Meníme perspektívu s Meta pozíciou

Keď mi Helar pred pár mesiacmi vytiahla kartu Perspektíva, mala som po nejakom čase pocit, že som pochopila správu. Po NLP tréningu však chápem, že pre mňa je perspektíva teraz jedna z najdôležitejších vecí, ktoré sa ešte len musím naučiť. Ako teda zmeniť perspektívu s NLP, respektíve cez Meta pozíciu?
Použitie Meta pozície (pohľad zvrchu, z vtáčej perspektívy) je jednoduchý, ale neuveriteľne účinný spôsob pre zmenu vnímania a pohľadu na skúsenosť s cieľom získať viac informácií. Ak sa vám to podarí, dištancujete sa od svojich, niekedy trpkých, skúseností, takže môžete získať iný pohľad na vec.

A o čom vlastne hovorím? 🙂 Vyberte si nejaký spor, traumu, hádku, nedorozumenie, ktoré ste mali s iným človekom (musí to byť naviazané na osobu) a ostalo to vo vás nedoriešené.

V tradičnej NLP sú v rámci tohto procesu tri pozície alebo kroky. Avšak Robert Dilts pridal štvrtý krok, ktorý niektorí tréneri nepoužívajú. Ja som trénovala proces so štyrmi krokmi a môžem len odporúčať 🙂

Na zem si teda položte papieriky s číslami od 1 do 3, s odstupom od seba tak 50cm. Papierik s číslom 4 dajte na stoličku tak, aby ste z nej dovideli na papieriky 1-3. Môžete byť sami, my sme trénovali s koučom a pozorovateľom. Pre mňa bolo veľmi užitočné byť týmto procesom vedená a potom dostať spätnú väzbu aj od pozorovateľa, avšak proces môže byť účinný, aj keď ním človek prechádza sám. Dokonca je možné to absolvovať v duchu, ale podľa mňa je veľakrát verbalizácia nahlas niekedy liekom sama o sebe.

Pozícia 1. Vidím prostredníctvom vlastných očí
Pozícia 2. Vidím očami niekoho iného
Pozícia 3. Vidím očami nezávislého pozorovateľa
Pozícia 4. Vidím z vtáčej perspektívy (Meta)

Postavte sa na pozíciu 1. Predstavte si, že stojíte pred osobou, ktorú “nemusíte”, alebo s ktorou ste mali spor. Buďte sami sebou a povedzte nahlas presne, ako sa cítite. Ako premýšľate o situácii, ktorá sa stala, ako to celé vnímate vy. Keď zo seba dostanete, absolútne všetko, čo chcete povedať, presuňte sa z miesta, kde ste stáli a vytraste si ruky / nohy.

Toto bolo pre mňa dosť emotívne a na konci som si musela ísť zapáliť 🙂

Postavte sa na Pozíciu 2. Na tomto mieste si predstavujte, že ste tou druhou osobou v príbehu. Pripomeňte si ju a kopírujte výzor, postoj a správanie tej osoby, intonáciu a slová. Predstierajte, že ste ňou / ním. Táto osoba práve počula všetko, čo povedala jednotka, a má teraz šancu reagovať. Stačí len povedať nahlas, čo vám príde na um. Keď dopoviete všetko, čo máte chuť povedať, presuňte sa z miesta, kde ste stáli a opäť si vytraste ruky / nohy, alebo sa prebehnite.

Tu ma prekvapilo, že skoro všetci účastníci tréningu boli schopní podať príbeh z úplne iného pohľadu – skutočne sa do tej druhej osoby vedeli vžiť. Vrátane mňa.

Keď sa cítite ok, presuňte sa na pozíciu 3. Teraz ste v pozícii, kde môžete “vidieť” obe osoby (jednotku aj dvojku) a ich interakciu. Vyhodnoťte situáciu, povedzte nahlas, čo si myslíte a ako sa cítite pri tom, čo bolo povedané oboma stranami. Skúste byť objektívnym pozorovateľom, neskĺznite to jednotky, k čomu má väčšina sklon. Skúste zachovať objektivitu a poradiť obom stranám, ako je možné situáciu vyriešiť. Aké zdroje, zručnosti má mať predovšetkým jednotka 🙂 ak chce situáciu vyriešiť. Aké kroky sú možné spraviť, aby bol spor či hádka ukončená a vyriešená. Keď sa vám podarí nájsť radu alebo odporúčanie pre jednotku alebo aj obe strany, odíďte z pozície a opäť sa vytraste, prebehnite, poskáčte si.

Tu som mala asi najväčší problém. Nevedela som sa odosobniť. Chápala som síce obe strany, ale neustále som skĺzavala do vysvetlení a pohľadov, ktoré prinášala jednotka.

Pozícia 4. Vylezte si na stoličku tak, aby ste dovideli na všetky tri papieriky na zemi – pozície. Predstavte si, že ste mucha na stene, alebo vták letiaci okolo a pozeráte sa na to hemženie na zemi. Vidíte jednotku, ako so zápalom rozpráva o krivdách, ktoré sa jej stali, dvojku, ktorá to vysvetľuje zo svojho pohľadu, tiež možno nahnevane alebo ukrivdene a trojku, ktorá sa snaží o objektívnu radu a posúdenie. Predstavte si a vizualizujte pocit, keď jednotka využije vašu radu a urobí nápravné opatrenie tak, aby sa situácia vyriešila. Alebo sa o to aspoň pokúsi.
Aký je to pocit? Prežite si ho, precíťte, vykúpte sa v ňom. Následne je potrebné pocit ukotviť.

Na konci sa vráťte do polohy 1 a uvidíte, ako sa cítite inak.

Pôsobivé na Meta pozícii bolo, že sa všetci účastníci na tej stoličke začali smiať. Smiať sa nad zbytočnosťou toho hemženia tam dole, nad zbytočnosťou hádok, stresov a problémov, ktoré si spôsobujeme kvôli ješitnosti, egu alebo iným nerestiam 🙂 Bolo to veľmi oslobodzujúce. Perspektíva je odteraz pre mňa symbolom úľavy a slobody. Skúste to aj vy 🙂

4 thoughts on “Meníme perspektívu s Meta pozíciou

 1. Ja som tiež mala problém s disociáciou – taký veľký, že to vo mne vyvolalo normálnu traumu a lektor ma musel dávať do poriadku; slzy a všetko. Najprv sme robili cvičenie “predstavte si niečo odporné a teraz si to priblížte a vnorte sa do toho” a ja som bola náramný frajer… 😎 Potom prišiel opak: “situácia, ktorá je vám drahá – a teraz si ju vzďaľujte”. Totálne zlyhanie. 😳 Nepohla sa ani o kúsok, furt som bola v nej.

  Lektor ma vyšikoval do parku rozchodiť a rozdýchať to, ale odvtedy tá hrôza vo mne niekde zostala zakotvená a ak môžem, tomuto typu cvičenia sa bytostne vyhýbam. Proste keď mi je niečo drahé, tak sa toho držím všetkými desiatimi a hodím cez palubu pokojne zvyšok života… Ja už som taký ten “všetko-alebo-nič” typ. 😕

  Páči sa mi

 2. V podstate je možné uvedený postup možné použiť pri riešení konfliktov – buď priamo s dotyčným človekom, samozrejme, iba ak on dá k takému niečomu súhlas, alebo vnútorne, bez druhej osoby. Zároveň môže byť metóda použitá aj pri rieešení nerozhodnosti, pochybnostiach, ak sa nevieme rozhodnúť pre jednu z dvoch možností. Pozícia č. 1 bude v takom prípade venovaná jednej možnosti, pozícia 2. zase druhej…

  Páči sa mi

 3. Heli, ja este neviem, ci sa budem schopna disociovat od toho dobreho / mne draheho, skusam zatial od zleho / mne lacneho 😆 Skusam ale ostosest. Zabavne bolo, ze ked som koucovala ineho, citila som sa skvele. A vraj to bolo skoro bezchybne (podla lektorky). Ale ked som bola na paskali ja, uf 😦 Neboli slzy, ale nepustila som ich blizsie. Nikoho, ani seba. To bude vyzva 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s