Nemôžeš sa od iných učiť, keď sa s nimi porovnávaš

Toto som našla na stránke pre autorov, ale platí to rovnako dobre pre čokoľvek iné, pretože to vystihuje ten mechanzimus za porovnávaním sa:

Nemôžeš sa od iných učiť, keď sa s nimi porovnávaš

Trpkosť, žiarlivosť a závisť “vypína” tie časti tvojho mozgu, ktoré by boli inak otvorené, pozorujúce a prijímajúce. Ak napríklad nejakému autorovi závidíš jeho vnútornú disciplínu sadnúť si a písať od rána do večera, je vyššia pravdepodobnosť, že sa ho budeš vypytovať, ako to robí, a znižuje sa pravdepodobnosť, že to urobíš aj ty.

Keď narazíme na slabý vzor a začneme sa s ním porovnávať, spadneme do tendencie poukazovať na to, akí sme my dobrí a on zlý – čo nijako nezlepšuje naše zručnosti/schopnosti.

Ak, naopak, natrafíme na silný zdroj, budeme sa snažiť opičiť po ňom – budeme ho napodobňovať čo do štýlu a formy, ale nikdy ho nedokážeme napodobniť čo do myšlienok a obsahu – pretože nie sme on, ale sme samostatná jednotka s iným myslením.

Čiže to, že sa s niekým porovnávame, nám bráni stať sa tým najlepším, čo by sme dokázali byť, pretože sa budeme sústreďovať na veci, ktoré fungujú jemu, nie nám…

Keď sa tak silno sústreďuješ na to, čo sa podarilo/darí niekomu inému, či už pri písaní, cestovaní alebo všeobecne, je ľahké zastagnovať vo vlastnom živote. Pretože celú svoju pozornosť sústreďuješ na pokrok a výsledky niekoho iného, ani nespozoruješ, ako sa tvoj vlastný život pribrzďuje, až nakoniec zostane celkom stáť.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s