Ako sa zaručene zbaviť pocitu nadradenosti

10320280_1544317442452767_1333388156757278585_n

Tu je zaručený spôsob, ako sa zbaviť pocitu vlastnej nadradenosti: Pozoruj tých okolo seba, ktorých správanie v tebe najskôr vyvoláva pohoršenie a kritiku, a potom – ak si trúfneš – použi prejav toho človeka ako “okno”, cez ktoré zahliadneš podobnú črtu ukrytú v tieňoch tvojho srdca. — Guy Finley

Here is the sure cure for any sense of feeling superior to others: Observe those in your life whose behavior you’re quickest to negatively judge and then — if you dare — use his or her manifestation as a “window” through which to catch sight of a similar character hidden there in the shadows of your own heart.

  • Podvedomý pocit vlastnej nadradenosti sa udržiava pri živote a moci cez proces vzdorovania tomu, o čom si myslí, že to nie je.
  • Čo najsilnejšie neznášame na iných je to, čo podvedome vnímame aj na sebe.
  • Nemôžeme natrafiť na nikoho, s kým by sme si nejakým spôsobom neboli podobní, hoci možno aktívne neprejavujeme to, čo neznášame na tom druhom. Klamom v tomto prípade je predstava, že sa odlišujeme od hocikoho iného s výnimkou tých, čo zodpovedajú obrazu, aký máme sami o sebe. Takýmto spôsobom žijeme a vnímame svet cez oči falošnej predstavy o “ja”, ktorá sa vždy vzbúri, keď vidí niekoho, koho identifikuje ako “nepodobný na mňa”.
  • Slobodu nenájdeme, ak sa budeme vyhýbať tomu, čo nás vytáča, ale tým, že postupne osvetlíme, uvedomíme si a pustíme k vode všetko to tieňové v nás, čo sa cíti byť dotknuté a rozrušené.
  • Pre všetky naše vzťahy potrebujeme nový prístup: “Nebudem ťa trpieť; miesto toho popracujem na tom, aby som si čoraz jasnejšie uvedomoval nás, pričom pretrpím všetko, čo treba, v mene nás oboch. Neodvrhnem ťa ako niečo menej hodnotné ako ja – neurobím to, pretože nie je na tebe nič “menejcenné”, čo by som nemal aj ja – inak by som to nebol schopný vnímať.” Vhodné pre všetky prejavy iných ľudí, ktoré nám sú nepríjemné.

 

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s