Ako “zastaviť svet”

10246690_583511348433931_1542934376690870553_nZo stránky The Eagle and the Nagual:

“Prvým činom učiteľa je predostrieť predstavu, že svet, ktorý vidíme, je len náš popis sveta – to, ako sme si ho interpretovali.

Akceptovať túto predstavu môže byť pre človeka jedna z najťažších vecí v živote. Naša vnútorná pohodička nás udržiava v našom špecifickom vnímaní sveta, ktoré nás vedie k tomu, že sa cítime a konáme, ako keby sme o svete vedeli úplne všetko.

Učiteľ sa snaží zrušiť toto vnímanie.

Bosoráci to nazývajú “zastaviť vnútorný monológ” a sú presvedčení, že toto je najdôležitejšia technika, ktorú sa žiak môže naučiť.”

(The first act of a teacher is to introduce the idea that the world we think we see is only a view, a description of the world.

Accepting that seems to be one of the hardest things one can do; we are complacently caught in our particular view of the world, which compels us to feel and act as if we know everything about the world.

A teacher aims at stopping that view.

Sorcerers call it stopping the internal dialogue, and they are convinced that it is the single most important technique that an apprentice can learn.)

Takže ak som to pochopila správne, “zastaviť vnútorný monológ” je len technika, ktorej účelom je zrušiť to, že k veciam pristupujeme, ako keby sme im rozumeli a vedeli dokonale, ako situácia vyzerá.

Potom to, čo som si pre seba vynašla, ale napĺňa presne ten účel – u mňa vnútorný monológ síce naďalej funguje, ale nadobudol funkciu spochybňovateľa. Naozaj je to tak? Vzala si do úvahy to-a-hento? A nemyslíš, že…? 🙂

Dobrý vnútorný monológ. Môj najväčší kámo. Ovšem netuším, koľko z neho som skutočne ja a moje vedomie, a koľko sú pindy prichádzajúce “zhora”. 😛

😀 Alebo aj nie.

10 thoughts on “Ako “zastaviť svet”

 1. nie, pochopila si nesprávne.
  zastavenie vnútorného monológu je nástroj na zrušenie fixácie bodu spojenia, aby si s ním mohla pohybovať podľa potreby.
  tvoj “vnútorný monológ spochybňovateľ” stále robí to, čo má zastavenie monológu zrušiť. tvoj vnútorný monológ spochybňovateľ stále (re)interpretuje svet a fixuje tvoj bod spojenia, na mierne inom mieste než je to štandardné, možno, ale stále to robí.

  pričom “fixovaná pozícia bodu spojenia” je to čo ľudia považujú za “seba”, to je ich ego, ich spôsob vnímania, cítenia. zastavenie monológu má túto fixáciu zrušiť, pomôcť rozpustiť to čo považuješ za seba, aby si si uvedomila že si viac.

  čiže inými slovami povedané to isté čo ti povie každý kto ti bude radiť menej myslieť a viac vnímať prítomný okamih.

  čiže v článku si pochopila nesprávne. čo sa ani niet čo diviť, keď si to vycucla z nejakej stránky. Ja som od Castanedu (z ktorého je toto vytiahnuté, sa zdá) prečítal asi celého a napriek tomu mi trvalo asi 5 rokov intenzívnych úvah kým mi to začalo dávať aspoň trochu zmysel. Čiže toto nie je zdrb, len upozornenie že bez poriadneho kontextu robíš závery v oblasti kde ani mať všetok kontext príliš nepomáha k tomu dostať sa k správnym záverom.

  Páči sa mi

  • aaale pochopila, len by si si to, čo napísala, mal viackrát prečítať
   potom by si možno uvidel, že viac fixovaný si bol ty, keď si v tom nevidel odpovede, napísané slovami, ktoré by si očakával, ak si zahrabaný do poriadne obšírneho kontextu a svojich úvah, nie?
   Tak či tak, Sun má právo na svojej stránke na svoj osobný názor, a ty si len návštevník, ktorý nutne nemusí súhlasiť so všetkým, a nie editor.

   Páči sa mi

   • samozrejme že má na svojej stránke právo na svoj osobný názor. A nielen na svojej stránke, všade má právo na svoj osobný názor, aj na jeho vyjadrenie.
    Rovnako ako ja, a tak som zas ja vyjadril ten svoj.

    Ale nepodarilo sa mi presne povedať o čo ide, asi. Hlavne ma vyrušilo že vzala kus textu ktorý niekto ešte pred ňou vytrhol z pôvodného kontextu a pôvodnej filozofie do ktorej patril, a vysvetlila si ho… užitočne sama pre seba, okej, ale absolútne nesprávne z hľadiska kontextu tej filozofie čo ten výrok vyprodukovala. Ako keby si napríklad vzal Churchillov citát “Môžem vám sľúbiť len krv, pot a slzy.” a napísal článok o tom ako tým churchill predpovedal krv, pot a slzy porazených nemcov. Z jednej strany to povedzmeže dáva zmysel, ale z hľadiska toho “čo Churchill pôvodne myslel, čo chcel vyjadriť” je to absolútne nesprávne, chápeš? 😉

    “a ty si len návštevník, ktorý nutne nemusí súhlasiť so všetkým, a nie editor.”
    …a? ak je názoru že návštevníci sú len návštevníci, ktorí si nemajú čo dovoľovať na jej webe vyjadriť svoj názor, tak nech si zruší koment sekciu. A predpokladám že ty si tiež len návštevník, nie editor, čiže na základe svojej vlastnej logiky nemáš čo na cudzej stránke niekomu (implikovane) vyhlasovať že sa nemá čo opovažovať vyjadriť svoj názor 😉

    Páči sa mi

   • Midnightst,

    postreh (z fejsbúku i odtiaľto): ako keby si sa zameriaval na hľadanie chýb a nedokonalostí vo všetkom, čo zo seba vysúkajú iní. Poznám to; sama to robím dostatočne a v poslednom čase sa tomu snažím vyhýbať, pretože som si všimla, že to okolo mňa zhmotňovalo dosť nechutný svet, kde jeden berie “pravdu” druhému.

    Neviem, nakoľko si oboznámený s Ruizovými Štyrmi dohodami. Ak nie, skús si ich pozrieť… Tam, kde Castaneda zlyhával pre nedostatok blbovzdorných nástrojov, mi Ruiz pomohol o hodný kus ďalej.

    Vlastne aj to o slovách vytrhnutých z kontextu mám za sebou: https://eprakone.wordpress.com/2011/10/03/niet-lieku-pre-fakty-zivota/ Zdá sa, že naše cesty sú dosť podobné. V tvojom záujme dúfam, že sa to netýka aj našich pováh 😛 .

    Páči sa mi

   • “postreh (z fejsbúku i odtiaľto): ako keby si sa zameriaval na hľadanie chýb a nedokonalostí vo všetkom, čo zo seba vysúkajú iní.”

    áno, ale vo všetkom, aj v sebe. sčasti to mám v povahe odjakživa, sčasti sa z toho potom stala choroba z povolania (programátorčina, potrebuješ hľadať aj chyby ktoré zatiaľ vôbec nenastali a možno ani nenastanú, ale aj tak ich potrebuješ už dopredu nájsť, aby si zabezpečila že sa im systém vyhne/ich ošetrí).

    štyri dohody som čítal, ale už je to dávno, chcel som si ich prečítať znova ale nevedel som ich nájsť.

    ” a v poslednom čase sa tomu snažím vyhýbať, pretože som si všimla, že to okolo mňa zhmotňovalo dosť nechutný svet, kde jeden berie “pravdu” druhému.”

    okej. tvoja voľba, ak ti vyhovuje, všetko je v poriadku. ja sa však snažím okolo seba zhmotňovať svet kde slovo pravda nebudem musieť písať v úvodzovkách O:-)

    vďaka za link a dopredu sa ospravedlňujem za to že ti k nemu možno napíšem koment 😀

    Páči sa mi

   • Štyri dohody mám tu: https://eprakone.wordpress.com/2011/02/04/zo-stalkovacej-skupiny-stalkovanie-a-sebadolezitost/, len ten anglický audiosúbor je už premazaný a budem ho musieť niekde vyhrabať, ak ho chceš (ale aj tak bol stiahnutý z webu a ako programátor máš tieto cestičky istotne lepšie vychodené ako blondínka 😉 ).

    A teraz sa dostávame k môjmu obľúbenému: čo je “pravda”? Upozorňujem: pravda je dualitná kategória, ktorá si vyžaduje, aby niečo iné bola ne-pravda, inak stráca zmysel. Ako by si ju definoval tak, aby to nebolo len tvoje individuálne vnímanie a nemuselo sa písať s uvodzovkami? (Hovorím to preto, že ak vychádzaš z toho, že nejaká “pravda” existuje, tak potom musí existovať aj niekto, kto ju musí mať – a potom prečo nie ty? A toto si myslia všetci – každý o sebe. 🙂 Moja verzia “pravdy”. Je jasné, že sa potom nikdy nedohodnú… Čo vravel o “pravde” don Juan? Nevravel, že je to vec našej interpretácie, pretože medzi realitou a naším mozgom máme predradený senzorický systém a za ním ešte interpretačné filtre, ktoré z reality vyťahujú tú časť, čo sme schopní vnímať [tonal] a nechávajú nepovšimnutú tú časť, čo vnímať schopní [zatiaľ] nie sme [nagual]?)

    Páči sa mi

 2. ja som si spravila jedoduchy sposob ako odlist moje vlasnte kecy od mojej intuicie/sprievodcu/nadvedomia. Spieva mi. Vzdy ked nepocuvam ,ked mi to hovori normalnym (mojim) hlasom ,tak mi bud zaspieva song, z kt. hned pochopim co treba. Alebo aj cestina fungovala 😉 ked mi to hovori cesky viem,ze to nie su moje vlastne myslienky .

  Len to netreba prehanat a zbytocne vymyslat a menit hore dole to co funguje. Zoparkrat ma uz poslal do prdele 😉
  Ps: neni nad ten pocit na nic nemysliet

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s