Jeffrey vždy miloval Jeffreyho

Náhodou som otvorila knihu Jeffreyho Chappella na stránke o “ľúbivom Ja” (po česky je “líbivé já”, do slovenčiny to nejako neviem dostať a nechce sa mi špekulovať, takže sa dohodnime, že pre dnešok to bude “ľúbivé Ja” 🙂 ).

Chappell spomína, že funguje na dvoch úrovniach: ako spontánne Ja a potom Ja, ktoré sa ovláda. V transakčnej analýze by sme asi povedali “spontánne dieťa” a “adaptované dieťa”. A že keď sa do niečoho púšťa, tak sa dostavujú predstavy, že cesta k úspechu je odriekanie, trpezlivosť a disciplína.

Osvietené Ja mu na to hovorí, že sú prospešné vtedy, keď sa uplatňujú vo vhodných situáciách.

No a potom sa Osvietené Ja pustilo do inkarnácií, ja som mala dve sekundy pocit, že s knihou seknem, ale Osvietené Ja sa dostalo k jadru:

Vysvetľuje to pojem inkarnácie ako rôzne verzie seba samého.

A na to mu hovorí, že sa inkarnoval preto, lebo sa v svojej prvej inkarnácii cítil nedostatočne milovaný.

Jeffrey vždy miloval Jeffreyho. Ale chce, aby ho milovali aj ostatní.

A vtedy som si uvedomila, že už zasa som doma. Táto kniha sa proste ku mne MALA dostať.

No a rozhovor pokračuje:

Takže táto moja druhá verzia sa ovláda, chce byť milovaná a páčiť sa druhým. A to je problém?

Boh to robí rovnako.

A to znamená čo?

Samotné Stvorenie je snaha Boha zapáčiť sa – tak by sa to dalo povedať tvojimi vlastnými slovami.

Chceš snáď povedať, že Boh mal pocit, že je nemilovaný, a preto stvoril ilúziu, aby vzbudil lásku?

Jedno je nižšou oktávou druhého. Pokiaľ človek vidí Boha vo všetkom stvorenom, prenikne závojom ilúzie. Presne tak si ľudia budujú na svojej pravej podstate druhú vrstvu svojho Ja. Ale i tu možno preniknúť závojom ilúzie – pomocou lásky – a odhaliť skutočnú osobu.

A čo je tá “skutočná osoba”?

Skutočná osoba je Boh.

Ale čo individualita každej jednej jedinečnej osoby?

Každý človek je jedným bodom v pavučine existencie, svojským usporiadaním vibrácií, líšiacim sa od všetkých ostatných.

Mnohému ešte celkom nerozumiem, čiastočne sa to odiera o steny môjho svetonázoru, ale som ochotná steny strhnúť, ak bude treba… Dôležité je, že ešte nemám originál a tak neviem, čo Chappell písal presne to, čo v texte je (a to som text trochu modifikovala podľa svojho vnímania). Ale napriek tomu sa mi možno podarí túto udicu dekódovať…

Dodatok z 26. 10. 2012: Za tých pár dní, čo uplynulo od napísania článku (cca 3 týždne 😉 ) sa mi čosi “doinkubovalo”. Ľudia, ak by inkarnácie boli skutočne “rôzne verzie seba samého”, tak odrazu mi to spája lineárny proces reinkarnácií a karmy, Gabrielovo tvrdenie, že nie je čas (a tak sa veci ako karma logicky nemôžu odvíjať v časovej následnosti) s teóriou prítomného okamihu, ako ju poznáme od budhistov a Tolleho, a mojím vlastným mimotelovým zážitkom do jedného súvisiaceho celku. Všetky by boli pravdivé – každé z iného uhla pohľadu.

A keď môžem povedať poslednú vetu predošlého odstavca, tak viem, že už som sa dostala hooooodne blízko. 🙂

6 thoughts on “Jeffrey vždy miloval Jeffreyho

 1. nooo ja v tom fraktaly nevidim (asi preto ze mam len hmlistu predstavu ze to dako suvisi s matemtikou 😀 ) ale ja v tom dako vidim ten lotos co som videla na tvojej pathworkingovej karte. toto napriklad: “Samotné Stvorenie je snaha Boha zapáčiť sa” …je to na jednej strane akoby vymykajuce sa vsetkym tvrdeniam o tom ze neni dolezite ako nas vidia ostatni, ale ja to vnimam tak ze napriek vsetkemu to aj tak chceme vsetci. To by mohlo byt dokazom toho ze aj Boh taketo nieco minimalne pozna.

  Páči sa mi

 2. Inac vcera som bola svedkom dost strasliveho stretu Spontanneho a Adaptovaneho dietata v jednom mladom obcanovi (tentokrat nie v tom mojom 😀 ). Ak jete, dalej necitajte, prosim. Mlady clovek zalovil v nose a uspesne vytiahol. Ked videl ze sa na neho pozeram nie zrovna s obdivom, pochopil ze urobil chybu a sposobne vratil ulovok naspat do nosa.
  Inak taketo veci si na mna vybalia vzdy, ked mam pocit ze uz som tak trochu v strese a prestavam sa kontrolovat. Bohvie preco. 😦

  Páči sa mi

 3. Ak reinkarnácie nie sú lineárne (môže byť) mne tu sedí interpretácia jednej zo základných myšlienok – Všetko je Jedno. To znamená, že sme súčasťou všetkého a ak cítime, že sme v minulom živote boli niekym konkrétnym, tak to je možno preto, že v nás práve prevláda nejaká črta určitého archetypu, typického pre toho človeka (zhluk čiastočiek). Viac som to už nevedela zamotať 😆

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s