Napriek tomu, že mám strach, že by som bol viditeľný…

10421604_890311020983430_8716583431180862834_nBola som na webinári pre praktikov EFT. Rozoberala sa tam otázka, ktorá má veľa do činenia so zhmotňovaním. Keď túžime po úspechu, ale úspech sa nejako nedostavuje, je tu výrazná šanca, že máme v sebe nejaké ukryté presvedčenie, ktoré nám znemožňuje byť úspešnými. Napríklad veľa EFT-praktikov si chce otvoriť živnosť a živiť sa EFT, ale súčasne majú obavu, že keby to robili verejne, “boli by videní”, boli by ostatným na očiach – a oni predsa nie sú nijaké celebrity, aby sa mohli takto ukazovať!

Najneskôr keď som počula to zdôvodnenie, moja poplašná sústava za rozozvučala na plné pecky. Aká pekná veta pre poklopkávanie! “Mám strach, že by som bol na očiach.”

EFT-koučka Alina Frank sa potom začala zapodievať tým, odkiaľ tento strach pochádza. Keď idú ľudia robiť EFT, tak sa na to dávajú preto, že chcú pomáhať iným, že chcú zlepšiť situáciu iných ľudí. Milujú túto robotu – a keď ju vykonávajú, napĺňajú tým poslanie svojej duše. Na úrovni duše sa vylaďujú na zmysel svojej duše.

Len čo však urobia toto rozhodnutie a oznámia ho svetu, vzápätí sa začne ozývať tá malá, nevyspelá časť ega. Alina Frank:

“Ego je užitočné, pretože vytvára akciu, hýbe veci vpred v tejto 3D realite. Ale to nedospelé ego, ten malý vystrašený hlások, okamžite príde s množstvom zdôvodnení, prečo to nemôžete urobiť. Príčinou je strach. Strach je pohonič nevyspelého ega: ono potrebuje záruky, potrebuje prísľuby – a tie nedostane! Ak sa rozhodnete naozaj naplniť poslanie svojej duše, tak to bude o raste, expanzii a stávaní sa viac tým, kým chcete byť. A to niekedy vyzerá podstatne ináč než to, čo ste robili doteraz. Lenže ego to nechce – túži po istotách a zárukách a tie mu tento život neposkytne.”

EFT-tréner Craig Weiner dodáva: Keď sa dostaneme iným na oči, vystavujeme sa nebezpečenstvu posudzovania, kritizovania, pitvania. Často sa dostavuje pocit “nerobím dosť” alebo “nie som taký dobrý, ako by som mal byť”. Veľmi často sa za tým skrývajú naše minulé skúsenosti, kedy sme boli kritizovaní, obviňovaní a posudzovaní za niečo, čo sme (ne)urobili. A takto sa v nás vytvára vzorec správania, že ak vystrčíme hlavu a budeme sa odlišovať, niekto príde s kritikou. Každá kritika zo strany prostredia nás však vystavuje riziku odmietnutia, zavrhnutia – a vyvoláva v nás preto strach.

Okrem strachu z odmietnutia je tu však ešte otázka kongruencie – zhody medzi tým, čo hlásame a kto sme. Napríklad ak ideme radiť nejakému klientovi vo veciach srdca a sami nemáme vysporiadané tieto záležitosti v sebe, cítime sa nekongruentní, nevyhovujúci. Len čo sa dostaneme do kontaktu s takouto témou, začíname posudzovať a kritizovať sami seba a začneme sa cítiť neisto a pokrytecky.

Pritom opak je pravdou – ak sami máme daný problém, tak k nemu máme užší vzťah a vieme sa lepšie vcítiť do toho druhého, ako keď problém poznáme len z kníh alebo rozprávania iných. Alina Frank: “Učiteľ je v podstate človek len o krôčik vpredu pred svojím študentom.”

Takže keď sami seba brzdíme pri dosahovaní úspechu, stojí za tým zakaždým strach – strach z toho, že ľudia uvidia naše vlastné “nevyhovujúce stránky”, ale aj opačný strach – že uvidia, kto skutočne sme (a presne to si na sebe nevážime). Znie to ako nesmierna námaha – vytvoriť si pre iných výkladnú skriňu a potom ju sústavne udržiavať v tom “výkladnom” stave.

A tým sa dostávame k jadru celého EFT – k poznaniu, že sa plne akceptujeme takí, akí skutočne sme. Ak sa tak akceptujeme, nepotrebujeme pristupovať k iným a svojmu poslaniu kŕčovito. Jednoducho sme, čo sme – a to postačuje.

Tak a späť k EFT. Keď poznáme strach, môžeme si ho odklepkať. Technika je popísaná tu. Pokiaľ sa neviete dožiť úspechu, vytestujte si najprv, nakoľko je tento strach pre vás skutočne obmedzujúci. Pohrajte sa s jeho rôznymi obmenami:

  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol viditeľný…
  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol bohatý…
  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol úspešný…
  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol lepší ako (moji rodičia)…
  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol pokazený peniazmi…
  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol menej obľúbený ako človek…
  • Napriek tomu, že mám strach, že by som bol …

One thought on “Napriek tomu, že mám strach, že by som bol viditeľný…

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s