeli pomôcť – bez odsudzovania.

Ale ak sa potýkate s Nemožnými Úlohami sami, má to aj jednu dobrú stránku – ste ohľaduplnejší a máte viac pochopenia pre iných ľudí, pretože viete, aké to je. Viete. Trik spočíva v tom, aby ste dokázali nasmerovať tú ohľaduplnosť a pochopenie aj smerom k sebe.

 

Hodne som z toho pochopila… Moje depresie sa už len zriedkavo prejavujú ako smútok. S tým už viem vykývať a myslela som si, že som z toho viac-menej vonku.

A potom príde tento postreh a ja si uvedomím, že môj život je jedna obrovská Nemožná Úloha… Ako je to s vami? Dáva to niečo aj vám?

2 thoughts on “O Nemožných Úlohách

  1. poznám to veľmi dobre – nedokážem (presnejšie neurobím to, ale určite by som to dokázal, keby som naozaj chcel 😀 ) zavolať klientovi, niekomu z rodiny, prečítať správu a odpovedať na ňu, ísť behať alebo cvičiť.
    Našťastie sa už mám rád a ak nejde o život, posuniem to na neskôr a ak je to dôležité, príde na to rad a urobím to. Akceptujem, že keď mám málo energie, potrebujem ju najprv nabrať, napríklad aj spánkom.
    A čo neurobím, nebolo dôležité 😀

    Liked by 1 person

  2. Nepoznám taký stav a som rada, že to tak podrobne popisuješ. Od teba to beriem ako fakt. Moje vovychovávané netolerovanie nemohúcnosti mi dlho nahováralo, že tí ľudia sa iba vyhovárajú, alebo že im je v živote tak dobre, že nemajú nič iné na práci, len nezmyselne rozoberať svoje duševné stavy, aby boli zaujímaví. Moja hranica tolerantnosti voči nemohúcim ľuďom (nie len depresívnym) sa výrazne posunula odkedy som začala na sebe pracovať najprv v projekte Rok pre seba a stále som neskončila 😉

    Liked by 1 person

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s