Porozumenie prichádza k nám cez skúsenosti

1459682_755275454484792_814658279_nZo stránky Female Warrior:

Naučila som sa, že porozumenie prichádza len cez skúsenosti. A skúsenosť ukazuje, že za skúsenosti niet náhrady. Čítanie kníh poskytuje základňu pre porozumenie, ale až život na zemi v plnej jeho intenzite vás privedie do bodu, kedy s ňou začnete splývať spôsobom, akým don Genaro bol schopný “plávať” na suchom púštnom piesku.

(I have come to know that understanding comes only through experience. And as far as experience goes, there has never been and never will be a substitute. Reading books provides a platform for understanding but living upon the earth in its fullest brings you to the point of merging with her, in the manner through which don Genaro was able to “swim” upon her dry soil in the desert.)

Nič, čo sme nezažili, v podstate nepoznáme. Vieme si to v hlavinke namodelovať, vieme sa do toho vcítiť, vieme si to predstaviť, ba dokonca to v nás dokáže vyvolať aj pocity spojené s našimi predstavami… ale kým sme v tej situácii neboli, nevieme, ako sa skutočne cíti a ako by sme sa v nej naozaj zachovali.

Ak sa do nej dostaneme nevedome, zakaždým sa v nej zachováme rovnako. Ak sa jej zúčastňujeme vedome, zistíme len to, ako by sme sa zachovali v presne tejto situácii – ale neplatí to už o nijakej inej, podobnej. To, že sme “vedomí” (lucídni), totiž mení náš prístup k hocijakej situácii, ktorú zažívame.

Po piatkovej meditke som mala šancu ešte sa rozprávať chvíľku s Iskrom. Aj on sa dostal do stavu, kedy sa v emocionálnych vývrtkách rozdvojuje na pozorovateľa na balkóne a herca na pódiu. Je to úžasný, uvoľňujúci pocit odosobnenia, pretože veci sa už len dejú, ale nedejú sa vám. Vy ste schopní ich pozorovať, sledovať ich vývoj a učíte sa rozumieť tomu, čo práve prebieha… Vtedy som si spomenula, ako mi anjelskí vysvetľovali význam slova “eprakone” – ako zmúdrenie, porozumenie. Stav, kedy prestávate byť človekom a stávate sa skôr vedomím, ktoré pozoruje samé seba.

Nakoľko viem, je to prvý krok. 🙂 Zvedavé pozorovanie seba v situáciách a učenie sa o situáciách (a o sebe, ale to až v druhom rade). Druhý krok je to isté, len bez tej zvedavosti. To som zažila jedinký raz, keď sa mi počas žam žungu podarilo vyliezť z tela na úroveň “operačného systému”. Vidíte a sledujete všetko (pretože vaša pozornosť je nekonečná) a jediné, čo vás zaujíma, je, či je to v pohode (=”hýbe sa to ešte stále”). Obsah a zmysel strácajú význam, tento druh pozornosti už registruje len plynutie energie. Nejakej. Každej. Hocijakej. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s