Ako okolo seba budujeme svet nedostatku

12631481_1255871637773889_9202932532788934568_nDnes som mala naplánovaný iný článok, ale potom sa naskytlo toto a tak budeme frčať v rubrike “samonastolené obmedzenia”…

Vzala som to sem preto, lebo sama som týmto programovaním trpela (a ešte asi aj trpím, ak si nedám pozor). Presvedčenie, že za všetko musíte bojovať, aby to stálo za to. Je to produkt sveta nedostatku, kde niekomu musí chýbať, aby niekto iný mohol mať. Dopadom je titanizmus – predstava, že na svojich pleciach nesiete všetku ťarchu čohokoľvek, čo je práve po ruke. To preto, že toto presvedčenie glorifikuje (oslavuje, ospevuje, vyzdvihuje) strádanie.

A ako vyzerá svet toho, kto tomu prepadol? Je cestou plnou utrpenia, odriekania si, odtrhávania si od úst, pretože “inak by to bolo príliš jednoduché”… Prídete na rázcestie, obe cesty vedú viditeľne do toho istého cieľa, len jedna z nich je hladká a druhá tŕnistá. Hádajte, ktorú cestu si zvolí Titan? Tú tŕnistú. Nie preto, že by mal nejaký dôvod, ale v jeho hlave prebieha asi toto: “Tá pravá cesta je príliš hladká. Je to príliš jednoduché. Iste v tom bude nejaký zádrhel, ktorý z nej neskôr urobí peklo… tak sa radšej poberiem tou, na ktorej prídem o nohy.”

A pritom obe cesty sú rovnocenné, len jedna je tu pre ľudí, ktorí žijú v svete dostatku, a tá druhá (tŕnistá) je pre ľudí, čo žijú v svete nedostatku.

No a prečo taký siahodlhý pokec? Ja keď som nadobudla to programovanie, tiež to začalo nevinne ako výrok (zrejme od niektorého z rodičov), že nič v živote nie je jednoduché, ktorý som nekriticky prebrala a postavila si na ňom svoje vnímanie. Nevedomky. A postarala sa tým o peklo na zemi pre seba a čiastočne i pre svoje okolie.

Preskúmajte “pravdy”, na ktorých frčíte. Pozrite nielen na to, či máte také skúsenosti, pretože ak podľa nich žijete dostatočne dlho, nemáte šancu mať iné skúsenosti… Pozerajte na to, že ak by boli pravdivé, aký svet pre vás vytvárajú. Stojíte o taký svet? Ponechať. Nestojíte o taký svet? 🙂 Nič jednoduchšie než to – proste tomu bludu prestaňte veriť a nahraďte ho bludom, ktorý vám umožní vybudovať okolo seba príjemný svet. V konečnom dôsledky sú totiž všetky naše “sväté pravdy” aj tak len bludy. Tak prečo sa nerozhodnúť pre taký, ktorý sa cíti dobre? 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s