Čo všetko vieme zmeniť?

Prvá časť: Dve podstatné zručnosti sebarozvoja

Veci sa dejú, ale utrpenie s nimi spojené je naša voľba.

(Stuff happens but suffering about it is optional.)

Existujú dva hlavné spôsoby, ako zlepšiť veci v našom živote alebo na celom svete:

 1. môžeme zlepšiť vonkajší svet, pracovať na okolnostiach, na prostredí
 2. môžeme zlepšiť svoj vnútorný svet.

Oba typy zručností sú dôležité, hoci možno ten druhý typ je výdatnejší, pretože ten prvý (zlepšenie vonkajšieho prostredia) má svoje obmedzenia: naša moc človeka je obmedzená, hlavne moc nad inými ľuďmi, ktorí akosi nikdy nechcú tak, ako by sme si my želali… Jean-Paul Sartre to pomenoval veľmi výstižne: “Peklo, to sú ostatní ľudia.” Veci “vonku” niekedy nedokážeme dosť dobre zmeniť – nevieme z hnusného šéfa vyrobiť príjemného človeka, nevieme dosť dobre dosiahnuť, aby nás náš puberťák rešpektoval, nevieme nahovoriť auto, aby spotrebovávalo menej benzínu, alebo presvedčiť burinu, nech nám nezarastá našu záhradku. Väčšina toho, čo našimi osobnými silami dokážeme opraviť alebo zmeniť, je len maličká časť nášho života: vieme opraviť kvapkajúci vodovodný kohútik, zmeniť výzor záhrady, zmeniť partnera alebo prácu. A aj keď niečo zmeníme, po čase akoby sa to vracalo do pôvodného stavu – po rokoch sa nový dom zošpatí, čerstvo vypletá záhradka zarastie. A ak sa to, čo sme zlepšili, samo od seba nepokazí, zmení sa náš vzťah k tomu – aj tie kedysi vysnívané, úžasné veci sa nám časom prejedia a zovšednejú a už nás natoľko nenadchýnajú. Vychádza to z našej prirodzenosti – ľudské bytosti si zvyknú na isté podmienky a potom ich vnímajú ako “normál”.

Ak sa opakovane snažíme zmeniť vonkajšie okolnosti, opakovane po čase zažívame “neuspokojenie” a tak sa vystavujeme nebezpečiu vyhorenia.

Ak sa pustíme vylepšovať naše “vnútorné okolnosti”, náš vnútorný svet, nestretávame sa s týmito nevýhodami. Tak predovšetkým, seba máme so sebou po celý čas – a teda ak zmeníme naše vnútorné prežívanie, tá zmena s nami naveky zostane, vždy a všade, a začne meniť spôsob, akým budeme vnímať všetky ostatné okolnosti. Možno sami poznáte príklad niekoho, kto sa presťahoval, len aby ušiel nejakému zlému zážitku – a nakoniec zistil, že si ho vzal so sebou a stretáva ho denne vo vlastných štyroch stenách.

Nad našou vnútornou “krajinou” – našimi myšlienkami, pocitmi a túžbami – máme vysoký stupeň kontroly. A je prekvapivé, ako málo námahy niekedy stojí zmeniť naše vnútorné prežívanie: môžeme energeticky vynulovať niektoré zlé zážitky z minulosti, môžeme lepšie ovládať svoje myšlienky, môžeme sa naučiť prežívať po novom. Potrebuje to len prax – a ochotu zmeniť sa.

Na tom sa zakladá aj starý vtip o psychológoch:
“Koľko psychológov treba na to, aby ste vymenili žiarovku?”
“Len jedného, ale žiarovka sa musí chcieť dať vymeniť.”

Keď sa skutočne chceme zmeniť a konáme v zmysle tejto túžby drobnými, postupnými a rutinnými krokmi, začne sa postupom času náš vnútorný svet prispôsobovať novým rutinám. Potrebujeme na to len trpezlivosť a výdrž.

Zmeny vnútorného sveta majú ešte jednu výhodu – sú stabilné. Nezhoršujú sa časom ako ten náš nový dom. Istotne, z času na čas skĺzneme do starých koľají, ale obvykle nezabudneme, ako jazdiť na bicykli či ako čítať – a takisto nezabúdame, ako vyvažovať svoje pocity alebo nasávať do seba to dobré, keď sme sa to už raz naučili.

Práve tieto vnútorné zručnosti sú pre našu spokojnosť a šťastie najdôležitejšie – čokoľvek zažívame vo vonkajšom svete, po celý čas žijeme v našom vnútornom svete s jeho konfliktmi a nádejami, strachmi a túžbami, so všetkými tými osobnosťami, ktoré tvoria “celého mňa”. A je úžasné vedieť, že vnútornou prácou dokážeme skutočne meniť štruktúru nášho mozgu tak, aby nám poskladal svet a zážitky, ktoré si od života prajeme. Na to sa však potrebujeme lepšie oboznámiť s tým, ako funguje náš mozog, ktorý umožňuje našej mysli, aby fungovala a bola v kontakte s vonkajším svetom.

Nasledujúca časť: Ako fungujú mozog a myseľ?

One thought on “Čo všetko vieme zmeniť?

 1. Dlhšiu dobu som balansovala v istej mojej životnej situácii medzi spomínanými 2 možnosťami: Zmeniť vonkajší svet, alebo svoj vnútorný.
  Už dlho som menila vnútorný, nahovárala si, že to mám pod kontrolou, že ma tá situácia nezraňuje, len keď vždy dokvapla posledná kvapka, vyplavil sa aj hnev, ktory som tlačila dovnútra, a o ktorom som myslela, že ho nemám.
  Potom som sa rozhodovala, že teda je to náznak, aby som zmenila svoj vonkajší svet. Lenže to nebolo ľahké, keďže som brala ohľady aj na druhých /a to na moje deti/.
  Až keď som sa na 100% rozhodla, že zmeniť vonajšie okolnosti bude jediné spravne riešenie a do mojej duše prišiel kľud z tohto rozhodnutia, odrazu som zistila, že sa mi mení akoby sám od seba môj vnútorný svet až natoľko, že to ovplyvnilo aj druhú stranu a dôvody meniť vonajšok postupne zmizli.
  Ani neviem, prečo to tak fungovalo, ale dôležité je teraz to, že cítim rovnováhu. A neviem ani, nakoľko trvácna je táto situácia, ale teraz je to krásne…

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.