Vlny emócií – a nová lekcia

14915523_1098203203631407_4714301457993092330_nZaregistrovala som, že začína ďalšia lekcia – alebo je to nechutná zhoda náhod… Minule som písala, ako začal jeden chlapík vyhlasovať, že depresia znamená, že sme “zišli z cesty”. Tým, že som sa ozvala, som si to v duchu odfajfkla a šla ďalej – až do včera.

Včera som skajpovala s kámoškou. Písala som, že sa mi dobre žije. Spýtala sa, že prečo mám potom tie depky. Povedala som jej, že chemická nerovnováha v organizme, a z toho sú aj tie migrény. I dostala som odpoveď:

moj duchovny kamarat mi povedal, ze pokial mam depky som na nespravnej duchovnej ceste
no kazdy si to asi musi vysvetlit aby mu bolo lahsie

😀 Dostala ma. Som rada, že si to “musím vysvetľovať, aby mi bolo ľahšie”… Tak som zrezka odpovedala:

Hej, alebo je vonku málo svetla a organizmus nevyrába dostatok serotonínu a iných somarín. Duchovnému kamarátovi odkazujem, že neverím, že tŕň v päte má duchovnú príčinu.

Dostavilo sa poučenie:

len ta chemicka nerovnovaha musi z niecoho nastat – bez priciny to asi nie je
je mu to zily netrha, toto uz ma chlapec davno za sebou

on v podstate ani neradi, ani nehovori pokial ho vyslovene niekto nepopyta o nazor ci radu. On uz svoje poznatky, zazitky a skusenosti nikomu nevnucuje

ja si myslim, hovorim za seba, ze vzdy si najdem dovod preco je to ci ono tak ako je, ale ked sa sebakriticky na to kuknem, viem, ze len mlzim a pravda je niekde uplne iinde len sa jej nechcem kuknut do dierok hihih

To som už vnútorne vrela. Nemala som jednoduchý deň, predvčerom boli fofry okolo vodovodu, včera sa pokazil robotický vysavač, čo je čerstvo zo záručnej opravy, takže moja tolerancia bola duchom neprítomná. Tak aj vyzerala moja reakcia:

Isteže to nie je bez príčiny! Závisí to od množstva svetla, ktoré sa ti dostáva cez oči do mozgu, ktoré štartuje výrobu nejakých biochemických sasafrasov, ktoré v tebe vytvárajú pocit pohody. Prečo sa inak depka lieči svetlom s istou vlnovou dĺžkou? Keď nepoznáš fyzické zákonitosti, všetko hneď má duchovnú príčinu. To mi na celej ezoterike vadí – nedopĺňa vedu, ale sa ju snaží nahradiť a jej hlavné odporúčanie je precítiť všetko a vnímať srdcom. A čo urobíš, ak schytáš infarkt, pretože si prechodila chrípky a to ti udrelo na srdcový sval? Čím potom budeš preciťovať? Ale iste to, že si sa nakazila chrípkou, malo svoju duchovnú príčinu v tom, že telo ti posielalo signál, že… atď.

Odpoveď:

no ako fajn, a urcite nam je po tychto vedeckych znalostiach pricin a dosledkov lepsie

a preco mne je najlepsie ked je zatiahnute, vonku prsi a ja krochtam spokojnostou?
vtedy nemam nikdy ani depku ani nic, nastastie migreny nemavam, snad obcas nejaky ten prejav v ociach zablesky ale ani to nie je casto.

To už som dupla na brzdu. Nemá význam hovoriť s niekým, kto nepočúva alebo nie je ochotný/schopný zvažovať iný pohľad. Aby bolo jasné – depresiami a migrénami trpím od puberty. Robila som, čo bolo v mojich silách. Najprv som sa pokúšala zabiť. Potom som to začala riešiť. Čítala som si o tom – a to nie ezoterické dobré rady, ale skutočne vedecké výskumy. Až som sa raz dostala ku knižke jedného lekára, ktorý sa depresii celoživotne venoval, a ten doslova píše, že sú dva druhy depresie. Jedna je zapríčinená psychicky, nespokojnosťou so sebou a slabým pocitom sebahodnoty. Druhá je zapríčinená nedostatkom nejakých sasafrasov v mozgu; ide, myslím, o serotonín. A aj tam sú dve príčiny: buď telo neprodukuje dostatok serotonínu, alebo v mozgu nie je dostatok receptorov, ktoré by ho prijímali. Kedysi sme s neurologičkou urobili pokus práve na tieto receptory. Proti migréne mi predpísala antidepresívum – a okamžite zabralo. Facit: telomá dostatok receptorov, ale neprodukuje dostatok serotonínu (naopak by to bolo oveľa horšie). Niekde som čítala, že v takýchto prípadoch, keď už si idete žily prehrýzť, stačí aj malé množstvo serotonínu alebo látok, čo jeho produkciu štartujú, aby to zvrátilo… A to robím. Keď je depka besná a dlhodobá, jedia sa banány. Tiež s tou chémiou v mozgu nejako súvisia…

Dnes sa mi podarilo dostať depresie (nie migrény) do stavu, že sú síce besne prudké, ale len krátke – tak polhodinové. Za tú pol hodinu 1. zistím, že mám depresiu (najčastejšie preto, že mám pocit, že by mi bolo lepšie mŕtvej), 2. zistím, či je to reakcia na nevhodné nastavenie, teda začnem skúmať, čo v psychike to mohli spustiť, 3. vnútorný monológ začne napomínať, že to je len depresia a treba ju “vysedieť” a v podstate mi je fajn, len sa to momentálne bezdôvodne cíti úplne inak, 4. sedím a pozorujem a držím sa čo najďalej od kuchyne a nožov, 5. po polhodine depresia zmizne (alebo vtedy, kedy sa konečne spustí dážď, pretože depresie sú aj vec tlaku a ja ho mám skôr nízky).

A potom príde niekto, kto ma začne presviedčať, že každá migréna/depka je psychická a ak to vidím inak, tak si len niečo nepripúšťam… 😕 To je taký ten pocit nadradenosti, kde tí, čo vám radia, nemajú ten problém ako vy a preto ho hodnotia.

No a ja potom hodnotím týchto ľudí.

A pred chvíľkou natiahnem poštu a vidím, že na stránke pri článku o spánkovej paralýze čaká na schválenie komentár:

To ze sa nemozeme pohnut hovorit a podobne nemusi byt hned spankova paralyza moze to tiez znamenat ze toho dotyčného ktoremu sa to sníva ho moze niekto strasne neznasat…

A zasa nahrádzame racionálne vysvetlenie poverami… Zisťujem, že všetky tri situácie sú opakovaný vzorec. Pars pro toto. Vezmem časť informácie a natiahnem ju na celý celok ako jediné možné vysvetlenie. Alebo, v horšom prípade, ak je niečo racionálne/vedecky podložené vysvetlenie, musí to byť zaručene zle. A automaticky mi napadá citát Isaaca Asimova, čo som si uložila asi tak pred týždňom:

asimov

V USA odjakživa panuje kult ignorantstva. Žilka anti-intelektualizmu je červená nitka, čo sa sústavne vinie naším politickým a kultúrnym životom, priživovaná falošnou predstavou, že demokracia znamená, že moja ignorancia je rovnako dobrá ako tvoje poznanie.

😦 Obávam sa, že toto bude pre mňa hodne drastická lekcia. Ešte netuším, ako na ňu…

P.S.: Ako som to dopísala a než som to postla, našla som na fejsbúku citát, ktorý ma dostal späť do rovnováhy:

Niekedy sú vlny emócií neschopné omyť niektoré brehy. Ale nikdy to nevzdajú, pretože to je ich zmysel existencie.

(Sometimes the emotional waves are unable to wash some shores. But they never give up for this is their reason to be,)

Za svoje vypenenie sa ospravedlňujem, ale nehanbím. 🙂

7 thoughts on “Vlny emócií – a nová lekcia

 1. Ja to vidím tak, že obidve majú pravdu.
  Aj Eprakone hovoriaca o chem. nerovnovahe, receptoroch, hormónoch ai sasafrasoch 🙂
  Aj tá žena, čo hovorí, že i tá chem. nerovnováha má nejakú príčinu.
  Nejakú v zmysle energoinformačnom (tie tzv. “duchovné príčiny” )
  A odkiaľ to viem? Sama som nedávno dllho tým prechádzala.
  No takými skúsenosťami, vedomosťami (príbeh, presvedčenia..tzv psych.nastavenie človeka), a roznymi energ.technikami (napr. EFT, rekapitulácia atď) si človek musí prejsť sám, aby na ich základe pochopil ako telo funguje.
  Dobre to vystihol Samo Pichanda v Tisícročnej včele: Pravda bude asi niekde uprostred ako žihadlo vo včele.

  Páči sa mi

  • Prepáč, ale akú “energoinformačnú” príčinu môže mať, keď sa ti ako dieťaťu v bruchu matky v treťom či štvrtom mesiaci tehotenstva nevyvinul dostatočný počet receptorov v mozgu?

   Asi už chápeš, že na toto nemôžem nabehnúť bez toho, aby som sa nestala niekým iným, kým nie som.

   Ale nemýľ sa: pravda nie je “v strede”. V strede býva obvykle kompromis, ktorý sa vyznačuje tým, že 1. ani jedného zúčastneného nepoteší a 2. obsahuje v sebe len kúsky reality – tie, na ktorých sú obaja ochotní zhodnúť sa.

   Pravda je rovnako jedno aj druhé tvrdenie. A ani jedno z nich nemožno vyhlásiť za absolútne (v zmysle. “každý” a “žiadny”) alebo k nemu pristupovať ako k nadradenému – napríklad ani tým, že povieme, že “i tá chem. nerovnováha má nejakú energoinformačnú príčinu”. Pretože potom dostaneme reakciu: “DOLOŽ.”

   Páči sa mi

  • Sorry, ale len čo som dopísala, prepla som sa na fejsbúk a tam na mňa vybehol tento vtip, ktorého prvá časť oveľa presnejšie vykresľuje to, čo chcem povedať:

   paralyzed “Keby som ti dovolil nechať si tento invalidný vozík, obávam sa, že by si sa ani nesnažila nebyť ochrnutá.”

   To je to, ako ja vnímam tie vaše “psychické príčiny” čohokoľvek. Proste niektoré veci majú psychickú príčinu a iné ju nemajú. Ale keď ju nemajú, tak si nejakú nájdeme, pretože všetky veci majú psychickú príčinu.

   Keď je to raz viera, nič s tým neurobíš. Alebo skús odEFTovať “hoci mám po nehode prerušenú miechu a som kvôli tomu ochrnutá, napriek tomu sa bezvýhradne milujem a akceptujem”. A potom sa postaviť na nohy. Alebo to zruš rekapituláciou.

   Páči sa mi

 2. “DOLOŹ”? 🙂 no, vedecky to potvrdené ešte nemám a asi ani mať nebudem 🙂
  Miechu prerušenú nemám, zato mám inú medicínsky NELIEČITEĹNÚ chorobu.. nie rakovinu,
  niektoré druhy rakoviny v skorom štádiu sa ličiť dajú.
  Toto sa liečiť nedá, keď odumrie bunka, nepomože človeku už ani svatená voda.
  A ja som ti na to skúsila EFTovať aj rekapitulovať a ešte robiť všeličo iné a ono sai to začalo zlepšovať.
  Najprv som kukala ako puk…atď atď
  Ide o to, že mám svoje videnie sveta, svoje zážitky, ktoré chcem niekedy povedať nahlas, nič viac.
  Nechcem zľahčovať (dehonestovať) ničije utrpenie.

  Páči sa mi

  • Povedz nahlas – to je v pohode. Len s nimi nenarábaj, ako keby boli nutne platné pre všetkých – pretože nie sú. 🙂 Tak, ako pre mňa nebola nutne platná lekárova diagnóza “ešte tri mesiace života”. Každý máme svoj vlastný spôsob, ako narábať s realitou a jej prejavmi, a niečo, čo nezaberie nikomu inému, zaberie možno nám. 🙂 A naopak. 🙂 Alebo aj nie. Niet “zaručených právd” a “pevných bodov”, kde sa dá pohnúť vesmírom. 🙂

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.