Ak potláčaš emócie, stupňuje ich tvoj partner

10538662_330746357084008_4033006617779513788_nVďaka Anitram som sa dostala k tejto úvahe nad kartou Umiernenosť – a dostala ma:

Karta mírnost

Co ti brání dávat najevo své emoce? Proč je neustále potlačuješ? Ten druhý si pak myslí, že žádné nemáš. O co více ty nemáš emoce, o to více je musí mít on. Pak se divíš, že se jeho agresivita stupňuje, když k ničemu nic neříkáš, nedáš žádné stanovisko?

Pokud se nebudeš bránit a necháš všemu volný průchod bez svých hranic, hrozí ti, že tě ten druhý může i fyzicky napadnout. Ten druhý totiž chce, aby ses začala chovat přirozeně a ne uměle jako loutka. Je zapotřebí ukázat, že se nebojím střetů a jsem odhodlaná bránit své zájmy. Nebát se říci tomu druhému pravdu do očí. Když to dokážeš, zjistíš, že to není tak těžké, jak se ti zdálo.

Jdi přímo do srdce toho druhého a ne oklikou. Pokud se budeš bát jádra problému a budeš zůstávat na povrchu, ten druhý ti nebude rozumět a budete si stále dál. Váš vztah bude zrát na čistotě úmyslu a bude hynout pod tlakem a tíhou toho, co neumím vyjádřit.

Chceš mít čistý vztah a přitom nejsi čistá sama k sobě, když neříkáš, co cítíš. Je zapotřebí se pomalu a jasně začít vyjadřovat. Stačí jednou větou. Nesnaž se věci příliš omílat. Řekni jasně, co chceš, co cítíš, pro co jsi se rozhodla, a neboj se následků svých činů. Vše je zapotřebí se učit, a pokud se chceš naučit čistotě vztahů, uč se pozvolna s druhým mluvit na rovinu bez zábran. Uvidíš, že to jde. Když to dokážeš, nebudeš si ve vztahu připadat jako pták ve zlaté kleci, ale budeš se cítit jako Fénix, který povstal z popela.

Otázky k pochopení:

  • Co v sobě potlačuji?
  • Kde vznikl můj problém?
  • Umím si chránit svůj prostor?
  • Dávám druhému hranice?

Afirmácia: Učím se každý den říkat alespoň jednu obtížnou věc, kterou mám na srdci. Nepotlačuji to, co cítím a učím se ctít své pocity.

2 thoughts on “Ak potláčaš emócie, stupňuje ich tvoj partner

  1. Tak toto bezozvysku podpisujem. Mne je napriklad jasne preco je so mnou v partnerskom vztahu (ale niekedy aj v inych vztahoch) problem. Ja nemam evidentne viditelne hranice. Sama pre seba ich mam, ale je to skor pasmo ako nejaka jasna linia. Druha strana byva tymto zmatena a dopletena. Kde by mal byt “plot”, ja mam len “kamerovy system”. Druha strana netusi ze uz sa nachadza v pasme mozneho ohrozenia a este k tomu je sledovana. Pohybuje sa na danom uzemi volne akoby nic. A potom je prekvapena a citi sa ukrivdene (ciastocne opravnene) ked tu zrazu znenazdajky prileti raketa kratkeho doletu a rozmeta navstevnika na suciastky. Lebo som si to prave vyhodnotila, ze chovanie navstevnika v sledovanom uzemi je uz prilis podozrive.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s