Prasiatka

Nedávno som na fejsbúku zahliadla nechutný, hrozný obrázok – aranžmán bufetového stola (zo svadby alebo inej oslavy). Rovnako ako mnou, aj ostatnými otriasol a hemžilo sa to komentármi ako “toto príšerne neuhádli”, “to je strašné”, “nechutné” a podobne. Ja som nenapísala nič (lebo už nebolo čo dodať) a len som dala ten nazúrený emotikon, ktorý zo zásady nedávam, pretože čo mám čo ventilovať svoje emócie na verejnosti… A potom mi pohľad padol na jeden z komentárov – i bola som doma.

Tu je ten obrázok:

A tu je ten komentár:

Kým niekto postol hororový obrázok a ľudia sa vyjadrovali k tomu obrázku, táto dáma (lebo to bola dáma) sa vyjadrila k osobe toho, čo to zverejnil, i k osobám všetkých ostatných a celému nevegánskemu zvyšku sveta…

Čo ma na tom štve? Normálne by som povedala “ľudská blbosť”, ale pozrime sa na to, prečo vôbec púšťame z úst podobné komentáre: stojí za tým potreba “mať navrch”, predviesť sa ako “ten lepší”. A túto potrebu máme vtedy, ak sa necítime ako “ten lepší” a ak nemáme pocit, že “máme navrch”. Tvárime sa, že my máme najinformovanejší pohľad na vec (dáma vie lepšie ako hocikto iný, čo patrí ako pokrm na stôl) a máme morálnu nadradenosť umožňujúcu nám posúdiť všetkých ostatných. Inými slovami: svoje prianie/predstavu vyhlásime za jediné hodnotné a potom nútime ostatných, aby podľa neho žili.

Vždy, keď narazím na túto reakciu, otvára sa mi nožík vo vrecku. A vždy si spomeniem, že to má aj inú, oveľa užitočnejšiu interpretáciu:

Ten, kto vás posudzuje/odsudzuje, súčasne vám tým prezrádza, kde je citlivý. Pamätám sa na obdobie, kedy ma moji “kamaráti” len preto, že som nezdieľala ich názor a vytŕčala v prostredí nad nich, obvinili z “čiernej mágie”, ktorú som robila “proti ich blogu” (=mali vtedy nižšiu návštevnosť ako ja; dnes ju majú vyššiu a už sa nečiernomágiuje 😉 ). Vtedy ma z toho šiel šľak trafiť (pretože ako typický negativista som si vedela veľmi plasticky vykresliť, čo to môže zapríčiniť u poverčivejších myslí), ale neskôr, keď som k tomu dostala istý odstup, som si uvedomila, aké poznanie mi to dalo!

Uvedomila som si, že ak vás niekto z ničoho “obviňuje” alebo niečo na vás veľmi citlivo vníma, je to preňho téma – preňho, nie nutne aj pre vás! Napríklad u dámy z komentára je téma to, že nie sú všetci podľa jej priania. Tentokrát sa vyjadrila k skutočne nechutnému obrázku. Nabudúce skritizuje vaše oblečenie, účes, ľudí, s ktorými trávite svoj voľný čas. Vždy to bude to rodičovské “ja viem lepšie a ty by si ma mal poslúchať, lebo ja som múdrejšia”. Pre mojich “čiernomagických kamarátov” zas bolo témou vysúvanie zodpovednosti za prípadný vnímaný neúspech ich blogu navonok, na činy alebo postoje alebo len čistú existenciu niekoho iného. Oboje má jedno spoločné: nepreberanie zodpovednosti za svoj život. Oba prípady sa tvária, ako keby boli obeťou toho, ako sa poskladal svet okolo nich – a poukazujú na “nehodnosť sveta”.

Pričom energia nasleduje pozornosť a to, na čo sa radi alebo často pozeráme, to si do svojho sveta priťahujeme a to tam potom nachádzame.

Vedie to ešte k jednému efektu: ak je niečo pre nás téma, ak sme na niečo citliví, tak to zosilnene vnímame vo všetkom, čo postretneme.

Teraz zasa siahnem po knižkách veľmi vychytenej 😛 autorky, menovite po Voľnom páde:

“Takže vidíš… Keby si teraz, v tomto stave, šla späť do situácie, čo urobíš?”

“Požiadala by som ho, aby sme šli spolu za generálom, nech nám povie, čo je priorita.”

“Výborne! A prečo si to neurobila počas toho rozhovoru s finančným?”

“Pretože som sa naštvala,” priznala som zahanbene.

“A prečo si sa naštvala?”

“Lebo zasa niečo naznačoval!”

Noro sa zasmial. “Používaš slovo ‘zasa’. Takže ty si šla do situácie s očakávaním, že bude mať isté prejavy. Že bude do teba rýpať.”

“Asi áno,” vzdychla som.

“A čokoľvek on povedal, ty si interpretovala v zmysle týchto očakávaní. Očakávala si podryp a iróniu. Keby bol povedal ‘dobrý deň’, bola by si v tom vycítila posmech.”

Zmätene som naňho zízala.

“Netvár sa tak,” zasmial sa, “je to bežné ľudské vnímanie. Svet je plný podnetov a keby boli pre nás rovnako dôležité, nevedeli by sme, čo máme vnímať skôr. Takto si vnútorne niečo označíme za dôležité, napríklad cez naše očakávania alebo predsudky, a potom si všímame predovšetkým to. A vidíme to vo všetkom – aj tam, kde to nie je. To preto, že veci sa nám do vnímania nedostávajú ako veci, ale ako interpretácie vecí.”

A to má iný dopad: ak je niečo pre nás “téma”, nutká nás s tým bojovať. Napríklad tej dáme z komentára by bolo stačilo odísť na inú stránku; ale nie, ona cítila potrebu zareagovať na svoj tŕň a donútiť iných, aby sa cítili previnilo z toho, že ona má problém. Mojim “čiernomagickým kamarátom” by bolo stačilo popracovať na svojej návštevnosti a obľúbenosti, ale cítili potrebu presmerovať pocit viny za dočasnú nižšiu návštevnosť z toho, čo robia oni, na to, čo robím ja, pričom prvok “čiernej mágie” dodal situácii navyše príchuť drámy a urobil ich zaujímavejšími v očiach istého publika. Dobrý marketingový ťah… Ale pri bližšom pohľade to už vyzerá menej “osudovo”: to im napadlo, že niečo bude “čierna mágia”. Mne by to nebolo napadlo nijako, pretože ja na čiernu, žltú, zelenú ani nijakú inú “mágiu” neverím. 🙂

Keby tie prasiatka, ktoré nikomu nevadia 😉 , vedeli hovoriť, asi by teraz zakrochkali: Kto chce psa biť, palicu si nájde.

A teraz ruku na srdce. Nepotrebujem, aby ste to sem písali, ale povedzte si – nerobievate niekedy tiež to isté? Nenútite niekedy okolie, aby sa správalo podľa vašich predstáv, len aby ste sa vy v ňom cítili komfortnejšie? Neposudzujete niekedy iných len preto, aby sa cítili previnilo a vy aby ste si prichodili ako “ten lepší”? Pretože na nič iné posudzovanie neslúži; len nás zdvíha z bahna bezvýznamnosti na stupienok tesne nad tým, koho posudzujeme. 🙂

P.S. z 3.3.2019: Dnes som sa potkla o tento citát:

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s