Regresívne techniky

Jedna z techník pre liečenie koreňovej čakry…

Nie všetka práca s prvou čakrou sa dá robiť počas státia, keďže prvé fázy života státie predchádzajú. Ak sa traumy vyskytli počas najskorších období detstva, môže byť nevyhnutné použiť pozície napodobňujúce tieto skoršie obdobia.

Techniky nového pôrodu sa robia poležiačky a používajú určité druhy dýchania na spustenie spomienok na maternicu a zážitok pôrodu. Holotropné dýchanie (vytvorené Stanislavom Grofom) je technika uvoľňujúca hlboké napätia držané v tele. Tieto techniky sa tu nedajú primerane popísať, ale klientovi môžeme odporučiť skúseného „rebirther-a“ – znovupôrodcu alebo experta na holotropné dýchanie na pár posedení aby sme získali prístup k materiálu z tých skorých období. Tieto metódy sú ale veľmi silné a nemali by sa nepremyslene použiť pri klientoch s vážnou traumou alebo tých ktorých minulosť ešte dobre nepoznáme.

Keď pracujem s obdobím skorého detstva, poprosím klienta aby si ľahol na matrac tak že má kolená zohnuté aby mal chodidlá položené na matraci. Ďalej umožním klientovi relaxovať a posmelím ho k hlbšiemu dýchaniu, pozorne sledujúc znaky energetických zmien či blokov. Nasledujúce cvičenie, tlačenie nôh, tlačí energiu dole do nôh.

Poprosím klienta aby si zdvihol nohy do vzduchu a krúžil nimi, tak ako by to robilo aj bábätko. Tiež ho poprosím, aby vydával abstraktné zvuky pri dýchaní – pre niektorých ľahké, iným nie. Tieto zvuky pomáhajú klientovi poddať sa pohybu energie, ale nepredstavujú bod sústredenia. Potom poprosím klienta aby tlačil chodidlami smerom von, pričom prsty na nohách smerujú k telu. Ako klient tlačí do piat, nohy začínajú vibrovať tak ako to bolo pri stojacej pozícii, požiadam ich aby sa poddali tomuto chveniu a pokračovali v plnom dýchaní. Po vybudovaní náboja poprosím klienta aby rýchlo vykopol aby sa vybil náboj – pre skoršie štádiá s ohnutými kolenami a s rovnými pre pokročilejších. Zvukové vyjadrenie klienta je žiadúce a ak sa zdajú byť ruky  oživené klient môže udierať matrac dlaňou či päsťami. Kopanie trvá kým sa klient nevyčerpá (okolo minúty) a po ňom nasleduje oddych.

Toto je expresívny cyklus nabitia-vybitia ktorý tlačí von ale nepodporuje absorbovanie. Otvorí energiu a rozhýbe ju, ale nenaučí klienta energiu zadržať. Cvičenie je dobré na základné uvoľnenie hnevu a nalámanie strnulosti ale neodporúča sa na problémy opustenia, nedostatku vyživovania či opustenia, ktoré predstavujú jemnejšie a tichšie zážitky.

POZNÁMKA:

Veľa z týchto cvičení má to čo ja nazývam po-tok. Znamená to že energetický tok v tele nastáva hneď po cvičení, nie cezeň. Preto je dôležité aby si klient doprial pár momentov ticha aby naozaj cítil prúdenie energie v jeho tele ešte predtým ako sa dá na niečo iné.

Na liečbu jemnejších emócií poprosím klienta aby si ľahol a pracujem s rukami a perami. Jemne masírujem plecia a chrbtové svaly a poprosím klienta aby vystrel ruky ako keby sa natiahol za nejakou osobou. Požiadam ho aby si vytlačil pery von – podporím dojčeneckú reakciu (zvlášť vhodné pre štruktúru Orálny/Milenec). Znova to zapáli ústny zážitok a pomocou opätovného riešenia spomienok z minulosti môže pomôcť uspokojiť bezhraničnú žiadostivosť. Je dôležité ukončiť sedenie s klientom tým, že sa klient pomaly postaví a pocíti schopnosť udržať sa a podporiť aktívnym a dospelým spôsobom.

Niektoré z týchto techník majú vážne dôsledky na hranice človeka a nemali by sa použiť pred vytýčením jasných hraníc a pocit bezpečia a dôvery medzi klientom a terapeutom. Terapeut si musí uvedomiť transferenciu – emocionálny proces keď klient začne cítiť k niekomu emócie ktoré súvisia s niekým z minulosti. Vždy cvičenie dopredu popíšem a opýtam sa klienta či mu to nebude nepríjemné a uistím klienta že vždy môžeme prestať. Klientovi ktorý terapiu začal dané cvičenia ani len neodporúčam, ani takým klientom, ktorý nevedia povedať nie (sexuálne zneužitým a klientom s extrémnou potrebou vyhovieť). Rovnako ako pri hocijakej inej terapeutickej technike aj tu je obozretnosť a opatrnosť.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s