Mäsožravý jogín: je vegánstvo jediná cesta k spiritualite?

Ache group sealing tapir (Tapirus terrestris) meat before carrying it back to village. Mbaracayu Forest Reserve, Paraguay. The tapir was hunted by a single man with a bow and broadblade arrow.Na webe som našla článok Katie Williamsonovej o vegetariánstve, vegánstve a mäsožravosti, ktorý sa mi zdá oveľa vyváženejší ako väčšina tej veggie-propagandy. Veď skúste posúdiť aj vy (ide o výpisky, nie preklad):

Williamsonová píše, že bola prísnou vegánkou už 4 roky, než nastúpila službu v Peru. Jej rozhodnutie stať sa vegánom sa opieralo o roky cvičenia jógy, kde učitelia obhajovali čisto rastlinnú diétu ako najlepšie riešenie pre zdravie tela i zdravie Matky Zeme.

“Na jóge sme sa učili, že vegetariánska diéta je spôsob, ako praktizovať nenásilnosť (ahimsa) pre všetky bytosti všade na Zemi. /…/ Produkty živočíšneho pôvodu sa vo všeobecnosti považujú za protiklad ahimsy, pretože si vyžadujú do neba volajúce zabíjanie mnohých bytostí na to, aby sa pár bytostí zasýtilo.”

Pod vplyvom týchto vegánskych ideálov si jedného dňa Williamsonová zbalila kufre a presunula sa do Limy, kde mala pracovať v sirotinci.

“Čoskoro po príchode do Peru som si uvedomila, že vegánstvo mimo mojej zelenej jogínskej komunity v Štátoch [a obvyklej ponuky priemyselných náhradných produktov] možné nebude. /…/ Nemohla som byť prieberčivá a žiť medzi ľuďmi, ktorí netušili, odkiaľ príde ich najbližšie jedlo.”

Jedného dňa sa dostala do holistického lekárskeho centra niekde v džungli. V ten deň sa podávala na obed sladkovodná ryba, ulovená pár hodín predtým v miestnej rieke. Williamsonová odmietla cnostne rybu a naložila si len ryžu a zeleninu.

Domáci šaman, ľudový liečiteľ, sa začudoval a spýtal sa jej, prečo neje rybu. Snažila sa mu vysvetliť, že je vegánka – ba dokonca sa mu snažila vysvetliť celú koncepciu vegánstva, pretože liečiteľ zjavne netušil, že také niečo existuje. Popočúval, pokyvkal hlavou a potom vyprskol od smiechu a smial sa a smial sa…

Najprv bola zneistená, potom urazená a nakoniec sa už len hanbila. Ale ku koncu jeho desaťminútového záchvatu smiechu sa v nej vnútri ozval hlások a položil jej dosť podstatnú otázku:

“Prečo som jedla vegánsky tu, v džungli, kde rýb je dostatok a sú výživné a patria k tradičnej potrave ľudí, ktorí tu žijú už tisíce rokov? Je to “násilné”, jesť zvieratá ešte aj tu?”

Uvedomila si, že šaman nemá potuchy o dôvodoch pre jej vegánstvo. Jednoducho nechápal jej rozhodnutie nejesť zvieratá. Pre neho a domorodých ľudí boli zvieratá darom Pačamamy, Matky Zeme, rovnako ako rastliny a všetko naokolo, ktoré im ponúkala a výmenou za to čakala, že sa o ňu budú starať. To bol základ ich vzťahu k prírode – voľná symbióza medzi človekom a Matkou Zemou. Takto to kedysi začínalo všade a až v priemyselnej spoločnosti sa to pokrivilo, pretože zvieratá sa stali priemyselným tovarom, produktom.  Začali byť chované v podmienkach pre ne neúnosných, až z toho choreli a takto choré boli potom servírované ako jedlo ľuďom – a nakazovali svojím stavom aj ľudí.

Williamsonová si uvedomila a zrešeršovala, že vlastne pôvodné tradičné kultúry po celom svete jedli mäso po tisícky rokov – s rešpektom k tomu mäsu, bez drancovania a spirituálne.

“Ani jedna z týchto pôvodných skupín obyvateľov od Eskimákov na Aljaške cez amazónskych Indiánov v Peru až po Maorov na Novom Zélande nemala výhradne rastlinný jedálny lístok. Ani jedna z týchto skupín celkom nevylúčila zvieracie produkty zo svojej stravy. Vlastne v mnohých týchto kultúrach boli posvätné potraviny, isté zvieracie produkty, ktoré sa cielene dávali mladomanželom, tehotným ženám a malým deťom práve kvôli vysokému obsahu živín a zdravým vlastnostiam.”

V dnešných časoch už ani my, ľudia z priemyselných krajín a mestskí ľudia, nemusíme stavať na veľkovýrobniach mäsa. Každý má v svojom okolí zdroj mäsa, ktoré bolo dopestované v prírodných podmienkach a zodpovedne. Iste, cena je trochu vyššia a možno nebude mäso na tanieri každý deň – ale nie sme nútení siahať po lacnom, veľkovýkrmňovom a surovom masovom chove mäsa.

“Takže pod čiarou to, čo je s mäsom a ostatnými mäsovými produktami v neporiadku, nie je samotné jedenie mäsa, ale systém na jeho produkciu a zásobenie, aký sme si zaviedli.

Ako ste pravdepodobne uhádli, dnes patrím k mäsožravcom. Jem mäso, morské príšery a plnotučné mliečne produkty vo výdatnom množstve a dávam si veľký pozor, aby som používala len tie najlepšie zdroje v rámci mojich finančných možností. Po všetkom, čo som sa dozvedela a naštudovala si o ľudstve a jeho stravovacích návykoch, moje rozhodnutie vrátiť sa k jedeniu mäsa bolo osobné a rozhodne spôsobené nutnosťou. Ochorela som s črevami, čím sa mi takmer odstavilo intuitívne centrum mojej bytosti, a presne tie mäsové produkty, ktoré som kedysi tak zatracovala, ma dostali do stavu vyhojenia a zdravia, takže aj moja duša mohla ozdravieť.”

Za seba môžem povedať len jedno: Mám obdobia, kedy môj žalúdok nie je schopný stráviť takmer nič. Experimentovaním som zistila, že dokážem prežiť na vlastnoručne dopestovaných rajčinách a uhorkách a na vyprážanom králikovi. Presne tak: vyprážanom, čo by vlastne malo odpísať každé trávenie… Ale používam rastlinný olej a funguje to dokonale. Keď nič iné nezaberá, nastupuje “králičia diéta”.:-)

Keď som to rozprávala onkologičke, nechcela uveriť. (Ono by to fungovalo aj s kuracím mäsom – keby nebolo dochovávané masovo a preplnené všetkými tými hormónmi a antibiotikami. Takže radšej malá králičia farma ako veľkovýrobňa kurčiat.)

 

2 thoughts on “Mäsožravý jogín: je vegánstvo jediná cesta k spiritualite?

  1. clanok je povrchný, najskor boli zberaci plodov. maso nie je prirodzena strava pre cloveka, pretože ho nemoze konzumovat v prirodzenej podobe ako masozravci. predtym sa nejedlo tolko masa ako teraz

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.