Trpezlivosť: vidieť obe strany mince

1660837_755042854563687_152854740735542754_nDnes som si uvedomila, že v posledných dňoch prechádzam dobre drsnou lekciou môjho života s názvom “trpezlivosť”.

Nemám rada cudzie slová – a trpezlivosť medzi ne rozhodne patrí. Ale veci v mojom živote sa v poslednej dobe nečakane došmodrchali a navyše začali chodiť podivné citáty cez fejsbúk, takže som ochotná vidieť v tom nákop tým správnym smerom… Dnes ma nalomil citát v zmysle, že ego je netrpezlivé a chce všetko hneď a zaraz, kým duša je trpezlivá a má všetok čas a dôveru tohto sveta.

Ja som si vždy myslela, že moja hlavná bolesť je nedôvera. Preberali sme ju s anjelmi niekoľkokrát, dôveru dokážem nasilu nafejkovať (na určitú dobu), ale potom sa prejaví moja podstata – paranoidná, so sklonom k prílišnej kontrole, natláčaniu svojej predstavy veciam a komandovanie Univerza, ako čo má robiť. 😳

Ale nedôvera je vlastne len prejav prílišnej snahy kontrolovať chod vecí – a jej druhým prejavom je práve spomínaná netrpezlivosť. Máte pred očami presný cieľ, nie ste dosť blbí na to, aby ste si neuvedomovali, že môže aj nevyjsť, a tak sa snažíte veci čo najrýchlejšie a za plného nasadenia doviesť do stavu, ktorý vám bude vyhovovať.

A keď sa nedarí, spadáte do nervozity, pocitu bezmocnosti a depresie. (To preto, že si zakazujete mať strach.)

🙂

Kto ma už chvíľku poznáte, začínate vidieť, ako veci zapadajú do seba? 🙂

Tak a dnes ma pochytila z celej situácie navyše aj ľahká depresia. Bola som ubolená, hoci by som nevedela povedať, kvôli čomu presne… Tak som sa rozhodla, že si ten pocit pekne prežijem, že čo z toho vylezie.

I vyliezlo. 😛 Pri čistení mačacích záchodíkov som si uvedomila, že sa mi veci nepáčia, rada by som ich už mala vyriešené, ale neuponáhľavam riešenie ako obvykle. Neuponáhľavam ho preto, že vidím rub aj líc situácie, rozumiem jej a chápem, prečo sa poskladala tak, ako sa poskladala – ale nech už sa vyrieši hocijako, bude to mať v sebe niečo dobré a súčasne niečo zlé.

A táto “dvojakosť” ma brzdí od toho, aby som sa snažila vývoj urýchliť a uriadiť. Ako keby som mala strach (alebo aspoň rešpekt) pred vyriešením.

V tom okamihu mi niečo v hlave povedalo “tak toto je trpezlivosť“.

Myslím, že sa môj vnútorný hlas nemýlil. Že kým vidíme len jednu stranu mince, nevieme sa dočkať toho, ako sa situácia vyvinie. Buď sa na niečo veľmi tešíme a nevnímame negatíva, ktoré s tým prídu, a snažíme sa veci uponáhľať, alebo sa niečoho obávame a nevnímame pozitíva, ktoré s tým prídu – a robíme aj zbrklé ťahy, len aby sa situácia nevyvinula týmto smerom.

Ale keď vidíte to dobré súčasne s tým zlým, nemá zmysel situáciu kontrolovať a riadiť – ak by ste urýchlili to dobré, rýchlejšie sa dostaví aj to zlé. Ak by ste odďaľovali to zlé, odsúvate od seba aj to dobré. Jednoducho začína byť jedno, čo bude, pretože ani jedno nie je výhra. 🙂

A odrazu človek prestáva mať nutkanie kontrolovať a predpisovať, ako by veci mali vyzerať. Odrazu dokáže byť aj trpezlivý.

Odrazu dokáže aj “dôverovať” (=vzdať sa kontroly).

Takže toto je môj najnovší vklad do “teórie života”. Praktické použitie: ak ste netrpezliví, preskúmajte vaše prianie a hľadajte jeho negatívne dopady. A potom sa postarajte, aby ste pred očami mali vždy oboje spolu. 🙂

Aspoň mňa to skľudnilo – a to dosť radikálne. 😉

4 thoughts on “Trpezlivosť: vidieť obe strany mince

  1. vyborny clanok-otvoril mi “troska”oci……..a snazim sa byt trpezliva-verim ze to vyjde,teda to po com tuzim,,,takze za seba sa snazim doverovat,verit a vytrvat spolu s trpezlivostov….zatial to ide,verim ze co ma byt bude…

    Páči sa mi

  2. …trpezlivosť, že cudzie slovo ? netrúfam si to riešiť jazykovedne, ale v trpezlivosť v mojom živote má veľmi podobné prejavy ako slovíčko trpieť 🙂 🙂 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s