Kreslenie tela

Tento článok je pokračovaním článku Liečenie koreňovej čakry…

Príde mi užitočné primäť klientov aby nakreslili svoje vlastné telo na veľký kus novín so súpravou farebných pasteliek. Inštrukcie sú nasledovné: nakresli ako cítiš svoje telo bez toho aby si sa ho pokúšal realisticky zobraziť. (Pozor nasleduje vyhodnotenie)

Anorektik tenký ako ceruzka môže svoje telo nakresliť ako nafúknutý balón, ak ho tak vníma. Strnulá osoba môže nakresliť tmavé štvorce a tvrdé uhly. Bojazlivá, stiahnutá osoba môže nakresliť drobné telíčko, využívajúc iba štvrťku z celej strany, kým nadmerne rozpínavá osoba bude možno potrebovať viac hárkov papiera. Nevyvinutá osoba môže nakresliť éterické špirály bez akejkoľvek konkrétnej formy.

Krása tohto cvičenia spočíva v grafickom ukázaní, bez intelektualizácie, čo sa odohráva na energetickej úrovni. Klient sa sám môže pozrieť na svoj obrázok a uvidieť formy, ktoré sú za bežných podmienok iba v podvedomí. Po požiadaní aby najprv klient porozprával o svojej kresbe sa môže začať pýtať terapeut a vyzdvihnúť prehliadnuté aspekty, napr. „Čo pre teba reprezentuje táto hrubá čierna čiara prechádzajúca stredom tvojho tela?“  „Všimol som si že tvoja kresba je veľmi fluidná ale nemá žiadne ohraničenie. Sedí to na tvoj život?“ „Vyzerá to že sa bojíš zaberať miesto.“ „Kreslíš svoje telo akoby bolo veľmi tučné, ale pritom si veľmi tenký.“ Niekedy sa vynechajú celé časti tela – aký majú klienti vzťah k týmto častiam? Raz jedna osoba vynechala svoju hlavu, lebo jej nestačilo miesto na papieri a bála sa vypýtať si ďalší papier. Možno častokrát stráca hlavu kvôli strachu z vypýtania si toho čo potrebuje. Ďalšia osoba použila 3 kusy veľmi veľkého papiera ( A2 ), ale spravila iba zopár matných značiek. Jej energia bola príliš rozptýlená.

Ak to je možné, poproste klienta aby sa postavil pred veľké zrkadlo (v ktorom vidí celé svoje telo), a držal svoju kresbu pred jej trupom. Toto má efekt podobný röntgenu vnútorných schém energetickej štruktúry. Aký má pocit z osoby na kresbe? Aké rozhodnutia, závery by spravila keby videla len kresbu? Ktoré oblasti potrebujú najviac liečby a pozornosti? Keď sa v kancelárii nenachádza zrkadlo, dajte to na domácu úlohu. Ako ľudia rastú a menia sa, môžu tieto obrázky robiť periodicky, poskytujúc tak grafickú reprezentáciu ich vývoja.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s