Postreh dňa: psychické schopnosti nie sú výpoveď o spirituálnej úrovni

Normálne by som to nerozoberala, ale dnes som sa potkla o pekný citátik Caroly Arcadie na tému spirituality a psychických schopností:

Dar psychických schopností nie je o spiritualite. Ide o schopnosť mozgu narábať s danými objektmi nadpriemerným spôsobom. Každý sa môže stať psychickým médiom. Nie každý môže vystúpiť vyššie na spirituálnom rebríčku, pretože nemá túžbu po pokore, odriekaní si a odovzdaní sa.

Nejako som to vždy cítila podobne. Nenaformulovala som si to pre seba a tak som netušila, ako k tomu stojím, ale pamätám sa, že som zažila ľudí s úžasnými schopnosťami (alebo schopnosťami, ktoré som nedokázala overiť, lebo boli mimo môjho spektra možností), ktorých však ovládala paranoia alebo im ich schopnosti posilnili pocit vlastnej výnimočnosti a “nadradenosti” nad inými. Nemala som pre to vysvetlenie, ale videla som, že to, čo dokážeme, nie je výpoveď o tom, kto sme (spirituálne aj inak).

Teraz, s týmto citátom, mi všeličo zas pekne pozapadalo do seba. Môžem veštiť a vykladať karty a vidieť auru a liečiť reiki ako poloboh, ale kým som v svojich očiach dôležitá a nevnímam sa len ako tá príslovečná šamanská “dutá kosť“, tak do svojej schopnosti vkladám aj časť svojich nespracovaných predpojatostí, tráum a komplexov a prenášam ich na toho, s kým práve pracujem.

Keď som robila reiki, vždy som mala lepšie výsledky, keď som nič “nechcela” – keď som požiadala o energiu, pustila ju do svojho pacienta a nepredpisovala som jej, čo má alebo nemá s ním robiť. Takisto pri výkladoch sa snažím dávať čo najviac uhlov pohľadu, pretože viem, čo to urobí, keď sa nastavíte na energetický kanál a stiahnete si z neho podľa toho, čo tam chcete nájsť.

Myslím, že skutočná spiritualita začína práve v bode, keď nevravíte energii, čo má urobiť, ale spoľahnete sa na ňu, že ona už vie, čo je potrebné. 🙂 No a ak cítite nutkanie jej to predpisovať, tak je načase popracovať na vlastnej spiritualite – na začlenení sa do väčšieho celku ako to, čo skutočne sme: ako maličké koliesko v obrovskom súkolí, nie ako diamant na kráľovskej korune. 😉

Neviem, či to platí aj naopak: že spirituálne vysoko vyvinutý človek nemusí mať nijaké mimoriadne schopnosti. Ono otázkou asi je, čo považujeme za “mimoriadne” – pretože “mimoriadnosť” spočíva asi v oku pozorovateľa. No dobre… zasa nejasné. Skúsme inak: vedel by napríklad Budha posielať energiu na diaľku? A urobiť ňou napríklad psychický úder? (Nepýtam sa, či by to urobil. Pýtam sa, či by to vedel urobiť. 🙂 )

A vedel by to napríklad don Juan? Castaneda?

Vedel by to Gabriel?

One thought on “Postreh dňa: psychické schopnosti nie sú výpoveď o spirituálnej úrovni

  1. Po dlhsom case ma velmi zaujal tento clanok. Hlavne o reiki. Dakujem a prosim o dalsie skusenosti. Neviem sam sebe robit zrkadlo a ani “s tym nadhladom nad vecou” (nezavisly pozorovatel) neviem dokonale narabat. Dakujem.

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.