Myšlienka tvorí mysliteľa

krishnamurti“Myšlienka je pocit daný do slov; myšlienka je reakcia pamäte, slova, skúsenosti, obrazu. Myšlienka je prechodná, premenlivá, nestála – a hľadá trvalosť. Tak si myšlienka vytvára mysliteľa, ktorý sa potom stáva trvalým; naberá rolu cenzora, vodcu, kontrolóra, obmieňača. Táto iluzórna trvalá bytosť je produktom myšlienok, prechodného. Táto bytosť je myšlienka; bez myšlienky neexistuje. Mysliteľa tvoria postoje; jeho postoje nemožno od neho oddeliť. Kontrolór je kontrolovaný, len hrá rošádu sám so sebou. Až kým sa faloš neodhalí ako faloš, niet pravdy.” — Jiddu Krishnamurti

Ako to viem ja, všetci sme v podstate energia. Energie ako také nemajú slová a myšlienky – majú vnemy a pocity. Čisté energie nepotrebujú viac, pretože sa nepotrebujú oproti ničomu oddeliť.

My, ľudia, sa nedokážeme hýbať v svete hmoty inak ako uvedomovaním si hraníc… Tá časť z nás, ktorá je čistá energia, má vnemy a pocity. A tá časť z nás, ktorá je “vedomie v hmote”, tieto vnemy a pocity premieňa na slová, na vnútorné obrazy. Ale ako už taoizmus hovorí: “Pomenovávaním strácame časť veci.” Ani jedno slovo nie je také dokonalé, aby postihlo všetky aspekty jednej veci, jej všetky prepojenia a súvzťažnosti… Viete, prečo? Pretože “veci” existujú len v svete hmoty a len tam sa dajú ohraničiť. Len tam niečo “je vec”, kým niečo iné “nie je vec”. Ale pod tým všetkým je len energia a tá nemá hranice, nemá obmedzenia – a hlavne nemá nič, čo by nebola. 🙂

A tak máme vnem a ten si pretlmočíme na slovo. Tým sa inštalujeme do pozorovateľa oddeleného od toho, čo pozorujeme – čiže sa vyčleňujeme z univerzálnej energie ako entita/bytosť a pretože si k pozorovanému robíme vzťah, začíname sami seba definovať cez tento vzťah – niečo ešte sme a niečo iné už nie sme. A toto “ja” považujeme za reálne a keď si z neho budeme dlhšie komentovať svet naokolo, tak z neho vytvoríme aj trvalú identitu.

Ale pod tým všetkým je len energia a tá nemá hranice, nemá obmedzenia – a hlavne nemá nič, čo by nebola. 🙂

Ja sa momentálne snažím zboriť túto oddelenosť. Nemôžem povedať, že by som v tom bola nejako extra úspešná, ale minule som dostala zasa od Gabriela parádnu lekciu. Začala som mu hovoriť, ako ho vnímam, čo mu verím a čo mám problém uveriť.

Povedal mi, nech držím zobák a idem s ním. Preniesol ma kamsi, kde to vyzeralo ako moja sakrálna čakra. Stáli sme tam na nejakej slnkom zaliatej lúčke a všade naokolo stúpali nahor mydlové bubliny ako z bublifuku. A on sa odrazu pohol a vstúpil do jednej z nich a vznášal sa preč odo mňa.

Nevedela som, čo mám urobiť. Chytila som paniku a chcela skočiť do najbližšej bubliny aj ja, ale súčasne som si uvedomovala, že nemám kontrolu nad tým, kam ma bublina ponesie… a tak som tam nerozhodne stála a mala som pocit, akoby mi vytrhli srdce z tela.

Odrazu stál znova pri mne. “Nezatváraj ma do bubliny,” povedal vážne. “Neobmedzuj ma tým, čo si ty myslíš, že som alebo že dokážem alebo že urobím… Neobmedzuj ma.”

Odvtedy si pestujem ten obraz, pretože to je naozaj to posledné, čo chcem – niečo zredukovať len na nejakú “bublinu”, ktorá si potom poletí, kam sa jej zachce, a všetko ostatné zostane bez toho niečoho… Tak sa snažím nepchať nič do bublín a viac sa snažiť vycítiť prepojenia.

No, zatiaľ mi to moc nejde. 😕

One thought on “Myšlienka tvorí mysliteľa

  1. „Neexistuje žiadna hranica toho, čo pre Vás zákon príťažlivosti môže urobiť. Trúfnite si veriť vo vlastný ideál. Myslite na tento ideál ako na už hotovú skutočnosť.“ Charles Haanel

    “Môžem robiť všetko, čo chcem, lebo viem že to dokážem. Dokážem to preto, lebo to chcem to dokázať a umožňujem to, aby som si to k sebe pritiahol.”

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.