7 iracionálnych predstáv, ktoré nám komplikujú život

nez zacali mat nazorToto som našla na webe v článku 7 iracionálnych myšlienok, ktoré nám komplikujú život, čo napísal Steven Aitchison (prerozprávané).

1. Ak ma niekto kritizuje, niečo so mnou nie je v poriadku.

Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré ľudia jeden druhého kritizujú. Ak ťa kritizujú, ešte to nutne neznamená, že niečo s tebou nie je v poriadku. Znamená to len, že sú iného názoru ako ty, a to je fajn, pretože svet bez rozdielnych pohľadov na svet by bol nudný.

2. Aby som sa cítil dobre, musia ostatní schvaľovať, kto som, čo robím a ako to robím.

Toto je pozostatok z detstva, ale keď to prerastie do vnútorného programovania, je to zhubné.  Niet cesty, ako ulahodiť v tom istom čase každému, takže je zbytočné sa o to čo len pokúšať. Ak už potrebuješ schválenie a potľapkanie po pleci, tak svoje vlastné. Hlavné je, aby si bol so sebou spokojný a cítil sa dobre vo vlastnej koži. Ak sa to niekomu zapáči – fajn, ale nerob veci preto, že sa páčia iným.

3. Nepustím sa do ničoho nového, kým si nie som istý, že aj uspejem.

Skúšať nové veci je spôsob, ako sa učíme a testujeme svoje hranice. Ak neskúšame a nerobíme chyby, nemáme sa z čoho učiť – a možnože vec, v ktorej sme včera zlyhali, nám pomôže nezlyhať v inej, dôležitejšej veci zajtra… Nech už robíme čokoľvek, robme to na plný plyn a vychutnávajme si to robenie. Ak nepovedie k výsledku, nič sa nestalo – aspoň sme si vychutnávali tú cestu.

4. Nie je moja vina, že môj život nebol taký, ako som si prial.

Mám pre teba novinku: je to tvoja vina. To neznačí, že si zlý alebo že si babrák. Máš však kontrolu nad tým, ako čo sa cítiš, čo si myslíš – a teda aj čo robíš. Tvoje myšlienky a konanie určujú tvoj život. Ak zaň budeš viniť tých druhých, značí to, že si im odovzdal všetku moc. Preber zodpovednosť za to, čo si myslíš a čo robíš (oboje je produkt tvojho sebavnímania) a ak niečo nejde podľa želania, zmeň sebaobraz, čím sa zmenia myšlienky a konanie povedie k iným výsledkom.

5. Som menej ako ostatní.

Je to len tvoj pocit – a pocit nie je fakt, teda nie je pravda (hoci sa ti zdá, že je). Máš schopnosti a vlastnosti, ktoré iní nedosahujú – a iní majú schopnosti a vlastnosti, ktoré nedosahuješ zas ty. Neporovnávaj svoje nedostatky s kladmi toho druhého. Uvedom si svoje silné stránky, na nich postav svoj sebaobraz, ale neporovnávaj sa s inými.

6. Niekto o mňa nestál – to značí, že niečo so mnou nie je v poriadku.

Toto je zovšeobecnenie jednej zlej skúsenosti na všetky ostatné životné situácie – ktoré sa ani nemusia navzájom podobať a rozhodne sa v nich budú účastniť celkom noví ľudia. Ak nás niekto odmietol, nemusí to byť o nás. Ľudia odmietajú iných ľudí preto, že nezdieľajú spoločné hodnoty a predstavy. To však neznamená automaticky, že tie tvoje hodnoty a predstavy musia byť nesprávne – ani keby ťa odmietala celá skupina ľudí. Je to len nerovnakosť predstáv… a, koniec-koncov, ak sa môže mýliť jeden človek a ostatní zdieľajú jeho názor, potom sa môžu mýliť aj ako skupina. 🙂

7. Ak cítim spokojnosť so životom, zaručene sa niečo pokazí.

Toto je moja základná mantra. Je to prejav vnútorného presvedčenia, že si šťastie nezaslúžime, že nie sme “dosť”. Na príčine môže byť príliš vysoký osobný štandard alebo zlé skúsenosti z minulosti. Nedovoľme minulosti, aby nás oberala o pocit spokojnosti dnes tým, že začneme špekulovať, ako sa to v budúcnosti pokazí. Tým iba odovzdáme kontrolu nad naším životom dvom časom, s ktorými nedokážeme nič urobiť – minulosti a budúcnosti. Všetko, čo môžeme zapríčiniť, môžeme zapríčiniť len teraz. Aj keby sa niečo malo pokaziť (a veci sa časom menia a tým aj “kazia”), ak si vychutnáme dnešok, tak sme sa cítili o jeden deň menej biedne. 🙂 Z vlastnej skúsenosti – keď je nám dokonale a trvá to príliš dlho, zvykne si človek na dokonalosť a prekrstí ju na “normál”. A potom chce viac. 🙂

Ako s týmito sebasabotážami vybabrať?

Jednoducho – začneme svoje myšlienky sledovať a vždy, keď sa objaví nejaká, čo sabotuje našu spokojnosť, zmeníme ju na podporujúcu. Hľadajme pritom slová ako “vždy”, “každý”, “nikdy”, “nikto”, “zakaždým”. Sú to slová, ktoré dávajú jednorazovej situácii nádych absolútnosti.

Napríklad idete autom niekam a na čelnom skle vám pristane pozdrav od holuba. Miesto “prečo musia os*ať vždy práve moje auto?!” sa zastavte a premeňte výpoveď na podporujúcu: “už bolo aj tak treba auto umyť“. A ak ste skutočný grand, pridáte k tomu uznanlivé “Ale mušku má dobrú, holubisko jedno!

😀

Hľadajte to smiešne v tom strašnom, čo sa vám deje. (A len čo sa prichytíte pri tom, že niečo označujete ako “strašné” alebo “to je hrozné”, začnite znova meniť na podporujúce. Veľa strašných vecí je nakoniec len nepríjemných alebo sa nám nehodia do kariet. 🙂 )

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.