Dialóg s telom

Ďalšia z techník liečenia koreňovej čakry…

Prvým krokom von z odpojenia je znovuvytvorenie komunikácie s telom. Toto cvičenie dáva hlas rôznym častiam tela a umožňuje mysli mať dialóg s týmito časťami a vžiť, porozumieť ich skúsenostiam.

Väčšinou začínam tým, že poprosím osobu aby si ľahla do uvoľnenej, pohodlnej pozície, kým si vedľa nich sadnem s ceruzkou a so zápisníkom, prichystaná napísať všetko čo osoba povie. Najprv osobu poprosím aby predstierala, že jej telo je jedna veľká spoločnosť a že ona je konzultantka na návšteve, vyslaná aby robila interview so zamestnancami o tom aký majú vzťah ku svojej práci a o ich pozícii vo firme. Každá časť tela je členom spoločnosti, a požiadam osobu aby sledovala poradie od chodidiel až po tvár. Po tom čo pomenujem konkrétnu časť tela, klient začne s tým, že: „ Som moje chodidlá a … „ a doplní vetu s pomocou jej emočných zážitkov. „ Som svoje chodidlá a cítim sa ako keby som na sebe nosil celý svet.“ „Som svoje brucho a mám strach.“ „Som moja hlava a mám to tu pod palcom.“ Niekedy môže istá časť tela vypovedať celý príbeh, spájajúc tak zopár vyjadrení. Inokedy nemusí nájsť svoj hlas, alebo sa môže cítiť omráčená.

“Keď si živým telom, nikto ti nemôže povedať akým spôsobom máš oskúšať svet. A nikto ti nemôže povedať čo je pravda, pretože ju zažívaš na vlastnej koži. Telo neklame.” —Stanley Keleman

Keď už bolo celému telu umožnené prehovoriť, prečítam to čo som napísala, vynechajúc časti tela. „Cítim ako keby som nosil na sebe celý svet. Mám strach. Mám to tu pod palcom. Cítim sa omráčene, napäto.“ Klient tu dostáva šancu na to aby videl akým spôsobom jeho telo vyjadruje jeho životné zážitky.

Nasledujúc toto cvičenie (ktoré zvyčajne trvá celé jedno sedenie) sa môžeme vrátiť a mať dialóg s časťami ktoré sa zdajú byť najvýznamnejšie. „Takže ty – hruď – sa cítiš stiahnutá a prázdna. Z čoho by si sa cítila plnšia?“ „Takže, žalúdok, máš pocit že potrebuješ byť veľký na to aby si ťa všimli. Aký je to pocit byť veľký a plný? Aký je to pocit keď si prázdny?“ Žalúdok môže odpovedať – „Je to strašidelné, keď som prázdny. Ale keď som plný, cítim sa omráčene.“ Nasledujúca otázka by mohla byť – „Z čoho máš strach?“

Dialóg môže nastať medzi klientom samotným, či medzi terapeutom a klientom. Cieľ je vytvorenie vzťahu pomocou komunikácie a konštatovania – vzťahu ktorý môže viesť k činom a zmene.

One thought on “Dialóg s telom

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s