Ako rozpoznať vhodného “učiteľa”?

pai_meiNa fejsbúku som našla odkaz na článok Evy Marvanovej, ktorý ma oslovil témou i podaním:

Jak poznat správného průvodce?

Na jedné přednášce jsem dostala otázku, jak je možné poznat, že průvodce nebo terapeut je skutečně dobrý. V tu chvíli jsem odpověď nerozváděla, ale potom jsem si uvědomila, že je to velmi správná otázka. Rozhodla jsem se tedy napsat k tomu pár bodů, podle kterých se sama řídím a volím ty, jimž se svěřím do rukou…tedy podle mě  správný průvodce se pozná podle toho, že:

 1. Nedělá ze sebe guru.
 2. Dále na sobě pracuje a rozvíjí se.
 3. Netvrdí, že už ví všechno a že to má všechno „vyřešený“. Je si vědom toho, že je na cestě a že přestože už nějaký kus ušel, jsou před ním další výzvy a témata k vlastnímu sebezkoumání a rozvoji. I když má možná náskok před svými klienty v cestě sebepoznání a naučil se víc, není „dál nebo lepší“ než oni. Jen tuto cestu nastoupil dříve a protože už ji nějaký kus prošel a má náskok, může druhým pomoci projít jí snáze a podělit se o své zkušenosti.
 4. Netváří se, že je dál a lepší, než ostatní. Uvědomuje si, že se možná naučil víc, protože je na své cestě delší dobu.
 5. Je schopen učit se od ostatních a podstoupit supervizi (práci s jeho vlastním průvodcem na vlastních nevyřešených tématech).
 6. To, co učí, poznal i na vlastní cestě a dokázal se s tím vyrovnat (aneb není to jenom teorie vyčtená z knih, či duchovní názor).
 7. Názory a myšlenky, které propaguje také upřímně (v rámci možností) sám žije.
 8. To, co nabízí a způsob jeho práce vede k prakticky uchopitelným výsledkům.
 9. Nedovolí Vám, abyste si z něj udělali guru nebo rodiče.
 10. Nabídne Vám řešení, možnosti a doporučení pro další práci, ale netrvá na tom, že musíte přijít znovu nebo za každou cenu. Dává Vám svobodu v rozhodnutí.
 11. Vysvětlí a zná reálné možnosti jeho práce. Nenabízí zázraky na počkání. Ví a také klientovi dobře vysvětlí, že zázraky na počkání jsou většinou zbožné přání klienta nebo zavádějící forma reklamy.
 12. Je schopen Vám říct i věci, které se Vám nelíbí, pokud to pomůže Vašemu porozumění problému a jeho řešení. Pracuje však citlivě, soucitně a s taktem.

Tak som sa pozerala, kde hlboko podliezam latku… a našla som: Rozhodne som všeličo, len nie súcitná a taktná (bod 12), a nie som si taká istá ani tými “uchopiteľnými výsledkami” (bod 8). Takže – len sa odo mňa za žiadnu cenu neučte! 😀 Mňa treba popierať, potierať a spochybňovať, nie počúvať! 😉

Ja pridám ešte jeden bod, ktorý som zažila u anjelov – dáva vám do širšieho kontextu vaše vlastné prežitky. Väčšinou nehovorí, ale kladie otázky. Smeruje vašu pozornosť – ale závery si vyvodzujete vy sami. Podľa mňa je to jediný spôsob, ako nezasiahnuť do reality toho druhého a pritom podať pomocnú ruku.

Alebo, ako hovorieva môj kolega: “Potrebuješ pomocnú ruku? Rastie na konci tvojho ramena…” 😛

15 thoughts on “Ako rozpoznať vhodného “učiteľa”?

 1. Narazila jsem zásahem osudu na učitele, o kterém mohu říct, že taktní je :-)) Nedávno jsem sepisovala mail, ve kterém jsem se snažila ten vztah učitel-žák nějak nastínit a došla jsem k názoru, že role učitele je velmi nesnadná právě v tom, že v sobě kombinuje onu schopnost otřást egem, tak silně, jak to žák snese, ale zároveň mu nabídnout pochopení, soucit, přijetí a rady, které mu pomohou se s tím otřesem vyrovnat a zas se o krok posunout. Což dál prohlubuje důvěru žáka v učitele. Důvěra je velmi zásadní, protože někdy je ta cesta velmi náročná a pochyby ohledně vztahu učitele k nám a ohledně učitele samotného (zda nekáže vodu a sám nepije víno apod.) může tu společnou cestu zastavit, nebo výrazně zpomalit. Řekla bych, že jsem měla velké štěstí (všech 12 bodů splňuje :-)) a hlavně zpočátku, kdy jsem z toho všeho bylo strašně vykulená a on mi byl velkou oporou, jsem pochopila, proč všichni ti východní žáci těm svým učitelům posluhují :-)))) Ta vděčnost je někdy tak velká, že člověk ji má potřebu nějak vracet zpět :-)))))

  Páči sa mi

 2. Krásny článok, a súhlasím aj s tým tvojím dodatkom.
  Keď som sa ja prvýkrát stretla s niekým , kto bol “mistr”, stalo sa mi to , čo Nyovi v Matrixe- šplechol mi rovno do tváre ,že budem “niekto” a už by som dávno mala vedieť VIAC ako tí čo sa učia (v tom čase reiky ) ako začiatočníci.Normálne som sa zarazila a ešte aj urazila , čo robí zo mňa debila :/ Bola som v zúfalom stave, nevyliečitelne chorá, a ani lekár nevedel ako dlho tu na Zemi ešte pobudnem..no a tento tu mi ide niečo tlačiť do hlavy o mojej “velkosti”. Keď som prišla k inej liečitelke, lebo stav nie a nie vyliečiť , poprezerala si karty , nezabudla zobrať “balík prašuliek” a hoci mala za sebou 10 rokov teorie, kurzov a praxe a nijak sa mi u nej nepolepšilo s usmemov ma psola domov , že “sa vyliečim sama” .
  A tak som začala hladať tam kde ty-=na konci svojej ruky…lebo som NIKDY nenašla toho, koho tu tých 12 bodov opisujú.

  Páči sa mi

 3. Nehnevaj sa nairam159 ale takýchto ludí nenazvem ani len liečitelmi, nie to ešte “mistrom “, ako si to oni vedia po rokoch studií a zasvetení sami sebe , aj druhým otvorene povedať. Mistra z nás nerobí studium a zasvetenie ale VYSLEDKY!Mala som vtedy 24r, 3 ročne bábatenko a smrtelnu chorobu s beznádejou u lekárov. Co si o takom liečitelovi môžeš pomyslieť? Ze v nom niet ani len obycajnej ludskosti,ktoru ma aj človek čo sa liečitelstvu nevenuje.
  PS 1: za tie prašulky sa nehnevám, dnes je ezoterika=duchovný svet v prvom rade biznis.Tých poriadnych zrátaš na Slovensku na jednej ruke.

  Páči sa mi

 4. Sun Belangelo..čítaš po sebe čo napísala? …”tá liečitelka” ..to znamená ,že ked je niekto liečitel, nemá prekladať zodpovednost za chorobu a jej vyleičenie na choreho ale bud ho z toho dostať alebo priznať,že pomocť nevie .
  PS: ja som nepísala,že som zdravá..
  PS2: nepísala som o tebe – neber to osobne s tými peniazmi a šarlatánmi

  Páči sa mi

  • Prepáč, nerozumiem tvoje PS2. Podľa čoho predpokladáš, že ja som predpokladala, že si písala o mne?

   A nerozumiem ani “čítaš po sebe čo napísala?” Ako JA mám čítať po SEBE to, čo ONA napísala?

   Pokiaľ to bolo mienené ako “čítaš po sebe, čo si napísala?”, tak sa ťa pýtam – nakoľko ti informácia, či po sebe čítam alebo nie, pomôže s čímkoľvek?

   Trochu ma prekvapuje tvoj rigorózny postoj. Liečiteľ podľa teba MUSÍ liečiť, či sa mu páči alebo nie. Dokonca máš veľmi presný názor aj na to, AKO má liečiť. Proste neuznávaš, že zistenie, že sa vyliečiš sama, a odovzdanie tejto informácie tebe, je tiež spôsob liečenia… Okej. Je to tvoj príbeh a moja žiadna starosť.

   Páči sa mi

 5. Viem,že liečiš , iba ked ti je dovolené.Neútočila som na na teba ,iba napísala svoju smutnú skusenosť o šarlatánoch .Je to predsa k veci , nenašla som u nich tých 12 bodov .Nežijeme predsa v ružovom svete plnom “anjelsky dobrých reiky liečitelov”. A nechápem prečo sa vyjadruješ smerom ku mne , ako keby som písala “ako hotentót”. Ale rozumiem ti , povedali mi kto si . Nebudem sa teda vyjadrovať a komentovať tvoju stránku už NIKDY.Ale len koli tomu,že som bola na to upozornená..
  PS: o pomoc som ťa predsa neprosila, nemáš si prečo robiť starosti .

  Páči sa mi

  • Víla, toto je veľmi osobná téma a chápem tvoj boj a s ním spojenú horkosť, zlosť, strach a možno aj bezmocnosť (všetko moje predpoklady).
   Som iba divákom v tvojej “hre” a mám svoje pozorovanie. Je to ale skôr o mne ako o tebe, takže je možné, že ti to nebude na nič. 🙂
   Ťažké choroby (prekážky), vedia byť veľkým motivátorom / učiteľom a v spojení s rodičovskou zodpovednosťou – materstvom, to môže znieť, ako nezdolateľná prekážka / bremeno.
   Zúfalstvo často veľmi deformuje skutočnosť. Panika a strach z pocitu blízkosti smrti (nedokončenej povinnosti), nám podsúvajú ako produkt bezmocnosť / malosť a vtedy veľa x máme pocit, že svet naokolo je povinný zasiahnuť podľa našich predstáv a ak sa to nestane, ešte viac to môže posilniť pocit zúfalstva a bezmocnosti.
   Krivda vie byť tiež veľmi silným “štartérom” a podľa tvojich reakcíí predpokladám, že sa ňou teraz dosť veľa zaoberáš (opäť len môj predpoklad – nie posudok).
   Každý z nás (predpoklad) disponuje obrovskou silou, ktorá robí “zázraky” (pre tých, ktorý ešte nevedia, čo všetko je možné). “Poznanie” prináša so sebou dar “slobody” a zvedavosť. “Choroba”, často krát pramení z neznalosti, odmietania zmeny uhla pohľadu a jej dôsledkom býva “otroctvo”.
   Každý žije práve v tom svete, ktorý si “vysníva”. Ten tvoj momentálne nieje ružový a nie sú v ňom “anjelsky dobrý reiky liečitelia.” To ale neznamená, že nikdy nebudú, alebo že práve toto nie je tvoja zodpovednosť, tento stav vo sne planéty pre teba zabezpečiť.
   Podľa tvojich komentárov je v tebe veľká sila, len ju momentálne možno smeruješ do toho, čo nechceš, nenávidíš, alebo tým pohŕdaš. “Prskáš” okolo seba a nie si ani 1. a ani posledná, čo sa takto potrebuje prejaviť. Možno sa ti podarí prísť na to, že keď budeš svoju silu smerovať do toho, čo chceš, máš rada a čo ti prináša radosť, nájdeš nové poznanie a sním aj svoju “slobodu” a zdravie (ako vedľajší produkt).
   Je to tvoj “boj” a nikto z nás o ňom nevie nič a ani ti v súvislosti s ním nevie nijako pomôcť, alebo ťa niečo naučiť. Ty máš kľúče od všetkých dverí a všetko potrebné poznanie. Zobuď sa a nájdi ho. Makaj – buď vytrvalá a dôsledná. Sústreď svoju moc / silu do “tvorenia” krásy a radosti. Na tejto stránke Sun zhromaždila obrovské poznanie, ktoré by samo o sebe stačilo na vyliečenie celého vesmíru.
   Kto chce vidieť – vidí.
   Slová ako “nikdy”, sú stavebnými kameňmi odmietania (odlúčenia – rozdelenia) a v tom si momentálne možno celkom slušne ponorená a je to tak dobré, lebo to tiež prináša poznanie a zmenu (skôr, alebo neskôr – tempo diktuješ ty).
   Skús začať prijímať a objímať (začni malými vecami) – plynúť sama so sebou. Výsledky sa dostavia a budeš mať sebavedomie (moc/silu) použiť túto techniku, aj pre iné – náročnejšie zhmotňovanie.
   Čo si o tom myslí niekto druhý a či sa mu tvoj štýl páči, alebo nie, je v podstate pre teba veľmi málo nápomocné. Pochopenie zvonka, je krásna vec, ale ak nemám pochopenie sám pre seba, nenájdem ho ani zvonka.

   Zlepšil sa tvoj zdravotný stav od tvojej “šťastnej návštevy” u liečiteľky?

   Páči sa mi

  • Víla,

   A nechápem prečo sa vyjadruješ smerom ku mne , ako keby som písala “ako hotentót”.
   Pretože to tak vnímam – nie že píšeš “ako hotentót”, ale že z napísaného nie je zrejmé, o čo ti ide.

   Ale rozumiem ti , povedali mi kto si . Nebudem sa teda vyjadrovať a komentovať tvoju stránku už NIKDY.Ale len koli tomu,že som bola na to upozornená..
   Neviem, kto ti čo o mne povedal, ale keď chceš vedieť niečo o mne, spýtaj sa mňa, nie niekoho iného.

   PS: o pomoc som ťa predsa neprosila, nemáš si prečo robiť starosti .
   Prečo si myslíš, že by som si mohla robiť starosti?

   Píšem ti to tak podrobne preto, aby som ti ukázala, ako veľmi pracuješ so svojimi predpokladmi a ako veľmi podsúvaš iným motívy, ktoré možno nemajú. Či sa s tým rozhodneš niečo robiť, je už na tebe. Ako vravím – tvoj príbeh a moja žiadna starosť. (Ach, to odtiaľto si vzala to slovo “starosť”? Ak áno, tak prečo “moja žiadna starosť” čítaš ako “robí si starosti”?)

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s